Namık Kemâl, yine 1872 yılında İbret’in başyazarlığına getirilir. Ayrıca ‘’İbret’te başyazar iken Ebüzziyâ’nın çıkardığı Hadîka gazetesine de N.K. imzalı yazılar gönderir.’’ 1 Nisan 1873’te ise Namık Kemâl’in ‘’Vatan Yâhut Silistre’’ piyesi İstanbul Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sahnelenir. Halk tarafından Namık Kemâl’e karşı büyük bir sevgi seli olur, buna ‘’Yaşa, vâr ol, Allah ne murâdın varsa versin!’’ tezahüratları da eklenir.  Lâkin halkın gösterdiği bu desteğin gazetede haber yapılması ve yine Namık Kemâl’in piyes ile ilgili bir yazısının yayımlanması üzerine gazete 132. sayısında bir daha çıkmamak üzere kapanır. Ve 1873 yılının nisan ayında gazetenin kadrosundaki isimler, Ebüzziyâ Tevfik Bey ve Ahmet Mithat Efendi, Rodos’a; Bereketzâde İsmail Hakkı, Akka’ya; gazetenin başyazarı Namık Kemâl ise Magosa’ya sürgüne gönderilir. Namık Kemâl Magosa’da 38 ay kalacaktır.
Şunu belirtmekte büyük fayda var ki, İbret gazetesi Namık Kemâl’in en verimli dönemidir. 
Namık Kemâl’in 38 ay süren Magosa günleri 1876’da çıkarılan af ile biter ve İstanbul’a döner. Ardından Danıştay üyeliği ve Kanûn-i Esâsî anayasasının encümen üyeliğine seçilir. 1877’den itibaren de ada günleri başlar, sırasıyla Midilli, Rodos ve Sakız adalarında mutasarrıflık yapar. Bu zaman zarfında da birçok ölümsüz esere imza atar. Ve maalesef hazin son gelir bulur onu. ‘’Usanmaz kendini insan bilenler halka hizmetten’’ diyen şairin vatanı ve milleti için harcadığı 48 yıllık ömrü noktalanır. 2 Aralık 1888’de Sakız adasında vefat eder.
Ölen bedenidir, fikirleri ise kendinden sonraki nesillerde beden bulur: 
Namık Kemâl Vatan Mersiyesi’nde ‘’Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini / Yoğimiş kurtaracak bahtı kara mâderini’’ der. 
Ondan yıllar sonra Namık Kemâl’den feyz alan Mustafa Kemâl şöyle der:
‘’Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurtaracak bahtı kara mâderini.’’
‘’Bizi yaratan Allah, yetiştiren Namık Kemâl’dir.’’ diyen Süleyman Nazif ne kadar da haklıdır! 
Türk milleti var oldukça, bağrından çıkan Kemâl’ler de asla tükenmeyecektir.
Bu vesile ile vatan ve hürriyet şairimiz, büyük fikir adamımız, hemşehrimiz Namık Kemâl’i doğumunun 181. yılında rahmet, minnet, saygı ve dua ile anıyorum. Ruhun şâd olsun büyük şair!
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.