Tekirdağ’a geldiğim 2014 yılında kent merkezinde dikkatimi çeken ve kente dair hoşuma giden belki de ilk mekanlardan birisi Zübeyde Hanım Parkı olmuştu. Sebebi, kuşkusuz sahip olduğu sosyal ortamıydı. Çoğunluğunu ev kadınlarının oluşturduğu ama aynı zamanda her yaştan erkeklerin de olduğu müşteri profiliydi. İstanbul veya başka şehirlerin modern kafe veya çay bahçeleri gibi değil, farklı yaş gruplarında olan ama parka ismini vermiş Zübeyde Hanım gibi geleneksel giyimli ev kadınları oldukları rahatlıkla gözlemlenebilen kadınların bu çay bahçesini kendi evlerindeymiş gibi bir rahatlıkla ve güvenle kullanabildikleri, burada buluştukları, sosyalleşebildikleri bir mekan olarak gördükleriydi o zaman sahip olduğum gözlemler. Bu durumu özgün kılan temel husus; Türkiye’de ev kadınlarının gündelik yaşamları ile kamusal alanı kullanım alışkanlıklarıyla yakından bağlantılı olmasıyla ilişkilidir. Ülkemizde kadınların yaklaşık %60’ını oluşturan ev kadınlarının kentsel kamusal alanları kullanım oranlarının oldukça düşük olduğu rahatlıkla ifade edilebilir. Daha çok ev içinde, ev-mutfak işleri yaparak, gündüz kuşağı programlarını izleyerek vakitlerini geçiren kadınlar için evin dışına çıkma, onlara sunulacak uygun kamusal alanlar inşa etmeyle mümkün olabilir. Mahalle yaşamının mümkün olduğu mekan dokusunda sokaklar ve yan yana duran düşük katlı evler bu gibi alışkanlığa imkan tanıyor iken, apartman yaşamına geçiş bunu oldukça sınırlandırmış ve kadını neredeyse ev içine hapsetmiştir. İşte Zübeyde Hanım Parkı gibi kamusal alanlar kadınların evin dışına çıkmasına imkan tanıyan, ev kadınları için işlevsel boyutu oldukça yüksek kamusal alanları oluşturur. 
Eski haliyle Zübeyde Hanım Parkı ve kullanıcıları Tekirdağ’a özgü bir durumdu ve çok güzel idi. 
Fakat maalesef geçmişte kaldı bu durum. Park Belediyenin kent merkezinde yaptığı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında üzerindeki çardağın, masa ve sandalyelerin kaldırılmasıyla, insanların oturup çay içebildikleri, vakit geçirdikleri sosyal bir mekan olmaktan çıkarılıp, dümdüz bir arazi haline getirildi. Zübeyde Hanım Parkı tabelası duruyor yerinde ama park olma özelliği kalmamış. Parkın müdavimleri olan kadınlar ise bugün Orta Camiinin yanında bulunan çay bahçesinin arka tarafındaki birkaç masaya sığınmış durumda. 
Park denilen yer, adı üzerinde, insanların üzerinde vakit geçirdiği, kullandığı mekan düzenlemesi manasına gelir. Park sosyal bir mekandır. Oysa şimdiki haliyle Zübeyde Hanım Parkı hiç kimsenin kullanımına imkan tanımayan dümdüz bir arazi haline getirilmiş. Bu haliyle bu park bir mekan değil, ama daha çok bir arsa olarak tarif edilebilir. 
Oysa bu gibi sosyal mekanlar, üzerlerindeki yaşanmışlıklar sayesinde zaman içinde bir hafıza meydana getirir. Zaman içinde oluşan bu hafıza o mekana bir değer ve kimlik kazandırır. Orası yalnızca bir mekan değil, aynı zamanda kente değer ve kimlik kazandıran bir anıttır artık. Bu yüzden bu gibi mekanlarda düzenleme kararları alınırken başta o mekanların gerçek sahipleri kentin yurttaşları olmak üzere, mimarlar, kent plancıları, sosyologlar, psikologlar gibi farklı uzmanlardan görüş alınması beklenir. Kim bilir yıkılmadan önce Zübeyde Hanım Parkında ne gibi anılar birikmiştir. Tekirdağlılar için kim bilir ne gibi hatırları, manaları vardı. 
Belediye bunu neden yaptı, capcanlı sosyal bir mekan iken, parkı dümdüz ederek hiç kimseye bir faydası olmayacak düz bir arazi haline getirerek neyi amaçladı anlamak güç. 
Böylesi daha mı güzel oldu? Kuşkusuz Hayır. Bu düzenleme eminim ki birçok insanı üzdü ve yine eminim ki, bu son halini beğenen kimse olmadı. Oysa yapılan düzenlemelerin kullanışsızlıktan kullanışlıya, çirkinden güzele doğru evrilmesi beklenir. 
Kent merkezindeki düzenleme neyse ki henüz tamamlanmadı. Ümit ediyorum ki, Zübeyde Hanım Parkının bugünkü mevcut hali yalnızca geçici bir durumu oluşturuyor ve nihai aşamada parkın eski günlerinde olduğu gibi, yine Tekirdağlıların ve özellikle ev kadınlarının etkin şekilde kullandığı, çardağının, masalarının, sandalyelerinin geri yerine konulduğu, yaşayan bir mekan haline yeniden kavuşturulur. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.