AYRICALIKLAR ÜNİVERSİTESİ'NDE İFTAR
banner57

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Tekirdağ’da bulunan gazeteceler için bir iftar programı düzenledi. Programa Trakya ve Avrupa Gazeteleri’ni temsilen Trakya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Naci Akyazı ve eşi Avrupa Gazetesi İmtiyaz sahibi Meral Akyazı da katılım gösterdi.

Düzenlenen iftar programında gazetecilerle bir araya gelen Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, gazetecilerle üniversitenin faaliyetlerini, hayata geçmiş ve geçecek olan projelerini paylaştı. Rektör Şahin yapmış olduğu bilgilendirici konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, ilerleyen teknolojisiyle beraber bölgesinin yenilikçi dönüşümünde, ana figür olmaktadır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, kurulduğu günden bugüne değin hızla büyüyen, gelişen ve birçok başarıya imza atmış bir üniversitedir. Adı başarılarla özdeşleşmiş, herkesin eğitim almak istediği bir eğitim ve öğretim yuvası haline gelmiştir.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi özverili çalışmasıyla saygın üniversiteler arasındaki yerini almıştır. Kuruluşundan itibaren istikrarlı bir büyüme kaydeden NKÜ, yükseköğretim faaliyetlerine bugün 11 Fakülte (Çorlu Mühendislik Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Spor bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi) 3 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 12 Meslek Yüksekokulu, 16 Uygulama ve Araştırma Merkezi ve 5 Bölüm Başkanlığı ile devam etmektedir. 2022 yılı itibariyle 1.249 akademik, 1.664 idari olmak üzere toplam 2.913 personeli ile Türkiye’nin en dinamik akademik kadrolarına sahip Üniversitelerinden biridir. 2006 yılında 10.825 olan öğrenci sayısı bugün 27.714’e yükselmiştir. Lisans ve lisansüstü öğrenci sayımız açılan yeni fakülte ve bölümlerle her geçen yıl artmaktadır.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde İtalya’dan Somali'ye. Ürdün’den Çin’e; Adriyatik'ten Balkanlara kadar dünyanın 57 farklı ülkesinden 1.519 öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca 25 Ülkeden 122 Yükseköğretim Kurumu ile yapılan Erasmus ikili anlaşmaları ve Mevlâna değişim programlarıyla öğrencilerimiz, bir dünya üniversitesinde okuduklarını hissetmektedirler.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, 2021 yılı itibariyle toplam 4.156.617,33 m2 açık alana ve 316.640 m2 kapalı alana sahiptir. 2021 yılında Hukuk Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi yeni binası, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu yeni binası, Diş Hekimliği Fakültesi yeni binası, sanat galerisi ve Atatürk Kent Ormanı NKÜ bünyesine eklenmiştir. Bununla birlikte TNKÜ Uygulama Oteli, Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğiyle baştan aşağıya yenilenerek halkın hizmetine sunulmuştur. Önümüzdeki dönemlerde ise Nükleer Tıp binası. Onkoloji binası, Üniversite Hastanesi Ek Hizmet binası ve 12.000 nr’lik bir günde 2.000 kütüphane kullanıcısına hizmet verecek yeni Kütüphane binasının tamamlanması planlanmaktadır. Ayrıca önümüzdeki dönem stratejik planlamayla açılacak yeni birimler ise Denizcilik Meslek Yüksekokulu, Rumeli Araştırmaları Enstitüsü. Hayvan Hastanesi, şeklindedir. Bununla birlikte Diş Hekimliği Fakültesine de öğrenci alımına başlanacaktır.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, türlere göre bilimsel projelerde toplam 2.798 proje gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte Uluslararası kriterlere uygun analizleri gerçekleştirmek

üzere kurulan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (NABİLTEM), NKÜ’nün ulusal ve uluslararası proje yürütme potansiyelini artırmayı; kurum ve kuruluşlarının AR-GE ve üretim aşamalarında ihtiyaç duydukları analiz ve ölçüm isteklerini karşılamayı amaçlamaktadır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (NABİLTEM) bünyesinde kurulan 5 araştırma laboratuvarında 47 farklı cihazla 50 farklı analiz gerçekleştirilmektedir.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, yürüttüğü bilimsel yoldaki akademik çalışmalarını Ülkesinin çıkarları doğrultusunda daha müreffeh bir yarın kurma ümidiyle hızla artırmaktadır. 2006 yılında toplam 74 olan laboratuvar sayısı bugün 247’e ulaşmıştır. Akademisyenlerinin ulusal yayın sayısı 9.532 olurken uluslararası yayın sayısı ise 22.125 ulaşmıştır. 2006 yılında sadece 56 kaynağa sahip olan Merkezi Kütüphanesinde, bugün 64.922 basılı kitap, 3.912 tez, 7.622 süreli yayın, 325.242 elektronik dergi ve kitap, 3.554 açık arşiv yayını ile toplam 405.252 kaynağa sahip şekilde 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi" sonuçlarına göre 207 Üniversite arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 49. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksimde ilk 50’de yer alan Trakya'daki tek Üniversite olmuştur.

