Yontar mesajında, Tekirdağ’ın Çorlu, Ergene ve Saray ilçelerinin bağımsızlık mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Tekirdağ’ın vatansever evlatlarıyla birlikte 1 Kasım 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulduğunu belirtti. 

Özgürlük ve bağımsızlık uğrunda, Ebedi Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde birleşen milletin, Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkarak vatan topraklarını düşman işgalinden kurtardığını aktaran Yontar, şunları kaydetti:

“1 Kasım 1922 tarihinde Çorlu, Ergene ve Saray ilçelerimiz hasret kaldığı özgürlüğüne kavuşmuştur. Kasım ayı Trakya’da yaşayanlar için farklı bir anlam taşır, Kasım ayı tüm Trakya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun vatanın bir parçası olduğu ayın tescilidir. Nihai olarak Trakya’mız Mondros mütarekesi sonucunda Yunan güçlerinin buradan çekilmesiyle ilelebet bağımsızlığına kavuştu. 1 Kasım’da aziz kahramanlarımızın verdiği mücadeleyi, yazdığı destanı, bir kez daha yüreklerimizde hissediyor, bizlere bıraktıkları mirasa, canla başla sahip çıkmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Mücadele kahramanlarına ve aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Çorlu, Ergene ve Saray ilçelerimizin düşman işgalinden kurtulmasının 101’nci yılını kutluyorum.”

Editör: Trakya Gazetesi