Rasim Yüksel, Yeşiltepe Mahallesi’nin imar sorununu çözüme kavuşturmak için hazırlanan planlara son imzaları atmıştı.

Yüksel, yaptığı açıklamada, Yeşiltepe Mahallesi’nin 40 yıllık imar sorununu söz verdikleri gibi çözdüklerini, bundan sonra da ilçe halkına ne söz verdilerse yerine getireceklerini ifade etti.

İMAR PLANLARI BÜYÜK ŞEHİRE GÖNDERİLECEK

Ergene parlayacak Ergene parlayacak

Ergene Belediyesi olarak Yeşiltepe Mahallesi’nin imar sorununu çözme konusunda tüm imkanları seferber ettiklerinin altını çizen Yüksel, şunları kaydetti: “Ergene ilçesi kurulmadan önce başlayan ve uzun yıllardır süregelen imar sorununa yönelik 2019 yılında belediye meclisimizin aldığı karar ile çözüm çalışmalarına başladık. 2019 yılında başlayarak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla yazılı ve sözlü görüşmeler yaptık. Eş zamanlı olarak da belediyemizin şehir plancıları tarafından 1/5000 ve 1/1000 ölçekli taslak imar planı çalışmaları hazırlandı. Akabinde hazırlanan imar planı belediyemizin imar komisyonu tarafından değerlendirildi ve kasım ayı olağan meclis toplantısında AK Partili üyelerin ‘çekimser’ oylarına karşın oy çokluğu ile kabul edilerek uygun bulunmuştu. Gelinen nihai aşamada 1/1000 ölçekli imar planı pafta ve raporları, onaylanmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilecek.”

18 UYGULAMASI YAPILACAK

Yüksel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mesai arkadaşlarımız adeta gece gündüz demeden halkımız için çalıştılar. Belediyemizde görevli genç arkadaşlarımız, şehir plancılarımız Yeşiltepe’deki sorunu çözüme kavuşturmak, vatandaşlarımıza nefes aldırmak için büyük bir özveri ile ve titizlikle çalıştılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 1/1000 ölçekli imar planlarının Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisinde de onaylanmasının ardından arkadaşlarımız halk arasında 18 uygulaması olarak da bilinen kadastral nitelikteki taşınmazlarda bütün sosyal tesislerin, yeşil alanların, kültürel alanların, yolların ayrılarak parsellerin yola cepheli şekilde inşaat yapılabilir hale getirilmesi işlemini tamamlayarak Yeşiltepeli vatandaşlarımızın sorununu çözüme kavuşturacağız. Böylelikle Yeşiltepe Mahallemizin imar konusundaki sorununu Ergene’nin gündeminden çıkaracağız. Halkımıza hayırlı olsun.”

İMAR SORUNUNUN ÇÖZÜM SÜRECİ

Öncelikle Ergene Belediyesince hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın revizyonunun Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisinde onaylanmasının ardından, son aşama olarak yine Ergene Belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu, Ergene Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis toplantısında oylanarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilmesine karar verilmişti. Böylece 803’ü borçlu, 408’i alacaklı olmak üzere bin 211 hak sahibini ve toplamda 2,5 hektarlık son derece geniş bir alanda on binlerce kişiyi ilgilendiren konunun çözümü için gereken imzalar atılmış oldu.

Kaynak: İlkay Danacılar