KARADENİZ RÜZGARI ESTİ
banner57

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen, Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tatları Tanıtım Günleri, 19-21 Eylül tarihleri arasında, 7 ülkeden 9 ortağın katılımı ile Tekirdağ Sahil Dolgu Alanı'nda gerçekleşti. 7 AYRI ÜLKE KATILDI


3 gün boyunca Sahil Dolgu Alanı'nda ziyaretçisiyle buluşan “Karadeniz Havzası Turizm Yolları” projesine, Karadeniz Havzası'nda bulunan 7 ülkeden 9 ortak katılımda bulundu. Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna  ülkelerinin yanı sıra, Türkiye'nin Trakya

yöresinden; Tekirdağ, Kırklareli Edirne, Doğu Marmara yöresinden; Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Yalova şehirleri de katılım sağladı.


TEKİRDAĞ KABUĞUNU KIRDI


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, " Tekirdağ kabuğunu artık kırdı. Tekirdağ, İstanbul'un arka bahçesi olmaktan çıktı. Türkiye'nin Avrupaya ve dünyaya açılan kapısı olacağına inanıyorum. Tüm hedef ve çalışmalarımız bu doğrutuda olacağını bir çok kez ifade ettim. Böylesine uluslararası organizasyonların bu hedefin müjdecisi ve en büyük destekçisi olduğunu belirtmek isterim" dedi. 


Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen, Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tatları Tanıtım Günleri 19-21 Eylül tarihleri arasında, 7 ülkeden 9 ortağın katılımı ile Tekirdağ Sahil Dolgu Alanı'nda gerçekleştirilen etkinliğe, yöresel ürün üreticileri, el sanatları üreticileri, yöresel ürün üretiminde rol alan ve bu ürümlerin ticaretini yapan özel ve kamu firmaları, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Belediyeler, Halk Eğitim Merkezleri gibi Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler, ortak ülkelerin yöresel ürün üreticileri, yöresel ürün ticareti yapan firmalar, yerli ve yabancı tur operatörleri katılım sağladı. Organizasyon; Yerel ve Merkezi Kamu Kurum ve Kuruluşları temsilcileri, TOBB ve Ticaret Sanayi Odalarının Temsilcileri, İşadamları Birlikleri, Ziraat Odaları, akademisyenler, öğrenciler, basın ve medya ziyaretçileri, bölge halkı, yakın çevreden gelen vatandaşlar, ortak ülke ziyaretçileri ve tur operatörlerinin ziyaretine açıktır.


ETKİNLİĞİN AMACI


Bu yıl ilk kez “Karadeniz Havzası Turizm Yolları” adı altında Trakya'da düzenlenen Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tatları Tanıtım Günleri; projenin hedef ülkelerinin yöresel tat, gıda ve el sanatları ürünlerinin, kültürel ve tarihi alanlarının ulusal/uluslararası alanda tanıtımının yapılması ve bilinirliğinin arttırılması amacını taşıyor.


DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ


Açılış konuşmasını yapan Kadir Albayrak, " Bugün uluslararası kültürel paylaşma ve sosyal kaynaşma hedefi doğrultusunda, Trakya Kalkınma Ajansının, Karadeniz Havzası'nda yer alan 7 ayrı ülkeden 9 ayrı ortağı ile birlikte hayata geçirdiği Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve  Tatları Tanıtım Günlerinin açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Bu bağlamda organizasyona katılan yerli ve yabancı tüm misafirlerimize Tekirdağ'ımıza hoşgeldiniz diyorum. Öncelikle böylesine geniş çaplı ve uluslararası boyutta organize edilen ve sosyo- kültürel değerleri paylaşma platformu oluşumuna öncelik edecek olan etkinliğin Tekirdağ'da düzenlenmesinden duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Ev sahipliği yaptığımız bu organizasyon ile farklı medeniyetlere ait folklorik ve kültürel değerlerin paylaşımı ve tanıtımının yapılmasının yanı sıra turizmin gelişimine ve ülkeler arası sınır ötesi işbirliğine de imkan sağlanacaktır. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel ve sanatsal etkinliklerle kentlilik bilinci ve kültürünü oluşturmayı hedeflemekle birlikte bu konularda stratejiler geliştirmek, plan ve programları oluşturmak  ve temel politikaların belirlenmesine katkıda bulunmak, Yöresel el sanatları ve özgün tatlarımızı öncelikle ulusal daha sonra da uluslararası platformda tanıtmak, bu amaç doğrultusunda düzenlenecek her türlü organizasyona destek vermek önceliklerimiz arasındadır" dedi. 