TEKNOPARK'ın Çorlu Yerleşkesindeki II. Şubesinde TEKMER. Kuluçka Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi ve 42 firma aktif olarak faaliyet göstermektedir. Merkezde başarıyla tamamlanmış 194 proje ve devam eden 79 proje bulunmaktadır. Aynı zamanda TEKNOPARK bünyesinde Tekirdağ bölgesinin yazılım vadisi olması planlanmaktadır. TEKNOPARK'ın Süleymanpaşa ilçesinde açılacak olan I. Şubesinin yapımı devam etmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesinde NKÜ Teknopark “En İyi Gelişme Gösteren Erken Aşama TGB" kategorisinde 3.’lük ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca NKÜ Teknopark, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan Teknopark Performans Endeksi sıralamasında bu yıl faaliyette olan Teknoparklar arasında 37. sırada yer almıştır.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, büyük bir hızla büyümekte olup, hem sosyal hem de akademik anlamda Ülkesine, Bölgesine ve Şehrine katkılarda bulunmaktadır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, ilerleyen teknolojisiyle beraber bölgemizin yenilikçi dönüşümünde, ana figür olmaktadır. NKÜ, Üniversite-Sanayi işbirliği projelerine, AR-GE çalışmalarına, araştırma eksenli eğitime, inovasyona yönelik araştırmaya büyük önem vermektedir. Bugün Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin; bölge belediyeler, İŞKUR, Trakya Kalkınma Ajansı, Meslek Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri ve bölgemizde bulunan büyük ölçekli sanayi kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği protokolleri mevcut olup, öğrencilerin bir kısmı haftanın belli günlerinde bu sanayi kuruluşlarında çalışarak pratik eğitim almaları sağlanmaktadır. NKÜ, Üniversite-Sanayi işbirlikleriyle. akredite edilmiş 3+1, 7+1 ve intörn uygulamalarıyla, işbaşı eğitim programları ve sanayiye yönelik istihdam yaratıcı deneyim programlarıyla daha üniversite sıralarındayken öğrencilerin "yaparak - yaşayarak” iş tecrübesi kazanmasını hedeflemektedir. Bu anlamda Türkiye'de 3+1 ve 7+1 uygulamasına geçen ilk üniversitelerden biri olarak öğrencilerin istihdama yönelik yetişmelerini ve tam zamanlı olarak işletmelerde uygulamalı eğitim almaları sağlanmaktadır.

2019 yılı öncesi dönemden kalan 114.000.000 TL’lik Üniversite Hastanesi borçları, 2019 yılı itibariyle göreve gelmemizle birlikte ve' Devletimizin desteğiyle bu borçlar ödenmiştir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Bölgemizde sağlık alanında önemli bir üs konumuna gelmiştir. 57.640 m2 alan üzerinde 3 ile 7 katlı 7 bloktan oluşan Üniversite Hastanesi’nde 64 adet poliklinik, 2 anjiyo odası, 13 ameliyathane, 87 yataklı yoğun bakım ünitesi, 2 yemekhane, 500 kişilik konferans salonu, 14 adet derslik ve 2 kafeterya yer almaktadır. Tekirdağ ve Bölge halkımızın sağlık sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlayan Üniversite Hastanesi 2021 yılı verilerine göre, günlük 2.238. aylık 49.251, yıllık ise 591.012 ayakta sağlık hizmeti vermektedir. Üniversite Hastanesi. 2021 yılı içerisinde 22.632 yatan hastayı sağlığına kavuşturmuş ve 43.169 ameliyat gerçekleştirmiştir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi, Sağlık Turizmi Belgesine sahip bölgesindeki tek Üniversite Hastanesidir.

Üniversitemiz Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle "Radyo, Televizyon ve Sinema” lisans bölümüne öğrenci alınacaktır.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi mekânda erişilebilirlik ile Turuncu Bayrak, sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirlik ile Mavi Bayrak, eğitimde erişilebilirlik ile Yeşil Bayrak almaya hak kazanmıştır.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin en güçlü yanı nitelikli ve kaliteli eğitimidir. NKÜ, öğrencilerine kaliteli ve teknolojik bir eğitim ortamı sunmaktadır. Bununla beraber huzurlu ve mutlu bir üniversite yaşamı sürmelerini de sağlamaktadır. Bunun için de öğrencilerine, akademik, sanatsal ve sportif açıdan kariyer planlamalarını geliştirecek bir üniversite ortamı sunmanın gayreti içindedir. Bugün NKÜ’de toplam 95 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrenciler sanattan spora, bilimden edebiyata pek çok farklı alanda eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmak üzere kurdukları bu topluluklarla yüzlerce etkinlik gerçekleştirmektedirler. Yıl içerisinde 28 farklı alanda çeşitli yaş gruplarına yönelik NKÜ tarafından Sertifikalı Eğitimler ve Ücretsiz Kurslar düzenlenmektedir. Öğrenciler ve Tekirdağ halkı bu kurslara katılarak kendilerini farklı alanlarda geliştirme fırsatı da yakalayabilmektedirler. Bu bağlamda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Üniversite-Şehir bütünleşmesini en iyi şekilde gerçekleştirmiş nitelikli ve kaliteli bir eğitimi hem öğrencilerine hem de halkına sunan bir üniversitedir.

2020 yılı Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Sıralamasında tüm illerin yer aldığı memnuniyet anketinde Tekirdağ 8. sırada yer almıştır. Bu açıdan bakıldığı zaman üniversite öğrencileri, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde kendini ayrıcalıklı hissetmektedirler.”

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.