Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Ermenistan, Afganistan... Günlerce Türkiye'nin gündemini işgal eden bu konulardan ses seda yok.  Pandemi ise efeliğini sürdürmeye devam ediyor. Statik durumdan istifade etmek isteyen Yunanistan ise çelik ve demirlerle takviyeli duvarlar inşa ediyor.

Engeller hakkında bilgiler

 

1.İnşasına Ekim 2020’de başlanan metal çitin, mevcut çit gibi sürekli olmayacağı, ilk 9 km’lik bölümü Ferecik’in Petalo bölgesine; sonraki 15 km’nin ise Çirozi alanına, 2,5 km de Nea Egnatia bölgesine yerleştirileceği belirtilmişti.

  1. Toplam 62,9 milyon euro bütçeye sahip olan projede dört inşaat firmasının oluşturduğu bir konsorsiyum yer almaktadır. Uzunluğu 27 km. olacak çit boyunca Yunan ordusu tarafından kullanılmak üzere 8 gözlem noktası inşa edilmesi, 2015 yılında hasar gören 3.5 m. yüksekliğindeki mevcut çitin 4,3 m. yüksekliğinde çelik korkuluk ile güçlendirilmesi planlandığı açıklanmıştı.

  1. Yunanistan polisinin ve diğer resmi kuruluş yetkililerinin açıklamalarına göre, daha önce 12,5 km. uzunluğundaki duvarın son günlerde 40 km. uzunluğa çıkarıldığı ve ileri teknoloji elektronik izleme sistemleriyle donatıldığı anlaşılmaktadır.

  1. Yunan yetkililer, Türk-Yunan sınırının son 27 km’sinde bulunan ve yerin 6 m. dibinden başlayıp 5 m. yüksekliğe ulaşan demir çubuklardan inşa edilen duvarı zaman zaman görmek üzere gelmektedirler. Basında çıkan haberlerden, duvar üzerine kurulan termik kamera ve radarların, sınırın karşı tarafındaki hareketlenmeleri 16-17 km uzaktan tespit etme olanağına sahip olduğu anlaşılmaktadır.

  1. Yunan yetkililer, bu engellerin İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından 7/24 gözetleme yapılabilecek şekilde desteklendiğini, sınır muhafızlarının yanı sıra 400 kadar polisin de sınır bölgesine takviye gücü olarak gönderildiğini duyurmuşlardır.

  1. Daha da ilginç olanı sınıra yapılacak olası toplu bir göç akınının önlenmesi için Yunanistan tarafına “ses topları” adı verilen ve ses duvarını aşarak “çığıltı sesleri” çıkaran cihazlar da yerleştirilmiştir. Bu cihazlar, çıkardıkları sesin şiddetinin insan kulağının dayanamayacağı kadar güçlü olması nedeniyle, insan hakları savunucularının tepkisine yol açmaya devam etmektedir.

Açılış töreni

 

Metal çitin inşasının açılış törenine Başbakan Kiryakos Miçotakis, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros katılmıştı. Ülkenin vatandaşlarını korumaktan sorumlu Bakan Michalis Chrisochoidis, Afganistan’dan olası bir göç dalgası karşısında pasif bir şekilde olacakları bekleyemeyeceklerini söylemiştir.

Engellerin yapılış maksatları

Türkiye’den her zaman bir saldırı bekleme korkusuyla yaşayan Yunanistan bu faaliyeti, göçmenlerin sızmasını önlemek için yaptığını iddia etse de, engellerin Türkiye’nin Yunanistan’a karşı Meriç Nehri kıyısınca icra edeceği bir harekâtta zırhlı ve tekerlekli araçları durduracağı düşüncesini de göz ardı etmemiştir.

Tarihte Çin Seddi başta olmak üzere II. Dünya Savaşı sonrasında Almanya’yı ikiye bölen Utanç Duvarı ya da Berlin Duvarı -1989’da yıkıldı- duvarlar hep taştan yapılmıştır. Polonya İçişleri ve Yönetim Bakanlığı bu yılın ağustos ayı içerisinde 2 bin 100 kişinin Belarus sınırı üzerinden yasa dışı yollarla Polonya topraklarına girdiğini, göçmen sayısındaki artış üzerine sınıra 150 kilometrelik tel örgüden duvar örme kararı aldığını açıklamıştır. Trump’ın Meksika sınırına duvar çekme projesi ise başlamadan çökmüştür.

Gelelim Yunanistan’a

Örnekler, sınırlarda duvar örmenin hep muhasım ülkeler arasında yapıldığını göstermektedir. Oysa Türkiye ve Yunanistan aynı NATO teşkilâtı içinde ve müttefik ülkedir.

  1. Hadi, insanların geçişini önlemek için Türkiye’nin İran sınırında yaptığı gibi duvarları ör ve yükselt…  Göçmenlere karşı çelik putrelleri nasıl izah edeceksin?
  2. Bazı bölgelerde birbiri gerisinde set mevzileri oluşturacak düzenlemeleri nasıl açıklayacaksın?

Ege Adaları konulu anlaşmalarda 23 adadan 16’sını silahlandıran ve bunu da hukuka uygun olarak gören Yunanistan, şimdi de Meriç Nehri kıyısını çelikten duvarlarla örmektedir. Gerginlik hallerinde bu setlerin ateş destek vasıtalarıyla korunacağı, Yunan donanmasının Saros Körfezi’nden destek ateşi sağlayacağı da ihtimal dahilindedir. İşte komşuluk örneği!

Sınır krizi mi, sinir krizi mi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

restbet

tempobet