Yunanistan
Yunanistan Başbakanı Çipras, aklına estikçe II. Dünya Savaşı sırasında Nazi ordularının Yunanistan’da yarattığı can kayıpları ve maddi hasarlar nedeniyle Almanlardan tazminat koparabilmenin peşindedir…
Bu söylemlerini 2015, 2016, 2018 ve 2019 yıllarında giderek artan dozda söylemiş ve tekrar etmektedir.  İddiasını, Avrupa’nın çeşitli basın ve yayın organlarına demeçler vermek suretiyle dile getirmektedir.
Yıllara göre
2015 yılında BBC’de çıkan haberlerde Nazilerin Yunanistan’daki işgalinin neden olduğu zararlara karşılık olarak Almanya’dan tazminat istemişti. Atina yönetimi ilk kez, Nazilerin yağma ve vahşeti karşılığı Almanya’nın Yunanistan’a ödemesi gerektiğini iddia ettiği borcu hesapladı. Yunan yetkililer bunun, tahrip olan alt yapısı, savaş suçları ve işgal döneminde kendisine zorla yaptırılan bazı ödemelerin geri dönüşüne karşılık gelmediğini vurguluyor.
Yunanistan, 2016 yılında Almanya ile borçların yeniden müzakere edilmesi için çaba sarf etmiştir. Yunanistan’da uygulanması gereken reformları da yetersiz bulan AB, 2016 yılı Ağustos ayından itibaren kurtarma paketi yardımını yapmamıştır.
Sonraki yıllar
Yunanistan, Almanya ve diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden aldığı kurtarma paketlerinin 2018 Ağustos ayında sonra ermesiyle II. Dünya Savaşı tazminat taleplerini yeniden gündemine almıştı. 2018 yılında Yunanistan’ın IMF’ye 448 milyon euro borç taksidi ödemesi yapması gerekiyordu. IMF Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan’ın nisan ortasına kadar borçlarını ödeyeceğini duyurmuştu.
2019 yılında Yunanistan parlamentosu, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali sebebiyle ülkede hayatını kaybedenler ve oluşan maddi hasara ilişkin olarak Almanya’dan savaş tazminatı isteğine yönelik önergeyi oy çokluğuyla kabul etmiş, Başbakan Çipras, “Almanya’dan savaş tazminatı talebi, tarihi ve ahlaki borcumuzdur.” ifadesini kullanmıştı.
Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi milletvekillerinin ‘hayır’ oyu kullandığı oylamada ne kadar tazminat isteneceği konusunda belirli bir rakam ortaya konulmamıştı.
Borç tutarı neydi?
2015 yılında Yunanistan Ulusal Muhasebe Ofisi tarafından yapılan hesaplamaya göre, Almanya’nın Yunanistan’a 278,7 milyar euro ödeme yapması gerekiyor. Bu rakama savaş dönemi zorunlu borçlanma sebebiyle 10,3 milyar euro daha eklenecek.
Bu rakam Yunanistan’ın sekiz yıl boyunca kurtarma programında Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan aldığı 289 milyar euro krediye neredeyse eşit miktardadır.
2016 yılında AB, Avrupa Merkez Bankası ve İMF Yunanistan’ın iflasını önlemek için Atina’ya verdiği 240 milyar euroluk borcun yeniden müzakere edilmesi için çaba sarf etmiştir. Tazminat talebiyle ilgili Yunanistan;
*İşgaller sırasında Yunan halkının büyük zarar ve kayıplar yaşamış olmasını,
*İşgal dönemde Nazilerin Yunanistan’da 97’si çocuk, 119’u kadın olmak üzere 317 kişiyi öldürmesi nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine faizsiz tazminat verilmesini,
*Yağmalanmış ve yasa dışı yollarla yerinden alınmış arkeolojik ve kültür hazinelerinin iade edilmesini, gerekçe olarak gösterilmektedir.
Almanya olaya sıcak bakmıyor
Almanya hükümetine göre ise bu sorun yıllar önce hukuki çerçevede halledildiğini ileri sürmektedir. Berlin yönetimi 1950’lilerde savaş tazminatı ödenmesi gereken tüm ülkelere ödemelerin yapıldığını savunmakta, Yunanistan’a da savaşta ölenler için para ödediklerini ve iki ülke arasında 1960’ta konuyu sonlandıracak bir anlaşma imzalandığını açıklamaktadır.
Almanya, 1960 yılında Yunanistan’a tazminat olarak, ülkenin talebinin bir bölümü olan 115 milyon Alman Markı verdiğini, Almanya savaş tazminatı konusunun, soğuk savaş dönemindeki iki Almanya’nın birleşmesinden önce, 1990’da halledildiğini ileri sürmektedir.
(Devam edecek)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.