Tekirdağ 3 Mayıs 2019 Cuma günü bir Bilge Adamını, Bir Tekirdağ sevdalısı büyüğümüz ağabeyimiz Mehmet Serez’i yüzlerce, binlerce seveni Ebediyete uğurladı. Mekânı cennet olsun.
Bilindiği gibi Mehmet Serez kendini Tekirdağ’a adamış ‘’ ULU BİR ÇINARDI ‘’.Yıllarını  ‘’Bir sevda uğruna ‘’ adamış ve o sevdanın uğruna hayatını vakfetmiş bir insandı.
Mehmet Serez 1929 yılında Tekirdağ’da doğar. Serez’in baba tarafı Rumeli’nin fethi ile birlikte Konya’dan Serez’e iskân edilmiştir. Anne tarafı ise Çandarlı Kara Halil Hayrettin Paşa’ya uzanır.
Mehmet Serez’in dedesi Hacı Mehmet’tir. O’nun çocuklarından bir tanesi de Osman’dır. Aile Serez’de toptan bakkaliye işi ile uğraşırlar.  
Serez 1914’te Balkan Savaşının bitmesi ile Bulgarlardan Yunanlılara devredilir. Aile 1923 Mübadele Antlaşması gereğince 1924’te Tekirdağ’a gelir. Mehmet Serez, 9 Mart 1929’da Tekirdağ’da deniz kenarındaki üç katlı büyük ahşap konakta dünyaya gelir. Hemen belirtelim ki nüfusa doğumu 02.05.1929 olarak işlenir ki vefat tarihi de 02.05.2019 da denk gelir.
Mehmet Serez Namık Kemal İlkokulu, Namık Kemal ortaokulunu bitirdikten sonra İstanbul Erkek Lisesi’ne kaydı yaptırılır, ikinci sene Haydarpaşa Lisesine yatılı olarak geçer ama Lise son sınıfın 2.dönemini Edirne Lisesinde okuyarak mezun olur. Üniversiteyi ailevi sebeplerden dolayı okumaz ve askerliğini yedek subay olarak yapar ve baba işinin başına döner ve iş hayatı başlar.
Serez’in iş hayatı Tekirdağ’ın göbeğindeki dükkânda geçmekle beraber onun 90 yaşına kadar kesintisiz sürecek sosyal, kültürel yaşamı da başlamış olur. Sırasıyla Halkevindeki çalışmaları, Halkspor Kulübü, Tekirdağ Gençlik Kulübü, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Kızılay, Namık Kemal Halk Kütüphanesi, Tekirdağ Müzesinin kuruluşu gibi birçok dernek, kulübün kuruculuğunu yapar.
Burada özellikle Serez’in Türk Ocağı, Tekirdağ Kiraz Festivali ve Namık Kemal Evi’nin var olmasında en büyük etken olması…
Tekirdağ Türk Ocağı denilince akla ilk gelen isim şüphesiz Mehmet Serez’dir.1949’dan ölümüne değin içinde bulunduğu, destek olduğu 30 yıl başkanlığını yaptığı Türk Ocağı…
Tekirdağ Kiraz Festivalinin de üç beş başlatıcısından biri olan Serez’dir. 
Ve Namık Kemal Evinin büyük emeklerle 1992-1993 yıllarında yapımını gerçekleştiren Müze Evin inşasından donanımına kadar el emeği, göz nuru ve Türkiye’nin en nadide Müze Evlerinden biri Serez’den bize intikal eden bu korumak ve yaşatmakla bizim, Tekirdağlıların görevi olacak…
Serez’in 1950’li yıllarında mahalli gazetelerde yazı hayatı başlar. Yeni İnan ilk yazdığı gazetedir.1963’te Şafak gazetenin yazı işleri müdürlüğü başlar ki bu görevi 1971’e kadar sürer. Yine 1960’lı yıllarda birçok ilim adamını Tekirdağlılar ile tanıştırır.
