7 Ekim’de "Türkiye Yüzyılı için hep yeni, hep ileri" mottosuyla 4. Olağanüstü Büyük Kongre'yi gerçekleştireceklerini belirten Gümüş, “14 Ağustos 2001'de Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ‘Aydınlığa Açık, Karanlığa Kapalı’ şiarıyla kurulan AK Parti'miz, 3 Kasım 2002' den bu yana girdiği her seçimde milletimizin derin teveccühüne mazhar olmuştur. Partimiz kendisine gösterilen bu güveni karşılıksız bırakmayarak, eğitimden sağlığa, enerjiden ulaşıma, turizmden tarıma; kısacası her alanda Türkiye' ye sayısız, eser ve hizmet kazandırmıştır” dedi. 
Gümüş, 22 yıllık siyasi tarihinin istisnasız her gününü millete hizmet yolunda harcayan AK Parti’nin, bugüne kadar birçok sınavdan geçtiğini, tarihte benzerine pek rastlanmayan badireler atlattığını dile getirdi. 
Partisinin bu badirelere karşı her defasında milli iradeye koştuğunu, sandıktan başka iktidar yolu tanımadığını aktaran Gümüş, şöyle devam etti:
“Yaklaşık çeyrek asırdır; 7 genel seçim, 4 yerel seçim, 3 referandum ve 3 cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere toplam 17 kez milletimizin huzuruna çıkıp tümünden zaferle ayrılan partimizin bu başarılarının arkasında yatan en önemli unsurlardan bir diğeri ise dinamik kalmayı başarabilmesidir.
AK Parti yenilendikçe güçlenen bir dava hareketi olmuştur. Nice başarılar ve seçim zaferlerine rağmen bizler her defasında kan tazelemeyi adeta kendimize bir vazife olarak biliyoruz. Değişimi dilinden düşürmeyenlerin ise koltuklarına nasıl sıkı sıkıya sarıldıklarına, karanlıkta ıslık çalarcasına sorumluluk almadan nasıl birbirlerini suçladıklarına hep birlikte şahitlik ediyoruz”
Gümüş, bununla beraber bazı siyasi partilerin kongrelerinde hakim olan kaos ve kargaşayı endişeyle takip ettiklerini söyledi. 
“YEREL SEÇİMLERE GÜÇLÜ BİR KADROYLA HAZIRLANACAĞIZ”
Tüm bu süreç içerisinde yaşananların, kişisel hırsların demokrasinin önüne koyanların milletin menfaatine yönelik herhangi bir politika üretemeyeceklerini kanıtladığını savunan Gümüş, şunları kaydetti:
“Değişime direnen, bugün sergiledikleri etik dışı siyasetle bize demokrasi dersi vermeye kalkışan zihniyete karşı AK davanın birer neferleri olarak bizler, eski-yeni ayrımı yapmaksızın her zaman en ön saflarda milletimize hizmet etmekteyiz. 22 yıldır değişen ve yenilenen dinamik kadrolarla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılın Türkiye Yüzyılı olarak taçlandırmakta kararlıyız. Liderimiz, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında durarak yenilikçi bakış açımızla daima üreten ve gelişen bir misyon ortaya koymakta ısrarcıyız. Bu kongre sürecimiz de tamamen bu yaklaşıma hizmet edecektir. Hep yeni hep ileri diyerek kuşkusuz eser ve hizmet politikamızı da bir üst lige çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda önümüzdeki yerel seçimlere güçlü bir kadroyla hazırlanacağız. Kongremizle birlikte milletimizin huzuruna her defasında olduğu gibi ilk günkü aşk ve heyecanla çıkacağız. Böylelikle Cumhuriyetin yüz akı Türkiye'nin ortak aklı AK Parti’mizin, geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlayacağız. 4. Olağanüstü Büyük Kongremizin partimiz ve milletimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyoruz.’’ 

Sabri Yüce üç konuyu öne çıkardı Sabri Yüce üç konuyu öne çıkardı

Gümüş, bir gazetecinin delegelerle ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:
 ‘’AK Parti İl Kongresi'nde seçilen delegeler Genel Merkez kongresinde de bizleri ve ilimizi temsil edecekler. Tekirdağ'da yapılacak bir kongrede nasıl ilçelerden seçilen delegeleri ben bildiriyorsam, buradaki delegeleri de Genel Merkezimiz bize daha önce bildirdi. İstifa eden Belediye Başkanımız Cüneyt Yüksel son il kongremizde delege olarak seçilmişti ve delege olarak da salonda yerini alacaktır.’’ 
‘’12 BELEDİYEYİ KAZANMAYA TALİBİZ’’
31 Mart yerel seçimleriyle ilgili soru üzerine İl Başkanı Gümüş; şunları kaydetti:
 ‘’AK Parti 7 Ekim olağanüstü kongre sonrası tüm Türkiye'de yerel seçimler ile ilgili seçim startı verilecektir. Seçim mottosu ilan edildikten sonra Tekirdağ’da 12 belediye var. Yani bir büyükşehir ve 11 ilçe belediyesi var. AK Parti her birini kazanmaya namzettir. Bizim en üst kurulumuzdan yani merkez yönetimden yerel yönetime kadar tüm oluşumumuzla hazırlıklarımızı yapıyoruz. 7 Ekim'deki kongre sonucundan sonra aday adayları için alınacak ücret ve kriterler duyurulacaktır. Milletvekilliği seçiminde de hatırlatmak isterim. Aday adayları merkez yönetim kurulu Cumhurbaşkanımız genel başkanımızın önerisiyle aidat ücretlerini yatırarak orada gerekli şartları kanıtlayan kişilerin hepsinin adaylıkları kabul etmişti. Bu seferki sürecimizi önümüzdeki hafta netleştirmiş ve açıklamış olacağız. 12 Ekim’de genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Cumhurbaşkanımızın bunu ilan edeceğini düşünüyoruz. Adaylığa ait başvuru süreçleri, adaylık ücretleri, kadınlarımız, gençlerimiz ve engelli aday adaylarına dair süreç ve ücretler hepsi netleşecektir. Isınan ve sıcak bir siyaset gündemi bizleri bekliyor.’’
‘’MİLLETİMİZ BİZİ ANLAYACAK’’
Gazetecilerin yüksek enflasyon ve düşük emekli maaşlarının yerel seçimlerde AK Parti’nin işini zorlaştırabileceği değerlendirmesi üzerine Gümüş; ‘’Dünyada başlayan Kovid-19 salgını nedeniyle dünya ekonomilerindeki etkisini hep beraber yaşadık. Bizim ülkemizde maalesef bu ekonomik krizden etkilendi. Sonrasında yaşanan ülkemiz acısını hala yüreğimizde hissettiğimiz bir felaket yaşadı. Deprem felaketini yaşadık. 11 ilimizi etkileyen tarihte eşi benzerine az rastlanan bir felaket yaşadık. Devletimiz bu bölgelerin yeniden imar inşa ve ihyası için dünya tarihinde belki hiçbir devletin göstermediği fedakarlığı göstermiştir. Devletimiz toplumun da tüm kesimlerini yeniden mağdur etmeden bir politika izliyor. Milletimiz bizi 14 ile 28 Mayıs'ta anladı. İnşallah mahalli idareler seçiminde de özverili, fedakar adaylarımızla başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere milletimizi kendimize en iyi şekilde anlatacağımıza inancımız tamdır’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: İlkay Danacılar