2023-2024 adli yılın açılışı dolayısıyla Süleymanpaşa’da tören düzenlendi. Tekirdağ Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Törene Tekirdağ Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ünal Bingül, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Baro Başkanı Avukat Egemen Gürcün ve avukatlar katıldı. Baro Başkanı Gürcün, törende yaptığı konuşmada, savunma hakkına saygının, adil yargılanma hakkının temeli olduğunu söyledi.

Gürcün, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde hak ve özgürlüklerin teminatı olan avukatların örgütlü gücünü temsil eden bizler, başlangıcında olduğumuz 2023-2024 adli yılı bu sene de kaygıyla karşılıyoruz. Yeni bir adli yılı umutla ve heyecanla değil kaygıyla karşılamamızın sebebi, sadece avukatlara ait meslek sorunu gibi görünen ancak artık ulusal çapta bir hak arama özgürlüğünün ve adalete erişimin de içinde bulunduğu adalet krizidir. Mesleğimizi evrensel insan hakları temelinde ve meslek onuruna yaraşır şekilde icra etmemiz için hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve adil yargılanma hakkı ideallerinin hayata geçirilebilmesi ile savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmesi gerektiği gerçeğinin altını bir kez daha çizme zorunluluğu doğmaktadır.’’ 

Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ünal Bingül ise ‘’Değerli meslektaşlarım, ailelerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yeni adli yıl diliyorum. Her şey gönlünüze göre olsun” ifadesini kullandı.

ADALET MAZLUMUN SIĞINAĞIDIR

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül de adaletin,  insanlık tarihinin tarifi ve temini için en çok çaba sarf edilen kavramlardan biri olduğunu dile getirdi. Adaletin, insanlığın en temel ihtiyacı olduğunu vurgulayan Gül, “Mazlumun sığınağıdır. Devletin değeri, hikmeti, kalbidir adalet. Bir yargı mensubu olarak bu ihtiyacı ve hassasiyeti bilerek hakkın tecellisi noktasında var gücümüzle mücadele etmek yegane vazifemizdir. ‘Adalet yerini bulsun da isterse kıyamet kopsun’ temel şiarımız. Aziz milletimizin ve kutlu devletimizin birliği beraberliği, devamlılığı ve huzuru içindir bütün çabamız” diye konuştu.

trakyagazetesi-Adli yıl açılış töreninde “adalet krizi” vurgusu2

Muhabir: Abdullah Yalçın

Editör: Trakya Gazetesi