20 Ekim 2018 Cumartesi

Alkollü sürücü ortalığı birbirine kattı

TEKİRDAĞ VE KÜLTÜR

12 Ocak 2018, 19:31
Bu makale 878 kez okundu
TEKİRDAĞ VE KÜLTÜR
Refik ENGİN

 Göç nedeniyle ilimize gelen

farklı kültürler araştırılmalı

Gelişen Tekirdağ’ımızda artan nüfus ile birlikte pek çok değişik kültüre sahip insanlar da gelmektedir. Değişik kültüre sahip toplulukların Tekirdağ’ımıza uyum sağlaması ve gelişimine katkı yapması için, toplumların  kültürlerini koruması ve yaşatması gerekmektedir.

Tekirdağ'ın il, ilçe ve köylerine göç, 1850'li yıllarda başlamıştır. Göçler ilk olarak Tatar ve Çerkezlerle Balkan Harbi ile birlikte başlamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde devam etmiş ve günümüze kadar da devam edegelmiştir.

Atatürkçü Düşünce Derneği ikinci şubemizde Sayın Celal Çalık başkanlığında, Tekirdağ’ımıza ait kültür değerlerimiz için halkımız ve gençlerimiz ile birlikte çalışmak istiyoruz. Dileğimiz Namık Kemal Üniversitesi,  Tekirdağ Büyükşehir ve Süleymanpaşa Belediyeleri ile birlikte kültürel değerlerimizi tanımak ve tanıtmaktır. Yeni kurulan Namık Kemal Üniversitesinin Tarih ve Edebiyat bölümlerinde yüksek lisans ve doktora  tezlerinde Tekirdağ’ımıza  ağırlık vermelerini ve tez yapan öğrencilerimize Belediyelerimizin de maddi ve manevi yardımlarını  esirgemeyeceğini umuyoruz. Göç ile gelen toplumların daha evvelki göçlerinde uzun yıllar sorunlar yaşadığını yıllardır sürdürdüğüm araştırmalarımda gördüm. Toplumların kaynaşması ve birlikteliklerinde uyum sağlaması da gençlerimiz için çok önemlidir. Gençlerimizin arkadaşlıkları ve birlikte yaşam için aile olmalarında sorunlar, genelde toplumların birbirlerini tanımamaları en büyük etkendir.

 

Belediyeler yerel kültür değerlerini

araştıran kişileri desteklemeli

Büyükşehir Belediyemizin ve Süleymanpaşa Belediyemizin, bazı araştırmacıların kitapları, makaleleri ve tezleri  de belediye yayınları kategorisinde yayınlamaları teşvik edici olacaktır. Tekirdağ’ımızda geçmişten günümüze kadar kendi alanında yetişmiş kişilere ait bilgi ve belgelerin de toplanmasının yararlı olacağı inancındayız. Tüm bu özel araştırma ve çalışmaların, belediyelerimizin desteklediği internet ortamında bir site ile halka açılarak paylaşılması ile halkımızın da bu araştırmalara katkı sağlayacağını umuyoruz. Öncelikle Tekirdağ ilindeki belediyelerimiz "yerel kültür araştırmalarına" ve  yerel araştırmacılarımıza da yardımcı olmaları gerekmektedir.

 

Kültürel Yozlaşma

1950'li yıllardan başlayan kültürel alandaki yozlaşma ve bozulmalar gelişen teknolojiden ziyade,  uygulanan kültür programlarının yanlışlığından kaynaklanmaktadır.

 

Toplumların gelenek ve  göreneklerinin bilinçli olarak bozulması, halkın kutsal değerleri önemsiz görülmüş veya yok sayılarak günümüzdeki sorunlara gelinmiştir. Din konusu ne yazık ki tüm toplumların en çok değer verdiği ama en az bilgi sahibi olduğu alandır. Genelde kulaktan dolma bilgiler halkımızın, bildiğini sandığı konulardır.  Bu konuda dış güçlerin yönlendirmeleri, "gelenek ve ananelerin" inançlarımıza ters etki yaparak din gibi algılanmasında etken olmuşlardır.

Bu uygulamalar sömürgeci halklar tarafından gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere karşı uygulanmış, yönetenler tarafından da bunlara engel olacak tedbirler alınmamıştır. Hatta siyasiler tarafından çıkar amaçlı kullanılmıştır. Kültürel olarak bozulan veya bozulmaya başlayan toplumlar kendi içlerinde ve çevrelerindeki halklar ile kaynaşamamışlar, basit konularda dahi sorunları abartı ile büyütmüşlerdir. Toplumların birlik ve beraberliği için var olan huzurlu ortamlarda BÖL PARÇALA YÖNET sistemine bazı ufak çıkar için alet olanlar, kendilerine ve toplumlarına zarar vermişler ve hala da zarar vermektedirler.

 

İlimizde farklı kültürleri kaynaştıralım

Dileğimiz güzel Tekirdağ’ımızın bünyesinde bulunan tüm kişilerin ve toplumların her tür birlikteliklerinde beraber olmak için birbirine saygı ve sevgi ile bakan bir durumda olmaları için çaba göstermeleridir. Unutmayalım ki kişiler BİLMEDİKLERİ ÖĞRENMEDİKLERİ ŞEYLERİN DÜŞMANI OLURMUŞ. Toplumların ve kültürlerinin önce kendileri daha sonra dışındaki kişi ve toplumlarca tanınması gerekmektedir. İRİ OLALIM DİRİ OLALIM gelin tüm Tekirdağlılar BİR OLALIM.

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV