15 Aralık 2018 Cumartesi

DUAYEN GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

TEVEKKÜL

10 Kasım 2017, 19:30
Bu makale 1707 kez okundu
TEVEKKÜL

 Kadiri mutlak Allah azze ve celle bir çok ayeti celilesinde ona güvenmemizi ve dayanmamızı yani tevekkül etmemizi istiyor, yüce mevlam Hud suresi 56, ayetinde ‘’İnnî tevekkeltu alâllâhi rabbî ve rabbikum, mâ min dâbbetin illâ huve âhızun bi nâsıyetihâ, inne rabbî alâ sırâtın mustekîm(mustekîmin). Mealen “Kesinkes ben, Rabbim ve Rabbiniz olan Allâh’a tevekkül (hakikatindeki El Vekiyl isminin gereğini yerine getireceğine iman) ettim. . . Hareket eden hiçbir canlı yoktur ki onun “Bi”nasiyesinde (alnından ) tutmuş olmasın .  Muhakkak ki benim Rabbim sırat-ı müstakim üzeredir. “ 

Bu haftaki sohbetimizi dertleşmemizi tevekkül üzerine yapaacağız dilimizin döndüğü idrakimizin erdiğince bundan önce haftalarda Tefekkürü, Teveccühü, dile kaleme kağıda yazıya dökmüştük bu gün bu üçlünün sonuncusu insanoğlunun hayatına düstur edinirse mutlu olacağını bu düsturların üçüncüsünün de sohbetini yapalım istedik.     
Tevekkkül üç aşamada incelenebilir,birincisi avam müminlerin tevekkülü,
Bu durumda olan kişi kendisinde¸ kudret ve varlık görmez¸ ilâhî va’de güvenir ve tam bir teslîmiyet gösterir. Bu konuda Seriyyü’s-Sakatî ¸”Tevekkül¸ günahtan dönmek ve tâata yönelmek¸ zararı defetmek ve fayda sağlamak; kulun değil¸ sadece Allah’ın kuvvetiyle olduğunu bilerek kuvvet ve güçten sıyrılıp çıkmaktır.”der. Böylesi bir tevekkülle kişi¸ kader ve kazâya teslîm olur¸ ne kısmetin elinden kaçmasına¸ ne de ona isâbet etmesine aldırır. Dolayısıyla tevekkül¸ Allah’a hüsn-i zan¸ rızâ ve yakînin netîcesidir. Mü’min kulun tevekkülü¸ tecellî eden kaderin hükmüne teslîm olmak ve Allah’ın huzûrundaki kayıtsız şartsız teslîmiyet hâlidir. İkincisi ise Havisın/Seçkinlerin Tevekkülüdür. Tevekkülün ikinci aşaması; Allah’tan başka her şeyden yüz çevirip yalnız O’na yönelmek konusundaki tevekküldür. Ebû Abdullah-ı Kureşî tevekkülün bu aşamasını¸”Tevekkül¸ Allah’tan başka bir şeye sığınmamak ve başvurmamaktır.”diye tanımlar. Böylesi bir kul için yegine gerçek¸ Allah’ın kendisine kifî geleceğidir.”Malâya’nîyi terketmek¸ kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir.”hadîsine göre kul başına ne gelirse gelsin¸ Allah’a tevekkül eder¸ O’na teslîm olur. O’ndan başka her şeyi terk eder. Her durumda O’na dayanır¸ yaptığı her işte O’na tevekkül eder. Yalnız O’ndan korkar. Kul Rabbinden başkasını görmez. Onun için dünyada O’ndan başkası yoktur. Mülk yalnız O’nundur. Böyle bir teslimiyetin içine girmiş olan hakikatin güzleliklerinide seyreder.Üçüncücüsü ie Havissü’l-Havissın/Seçkinlerin Seçkini Olanların Tevekkülü:Tevekkülün bu üçüncü aşaması ise kişinin hiçlik halindeki tevekkülüdür. Bu aşamada kişi tevekkülden de kaçmalıdır. Çünkü tevekkül makâmında bulunmaya da güvenmemek gerekir. Kul tevekkül ettiği zaman¸ tevekkülüne bakıp onun kendisi için yeterli¸ kendisini âfiyette kılıcı veya koruyucu olarak düşünmemelidir. Dolayısı ile bu üç hal içindeki kul her şarta ve olay karşısında güven duygusunu tazelemeli,umut ile yarınlara bakmalıdır tevekkülü cebriyeciler gibi algılamak anlatmakta sakıncalısır lakin tevekkül bir çabanın sonucunda gelir..
Kişi tüm çabasını gösterdikten sonra sonuç için Allaha dayanmalıdır,kuldan medet ummak malayani bir hevestir.Bilinmelidir ki ecel her canlı için yakındır,ne makam nede mevki kalıcı değildir yazımı Yunus Emrenin bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum.
“MAL SAHiBi MÜLK SAHiBi
HANi BUNUN iLK SAHiBi
MAL DA YALAN MÜLK DE YALAN
VAR BiRAZ DA SEN OYALAN.”
YUNUS EMRE 
 selam ve dua ile.......

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV