İnsanî krizlerde, kendi çabalarıyla sağlık yardımı çalışmaları yürüten bir grup gönüllü

Meslekler vardır; kişiye kazandırır. Meslekler vardır; uluslara kazandırır. Ama milliyeti olmayan bir meslek vardır ki, insanlığa kazandırır. Doktorlardır, bu mesleğin aktörleri… Ya hasta olunca gideriz yanlarına ya da tanıdıklarımızın arasında ziyaret için…

Ha, bir de “Tıp Bayramı”ında mesajlar yayımlarız. Sonra yine aklımıza gelmez kendilerini insanlığa adamış bu şefkatli insanlar…

“Yeryüzü Doktorları” adıyla kendilerini anlatmaya çalışan bir grup var. Sağlık alanında uluslararası yardımlar yapmak üzere, 2000 yılında İngiltere’nin Manchester şehrinde bir yardım organizasyonu kurmuşlar. Bosna Savaşı, Kosova Savaşı, 17 Ağustos Depremi vb. bölgesel ve küresel olaylarda adlarını duyurmuşlar.

Şubeler

2004 yılında Türkiye’de, 2009 yılında Pakistan’da şube açmışlar. Türkiye şubesine bağlı olarak Somali, Kenya ve Filistin-Gazze’de temsilcilikler açmışlar.

Yeryüzü Doktorları, yukarıdaki sayılan şube ve temsilcilikleri ile birlikte, Suriye, Yemen, Kongo DC, Uganda, Çad, Nijer, Tanzanya ve Azerbaycan başta olmak üzere, bugüne kadar 40’tan fazla ülkede yardım faaliyetleri gerçekleştirmişler.

Ekipler

Yeryüzü Doktorları, gönüllülerden oluşan sağlık ekiplerine sahiptir. Ameliyat ve muayeneler yaparak ilaç desteği sağlayarak, kısa süreli sağlık kampları düzenleyerek yardım çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu kamplarla birlikte yürüttükleri projeler arasında;

    1.Tedavi edici sağlık projeleri

    2.Anne ve çocuk sağlığı

    3.Beslenme sağlığı

    4.Eğitim projeleri

    5.Ekipman ve sistem destek projeleri

    6.Koruyucu sağlık destek projeleri sayılabilir.

Yardım çalışmaları

Bu çalışmalar, profesyonel çalışanları tarafından yürütülen anne çocuk ve beslenme sağlığı, sağlık eğitimi, mevcut sağlık tesislerinin desteklenmesi veya yenilerinin kurulması vb. kapasite geliştirme çalışmaları ile çeşitlenmiş; kısa süreli projeler, orta-uzun vadeli programlara dönüşmüştür.

Yeryüzü Doktorları, projelerini ulusal ve uluslararası kuruluşlarla koordinasyon ve işbirliği içerisinde gerçekleştiriyorlar. Projelerini yürütürken, ulusal aktörlerden TC Sağlık Bakanlığı, TİKA, AFAD ve Türk Kızılayı ile koordinasyon ve işbirlikleri yapmakta; proje yürüttüğü ülkelerde yerel sağlık otoriteleri, uluslararası ve/veya yerel STK’lar ve üniversiteler ile proje bazlı partnerlikler kurmaktadırlar.

Çalışma metodları

Yeryüzü Doktorları, projelerini gerçekleştirmek için bağış kampanyaları yürütmek, sponsorluk anlaşmaları yapmak, hibe başvurularında bulunmak vb. temel kaynak geliştirme yöntemlerini kullanır.

Yeryüzünün farklı coğrafyalarına; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yardım ulaştıran Yeryüzü Doktorları'nın, insani yardım projeleri yürüten profesyonel bir organizasyon olma yolundaki iyilik yürüyüşleri devam ediyor. Yaptıkları işleri Koronavirüs Öncesi (C.O) sergilerde, metrolarda ve şehrin çeşitli yerlerinde panolara asarak halkın bilinçlenmesi için sunuyorlar.

Onlara ve tüm sağlık personelimize sonsuz teşekkürler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.