Kuran-ı Kerim’deki İhlas Suresi’nin birinci ayetinde,  “De ki, O ALLAH birdir.” Allah birdir ve birleri sever ve her şey birden başlar. Yeryüzüne baktığımızda yaratılan canlı/cansız her şeyin ayrı kalıpta, farklı şekilde yaratıldığını ve hiçbir şeyin birbirine benzemediğini  görürüz. Dünyada birbirine benzeyen hiçbir dağ, hiçbir kıta, hiçbir deniz, hiçbir nehir, hiçbir çay ve hiçbir dere yoktur. Hepsi ayrı yapıda yaratılmıştır. Mesela kıtaların hepsinin alan büyüklüğü farklı olduğu gibi fiziki yapıları da farklıdır.  Dağlık, düzlük, ormanlık, yükseklik, iklim, yer altı kaynakları ve yetişen bitki çeşitleriyle hepsi farklıdır. Dere, çay ve nehir gibi akarsuların da fiziki yapıları birbirinden farklı yaratılmıştır. Uzunlukları, derinlikleri, genişlikleri, kıvrımları, su debileri ve her yönüyle farklı yapıdadır. Hiç birisi birbirine benzemez. İşte bütün bunlar Allah’ın tek olduğunun açık delili ve bir ibret levhasıdır. Yine çeşitli meyva ağaçlarının hepsinin yapısı değişiktir. Mesela binlerce, on binlerce veya yüz binlerce meyva ağacının bulunduğu bir meyva bahçesine girsek; bu meyva ağaçları ister elma, ister ayva, ister kiraz, ister zeytin, ister portakal, hangi cins olursa olsun buradaki ağaçların yapısının da hiç birinin birbirine benzemediğini görürüz. Bu ağaçların köklerinin dallarının kök kalınlıklarının, dal uzunluklarının, kıvrımlarının, budaklarının ve sayılarının hepsinin farklı yapıda olduğunu görürüz.
İşte bütün bunlar Allah’ın tek olduğunun ve her şeyi ayrı kalıpta yaratma gücüne sahip olduğunun açık bir delili ve bir ibret levhasıdır.
İşte Kur’andan çok ibretli bir ayet meali: “Devenin nasıl yaratıldığına, semanın nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yerin nasıl döşendiğine (ibret gözüyle) bir baksınlar.” Gaşiye-17,18,19
AĞAÇLARIN CİNSİYETLERİ
İbret gözüyle baktığımızda, insanlar ve hayvanlar gibi ağaçlarda sanki dişili, erkekli iki cins gibidirler. Nasıl ki insanların ve hayvanların erkek cinsleri dişilere göre daha kuvvetli, daha uzun boylu, daha iri yapılı olduğu gibi insanlardan farkı, sadece yürümesi ve konuşması olmayan ancak insanlar gibi havaya, suya ve beslenmeye ihtiyacı olan ağaçlarda sanki dişi ve erkek iki cins gibidirler.
Kısa boylu, narin yapılı, çeşitli renklerde çiçekler açan ve meyva veren ağaçlar insanların ve hayvanların dişi cinslerinin tam bir benzeridirler. Uzun boylu, güçlü, kuvvetli sağlam yapılı olup meyva vermeyen kerestelik ağaçlar ise insanların ve hayvanların erkek cinslerinin tam bir benzeridirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.