MEHMET SEREZ OKULU 
Serez 1949’dan ölümüne kadar belirttiğimiz gibi birçok derneğin kuruluşunda ve içinde bulunmuş, hele hele onun Türk Ocağı gibi hedefi, ideali olan bir çatının başında bulunması nedeniyle gençlerin ağabeyi, onların yol göstericisi olmuştur. Serez bir sohbetimizde ‘’Sosyal ve kültürel çalışmalarım arasında gençlerle hep beraber oldum. Onlara maddi, manevi anlamda destek oldum. ’’Bugün baktığımızda Tekirdağ’da BİR SEREZ EKÜLÜNÜN, OKULUNUN oluştuğunu görebiliriz. İnsanlar yaşlısıyla, genciyle Serez’in yazıhanesine geldiler, Türk Ocağına geldiler buralarda bitmez, tükenmez bir Tekirdağ, Türk tarihi, coğrafyası ve kültürü sohbetlerin ana konusu oldu. Gerçekten kültürel ve edebi anlamda Tekirdağ’da bir Serez jenerasyonu oluştu.
Mehmet Serez’i anlatmak anlatmak… Ondaki azim, çalışma ve üretme hırsı… Onlarca eser… Ve ilk eseri ‘’ATATÜRK VE MİLLİ MÜCADELE ‘’…ve onu takip eden eserler…
Balkanlara heyecanla yaptığı turlar… Yunanistan, Makedonya, Arnavut, Bulgaristan , Romanya, Macaristan, ve son durak ESTERGON…
Açtığı Tekirdağ konulu onlarca sergiler, konferanslar, sempozyumlar…
 Mehmet Serez Kütüphanesi 
Mehmet Serez, Türkiye Diyanet Vakfının Tekirdağ’da yaptırmış olduğu Diyanet Eğitim Merkezine kitaplarını bağışlayarak bir kütüphane oluşturmuştur.
Serez’in halen kendisinin özel bürosunda ve evinde Tekirdağ, Trakya ile ilgili çok önemli kaynak kitaplar ve belgeler bulunmaktadır.
SON BÜYÜK ÖDÜLÜ(HAMDULLAH SUPHİ TANRIÖVER ÖDÜLÜ)
Mehmet Serez ağabeyimiz 90 yıllık ömründe Tekirdağ için çalışmış ve BİR TEKİRDAĞ SEVDALISI olarak ömrünü tüketmiştir. Bu süreçte onlarca ödüle layık görülmüştür ama onun 1949’da tanıştığı ve ölümüne kadar yanından ayrılmadığı Hamdullah Suphi Tanrıöver’e ayrı bir sevgisi, hürmeti vardır. Hamdullah Suphi Türk Ocaklarının (Kuruluş 1911) kurucularından olup Milli Mücadele ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda Atatürk’ün yanında olmuş, Milli Eğitim Bakanlığı, Büyük Elçilik görevlerinde bulunmuştur. Serez’e en eski Türk Ocaklı olarak 25 Mart 2016’ta Hamdullah Suphi Tanrıöver ödülü verilmiştir ama ne yazık ki Serez hastalığı, yaşlılığı nedeniyle yakalandığı için ödül törenine katılamamıştır. Ödülü Serez adına kızı Dr. Deniz Coşkun Serez almıştır.
SEREZ AİLESİ
Mehmet Serez 1952 yılında aslen Malkara kökenli bir ailenin kızları Birkan Hanım ile evlenir. Bu evlilikten Serez ailesinin üç çocuğu olur. En büyük kızları Lamia Gürbüz İstanbul Üniversitesi eczacılık bölümü mezunudur, ikinci kızı Dr. Deniz Coşkun’dur, üçüncü kızları ise Prof. Dr. Gülden Omurtağ’dır. Değerli okuyucular Tekirdağ bir değerini, bir büyüğünü gerçek bir hizmetkârını, gönül hizmet erini 90 yaşında yitirdi. Kendisi 3 Mayıs 2019 Cuma günü çok arzu ettiği Orta Camiden yüzlerce, binlerce seveni tarafından uğurlandı. Kendisini Tekirdağ eski mezarlığına babası Osman Serez, annesi İffet Hanım ve babaannesinin yanı başına ebedi istirahatına defnettik.
O yetiştirdiği talebeleriyle, evlatlarıyla, eserleriyle yaşayacak. Mekânı cennet olsun…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.