‘Çiftçi maliyetlerden muzdarip’
banner57

İpsala Ziraat Odası Başkanı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan, yaşanan kuraklık nedeniyle tohumun ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Çiftçilerin kaliteli tohum kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Darcan, yapılan zamlar ile birlikte çiftçilerin kaliteli tohum kullanamaz duruma geldiğini söyledi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da maliyetler karşısında üreticinin ayakta kalmasının çok zor olduğunu vurguladı.
Edirne il ve ilçelerindeki tüm ziraat odası başkanlarını katılımıyla Edirne Ziraat Odasında Edirne il koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı. İl koordinasyon kuruluna İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Meriç Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türkan, Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas katılım sağladı. İl koordinasyon kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yapıldı.
Gübre fiyatlarını arttığını belirten Darcan, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmanın tarımda girdi maliyetlerini çok ciddi oranda artmasına sebep olduğunu söyledi.
 “ELEKTRİK FİYATLARI REVİZE EDİLMELİ”
Elektrik fiyatlarını revize edilmesi gerektiğini belirten Darcan, “Çiftçimizin artan elektrik fiyatları ile sulama yapacak ve ortaya çıkacak faturaları ürün hasat etmeden ödeyebilecek gücü yoktur. Tarımsal amaçlı elektrik fiyatları revize edilmeli, elektrikten alınan yüzde 18 KDV yüzde 1’e düşürülmeli ve fatura ödemelerinin hasat sonunda yapılması için gerekli düzenlemenin yapılması oldukça önemlidir.” Diye konuştu.
“ÇİFTÇİMİZ KALİTELİ TOHUMLUK KULLANILMAZ HALE GELDİ”
İklim değişiklinin de etkisiyle, yaşanan kuraklık tohumun ne kadar önemli gösterdiğini belirtti. Çiftçilerin kaliteli tohum kullanmaya teşvik edilmesiilmesi gerektiğini belirten Darcan, “Çiftçimizi kaliteli tohum kullanmaya teşvik etmek gerekirken, yapılan zamlarla çiftçimiz kaliteli tohumluk kullanılmaz hale geldi. Ayçiçeği tohumluk fiyatları yüzde 80 ile yüzde 150 arasında artmıştır ve bu fiyat artışı üretime büyük darbe vuracaktır.” Şeklinde konuştu.
 Darcan, süte ve yeme gelen zamlar ile birlikte hayvancılık için tehlike çanları çalmaya başladığını vurguladı. Gübre olmazsa verimin düşeceğini ifade eden Darcan, gübreye ulaşılabilirliğin zorlaştığını dile getirdi.
“GÜBRE VE MAZOT, ÇİFTÇİ İÇİN ULAŞILABİLİR OLMAKTAN ÇIKTI”
Çiftçiye destek olunması gerektiğini ifade eden Darcan, “Gübre ve mazot, çiftçi için ulaşılabilir olmaktan çıktı. İlaç ve elektrikte o yolda ilerliyor. Ciddi destek ve sübvansiyon lazım, gübre olmazsa bitkisel üretimde en az yüzde 40-50 verim düşer. Bugüne kadar çiftçimiz her türlü zorluğa rağmen ürettiği için ülkemiz gıdada hiçbir sıkıntı çekmedi. Ancak geldiğimiz bu noktada girdilere uygun maliyetler ile ulaşamadığımız takdirde verim düşecektir. Bunun sonucunda Dünya’da olan gıda krizinin bizim ülkemizde de olacağı Ziraat Odalarımız tarafından öngörülmektedir.” Dedi.
“RADİKAL DEĞİŞİMLERİN YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ”
Tarım üretiminin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Darcan,  “Bu maliyet artışları ile tarımsal üretimin kesintisiz devamı ve önümüzdeki süreçte gıdaya erişim problemi yaşamamak için hükümetimizden gübre, mazot ve prim desteklerinin artan maliyetlerinin göz önüne alınarak tekrar ciddi şekilde revize edilmesini ve tarımsal üretimin desteklenmesi için ciddi radikal değişimlerin yapılmasını talep ediyoruz.” Diye konuştu. Darcan, Üretim rakamlarını ortada olduğunu çiftçinin mutsuz olduğunu ifade etti.
İl Koordinasyon Kurulu Başkan Vekili, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, artan maliyetlerin üreticiyi zor duruma soktuğunu vurguladı. Bin lira gübreye verdiklerini 32 lira destek aldıklarını ifade eden Arabacı, “Gübredeki artışlardan bahsettik. Biz üretici olarak sadece bin lira gübre maliyetimiz var. 
Bakanlığımızda 2022 yılında 32 lira dekara destek alıyoruz. Bin lira tarlaya gübreye atıyoruz. 32 lira destek alıyoruz. Bu artan maliyetler ciddi rakamlar.” Dedi.
4Abdullah Yalçın

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.