SÜTÜB’ten üyelerine kredi protokolü
banner57

Edirne Merkez ve Süloğlu İlçeleri Süt Üreticileri Birliği ile Denizbank arasında yerli üretimi desteklemek için işbirliği protokolü imzalandı. Edirne Merkez ve Süloğlu İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, yapılan işbirliği kapsamında SÜTÜB üyelerine yerli üretimi desteklemek için indirimli faizle kredi imkanı sağlanacağını söyledi. 
Edirne Merkez ve Süloğlu İlçeleri Süt Üreticileri Birliği ile Denizbank arasında yerli üretimi desteklemek için işbirliği kapsamında birliğe gelen Denizbank Trakya Tarım Bölge Satış Müdürü Mehmet Kel, Denizbank Trakya Tarım Bölge Sorumlusu Şafak Şentürk, Edirne Denizbank Şube Müdürü Tayfun Güç birliğe yaptıklar ziyarette yaptıkları işbirliği hakkında birlik başkanı Mustafa Suiçmez ile görüştü.
Deniz Bank ve Edirne Süt Üreticileri Birliği arasında özel bir protokol imzalanmak için toplandıklarını söyleyen Edirne Merkez ve Süloğlu İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, “Bugün Deniz Bank bölge sorumlularımız burada. Bugün burada Deniz Bank ve Edirne Süt Üreticileri Birliği arasında özel bir protokol imzalanmak için toplandık. Yaklaşık üç aydan beri çalışmalar üzerinde kafa yoruyoruz. Şunu kısaca özetlemek istiyorum. Birileri her ne kadar Türkiye’de kara tablo çizse de ekonominin sağlam ayakları devam ediyor. Özel bankalar dahil uygun kredilerle aile işletmelerini canlandırmaya, büyütmeye çalışıyor. Aile işletmelerinin sorunlarını biliyoruz. Ekipman taleplerinden yem talebine kadar her şeyle ilgili üreticimize faydalı olmak istedik. En az üç aylık gebe düve veya bir buzağı doğurmuş inek alımlarında Edirne Süt Üreticileri Birliği üyelerine normal kredi faizlerinden indirimli bir faiz uygulaması yapılacak ve 70 aya kadar vade imkanı sağlanacak. Krediler sabittir. Dönemsel taksit ödemeli kredilerdir. Faizler değiştiğinde herhangi bir sıkıntı olmaz. Diğer yandan kredilendirilecek hayvan alımlarında kullanılan paranın en az yüzde 15’i kadar yem aldıklarında 6 ay sıfır faiz. Yemini alacak. Sıfır faizle o gün kaç para aldıysa 6 ay sonra Deniz Bank’a aynı parayı ödeyecek. Burada yemleri Edirne Süt Üreticileri Birliği temin edecek. Dünya sürekli değişiyor. Nasıl diğer alanlarda teknoloji gelişiyorsa hayvancılıkta da tarımda da durmadan teknolojiler yenileniyor. Bununla ilgili zaman zaman üreticilerimizin yeni ekipman ihtiyaçları oluyor. Rakamlar ciddi olabiliyor. Üreticimiz para derdini düşünmeden ilgili firmaya ücretini Deniz Bank ödüyor. Üreticinin cebinden para çıkmıyor. Uygun şartlarda, uygun faiz ödemelerinde ve uygun dönemlerde üretici Deniz Bank’a ödeme yapmış oluyor. Böyle bir protokol imzaladık. Özellikle aile işletmelerinde hayvan alımını çok önemsiyoruz. Burada ipoteği kaldırdık. En önemli şeylerden biri bu. İpotek ve teminat anlamında üreticilerimizin miras hukukundan kaynaklanan birikmiş ipotek verme gibi sorunlarla karşılaşılıyordu ve hayvan alamıyordu. Burada sadece üreticinin işletme büyüklüğüne bakarak bir ya da iki tane kefille bu kredilerden yararlanabilir. Şimdilik söyleyeceklerimiz bunlar. Bu sözleşmeyi yaparken birliğin hiçbir teminatı, kefaleti yoktur. Biz birliğin kefaletini hiç kimseye koymayız. Sadece üreticilerimizin menfaatine Deniz Bank ile yaklaşık bir aydan beridir çalıştığımız bir proje. Bence üreticilerimiz bundan ciddi anlamda faydalanacaktır. Hayırlı olsun” dedi.
 “İŞBİRLİĞİNİN AMACI YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEMEK”
Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği ile DenizBank arasında yaptıkları işbirliğinin en önemli noktalarından bir tanesinin yerli üretimi desteklemek olduğunu ifade eden Deniz Bank Trakya  Tarım Bölge Satış Müdürü Mehmet Kel, “Kendi damızlığını üreten çiftçilerin bu damızlık fazlalarını ihtiyacı olanlara satmasını yani buluşturma işini yapıyoruz. 
Hem hayvanı kredilendiriyoruz. Hem de bir yıllık yem ihtiyacını karşılıyoruz. Aslında hayvanı alan kişi hayvanıyla birlikte sadece hayvan kredisini değil. Yani ben hayvanı aldım. Ama yemi nereden bulacağım, yemi nasıl alacağım diye düşünmeyecek. Süt Birliği Başkanı hem indirim yapacak, hem de biz de Denizbank olarak bir yıllık yem ihtiyacını da kredilendireceğiz. Bunu üretici kart vasıtası ile alıyorsa süt birliği 6 ay sıfır faizle üretici kart ile bunu Denizbank aracılığıyla finanse edecek. Aslında bu işbirliğinin en güzel noktalarından 2 noktaya değindim. Biri aile işletmesi diğeri sadece hayvan almakla kalmıyor. Hayvanın yem ihtiyacını da 1 yıl boyunca karşılamış oluyor.  Bunun içinde Edirne ili süt üreticileri birliğine üye olmak gerekiyor. Biz daha önceki yaptıklarımızdan farklı olarak bu sefer bu işbirliğine birde ekipmanı ekledik. Çünkü teknoloji yenileniyor, ahırdaki sağım makinesinin eskimesinden dolayı hayvanın damızlık özelliği de gidiyor. Ama şuan da yapmış olduğuz işbirliği ile alacağı süt sağma makinesinden tüm ekipmanlara kadar süt üreticileri birliği aracılığıyla süt üreticileri birliğinin sattığı ürünleri alan çiftçilerimizin ekipmanını da finanse ediyoruz. ekipman kredilerinde de işbirliği üzerinde yılda 1 ödeme 3 yıl vade yapıyoruz” şeklinde konuştu.
 FAİZLER NASIL?
Süt birliğine özel 5 yıla varan vade ve işletme üzerinde ve işletme büyüklüğüne göre de 70 aya kadar vade uygulayabildiklerini söyleyen Kel, “Faizler birliğe özel indirimli faiz oranları bugün için bir oran var. Ama içerisinde bulunduğumuz dönemde faizler biraz daha hareketli ama biz şuan da süt birliği özelinde Denizbank’ın verdiği en ucuz faiz oranını bu işbirliği üzerinde buraya sağlamış durumdayız” dedi.
4Abdullah Yalçın

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.