Tevekkül güvenmek, dayanmak, meşru bir hedefe ulaşabilmek için gereken elden gelen bütün çabayı harcadıktan sonra, Allah’a dayanıp güvenmek işin sonuçlandırılması için ona bırakmak demektir.
Tevekkül kelimesi Kur’an-ı Kerim’de 70 ayette geçer. Kur’an’da tevekkül şöyle ifade edilmektedir; Talak suresi 3. Ayette ‘Kim Allah’a tevekkül eder ona dayanırsa, o ona yeter.
Ayrıca Zümer Suresi 36. ayette de, ‘Allah kuluna yetmez mi?’ buyurulmaktadır.
Allah’a tevekkül müminin özelliklerindendir.
Tevekkül imanın bir gereği ve Allah’a teslimiyetin bir sonucudur. Her şeyde olduğu gibi tevekkül konusunda da örnek alınacak yine peygamberimizdir.
Tevekkül demek görevi Allah’a havale etmek kendisine düşeni yaptıktan sonra sonucu kararı Allah’a bırakmak ve ona güvenmektir.
Tevekküle en güzel örnek bir çiftçidir.
O vaktinde usulüne göre tarlasını eker sonrasını Allah’a bırakır, görevini yerine getirdiği takdirde Allah o kimseye rızıklandırır.
Peygamberimiz bu konuda kuşları örnek veriyor ve şöyle buyuruyor.
‘Sizler Allah’a gereği gibi tevekkül etseydiniz, sabahleyin yuvasından aç olarak gidip akşamleyin tok olarak dönen kuşları rızıklandırdığı gibi Allah sizi de rızıklandırır’ buyurmaktadır .
Tevekkül insanın herhangi bir konuda üzerine düşeni bir sorumluluğu yerine getirdikten sonra dışarıdan gelebilecek unsurları bertaraf edilmesi için Allah’ı vekil kılması ve ona güvenmesidir.
Her canlının rızkını Allah veriyor, ancak bu rızkı çalışarak elde etmek de bu kulun görevi. Bu görevini yapmazsa Allah’a tevekkül ettim, O benim rızkımı verir derse, bunun anlamı benim görevimi Allah yapsın demek olur ki yanlış olur ve böyle bir tevekkülü Allah emretmemiştir .
Allah rızkını arayana ve çalışana verir.
Necm Suresi 39 Ayeti Kerime de, ‘Yüce Allah insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur. İnsan çalışacak ve Allah’ın kendisine takdir ettiği rızkı arayıp bulacaktır.’

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.