TEKİRDAĞ KABUĞUNU KIRDI


Albayrak, " Organizasyonun katılımcı ülkeler arasında sosyal, ekonomik, turizm ve kültürel açıdan güçlü bağların oluşumuna önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Yunanitan, Bulgaristan, Moldova, Ukrayna gibi ülkelerin katılımının yoğun olması bizim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Tekirdağ artık kabuğunu kırdı. İstanbulun arka bahçesi olmaktan çıktı. Türkiye'nin Avrupaya ve dünyaya açılan kapısı olacağına inanıyorum. Tüm hedef ve çalışmalarımız bu doğrutuda olacağını bir çok kez ifade ettim. Böylesine uluslararası organizasyonların bu hedefin müjdecisi ve en büyük destekçisi olduğunu belirtmek isterim. Tüm misafirlerimize tekrardan hoşgeldin diyor, organizasyona katılan tüm ülkelere ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi. 


EŞKİNAT ALIŞVERİŞ YAPTI


Fuara Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu Büyükşehir Daire Başkanları, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral ve Telat Akköse, Birim Müdürleri, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Başkan Eşkinat ve protokol üyeleri, stantların açılış kurdelesini kestikten sonra, yurt içinden ve yurt dışından gelen ürünlerini tanıtan misafirlerden bilgi aldı, birçok sanatsal etkinliğin yapıldığı tanıtım günlerinde standları gezen Başkan Eşkinat, alışveriş yaptı.Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen, Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tatları Tanıtım Günleri programı şu şekilde oluştu.1. GÜN


İlk gün, Trakya Bölgesi kamu kurumları ve kuruluşlarının resmi temsilcilerinin katılımlarıyla saat 16:00'da gerçekleşen açılış, bando gösterisi ve Halk Oyunları eşliğinde yöresel bulama yapımı ve tadımı ile devam etti. Ziyaretçiler, yerli ve yabancı katılımcıların geleneksel el sanatları ürünleri ve yemeklerinin sergisini gezerlerken, Karadeniz Havzası Ülkeleri Turizm Tanıtım filmlerini de izleyebildiler. Saat 20:00'a kadar, gastronomi meraklıları; Trakya, Doğu Marmara, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan lezzetlerinin mutfakta hazırlanması ve tüm yapım aşamalarını izleyerek lezzetleri tadabildiler. Etkinlik alanında bulunan vatandaşlar, saat 20:30'dan 21:30'a kadar Tekirdağ Roman Kültürünü Yaşatma ve Müzisyenler Derneği Roman Esintileri tarafından düzenlenen müzik ziyafetine de katılımda bulundular.


2.GÜN


Etkinliğin ikinci günü ziyaretçilerini 10:00'da karşılayan “Karadeniz Havzası Turizm Yolları” projesinde; el sanatları ürünleri ve yemek sergisi, Karadeniz Havzası Ülkeleri Turizm Tanıtım Filmleri sunumu ve gastronomi meraklıları için özel hazırlanmış mutfak standında yöresel

yemeklerin yapımı ve tanıtımı dışında, 17:00­18:00 arası Halk Oyunları Ekibi gösterilerine yer verdi. Halk Oyunlarının ardından, Edirne Belediyesi Yağlı Güreş Takımı'nın gerçekleştirdiği Kırkpınar Yağlı Güreşleri gösterisine, ziyaretçiler tarafından ilgi yoğundu. 20:00'da başlayan ve yarım saat süren, Lüleburgaz'dan gelen katılımcılarıyla gerçekleştirilen “Uçaneller Kuklaevi Gösterisi” çocuklar tarafından merakla izlendi. Etkinliğin ikinci günü, Hakan Konyar ve Nikolas Matthiou'nun ney enstrümanı eşliğinde sunulan yerel müzik gösterisi ile saat 22:00'da sona erdi.


3.GÜN


Etkinliğin son gününde, geleneksel el sanatları ürünleri ve yemeklerinin sergisini gezen ziyaretçiler, saat 15:00'a kadar Karadeniz Havzası ülkeleri Turizm Tanıtım filmlerini izleyebildiler. Ziyaretçiler aynı zamanda tkinliğe katılan ülkelere ve şehirlere özgü yemeklerin yapımı ve

tanıtımını izleyerek, daha sonra bu lezeetleri tadabildiler. Etkinlik, 21 Eylül pazar günü saat 16:00'da halk oyunları ve mehteran takımı gösterisi ile ziyaretçilerine veda etti.HABER : ERTAN GENCE 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.