Tekirdağ’da “Model Fabrika” kurulacak Tekirdağ’da “Model Fabrika” kurulacak

Üniversitenin genel sekreterlik görevindeyken vefat eden Murat Kamil Tırpancı'nın adının verildiği kütüphanenin açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Törende konuşan eski TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, akrabası olan merhum Tırpancı'nın adının üniversite senatosu kararıyla üniversite kütüphanesine verilmesinden dolayı duygulandığını söyledi.
Kütüphanelerin işlevlerini tam yerine getirebilmeleri için 7 gün 24 saat hizmet vermesi gerektiğini vurgulayan Şentop, konuya dair kendi akademik yaşamından örnekler paylaştı.
NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ise merhum Murat Kamil Tırpancı'ya Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

12 BİN METREKARELİK ALANA SAHİP
Üniversitelerin bilgi üretiminin ve yayılmasının en önemli merkezleri olduğuna işaret eden Şahin, şunları kaydetti:
"Bu bilgi üretiminde ve yayılmasında ise kütüphaneler hayati bir rol oynar. Kütüphaneler, sadece kitapların saklandığı mekanlar olmanın ötesinde, öğrenciler, akademisyenler ve tüm araştırmacılar için bilgi ve kaynak bulma, araştırma yapma ve öğrenme imkanı sunan önemli kurumlardır. Murat Kamil Tırpancı Kütüphanesi, 12 bin metrekarelik alana sahip ve bir günde 2 bin kütüphane kullanıcısına 7 gün 24 saat hizmet verebilecek kapasitede tasarlanmış ve hizmete açılmıştır. 74 binden fazla basılı kitap, 50 binden fazla e-dergi, 4 bin 100’den fazla tez, 11 bin 500 açık arşiv yayını ve 650'den fazla süreli yayına ev sahipliği yapmaktadır. Modern ve işlevsel tasarımıyla, öğrencilerimize ve akademisyenlerimize en iyi çalışma ortamını sunmayı amaçlamaktadır”
NKÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Keskin’in okuduğu dua sonrası kurdele kesim törenine geçildi. Konukların kütüphane binasını gezmesi ile program sona erdi.

Açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Vergi Mahkemesi Başkanı Halil Gündüz, Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin ve eşi Selda Şahin, merhum Murat Kamil Tırpancı’nın eşi Nazan Tırpancı ile Oğulları Ahmet Osman Tırpancı, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Av. Ali Gümüş, MHP Tekirdağ İl Başkanı Süleyman Fethi Şirin, Ergene Belediye Başkanı Müge Yıldız Topak, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Nkü Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, Prof. Dr. Gülsüm Özkan ve Prof. Dr. Murat Taşan, Merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Aras,
Tekirdağ İl Kültür Ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Gençlik Ve Spor İl Müdürü
Ahmet Üzgün, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Cengiz
Kalkan, Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar Esen, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Fatma Derya Alan, Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, Tekirdağ NKÜ Senato Üyeleri, fakültelerin dekanları ve yüksekokul müdürleri, Kütüphane
Ve Dokümantasyon Daire Başkanı Sevim Gaytancıoğlu, siyasi parti ve STK temsilcileri,
kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi