Tekirdağ ili, Marmara Denizinin kuzey batı kıyısında Trakya topraklarında yer alır. Coğrafi konumu sebebiyle stratejik önem taşıyan bir geçit bölgesidir.
Tekirdağ, çok eski çağlardan beri Anadolu-Trakya  dolayısıyla Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir geçiş köprüsü olmuştur.
Tekirdağ, 7000 yıllık tarihin izlerini taşıyan bir şehir olup bir çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan bir kent olarak bilinir. Tekirdağ ilinde yapılan kazı ve araştırmalarda Neolitik(ilk toprağa yerleşme dönemi), Kalkolitik ve ilk Tunç çağına ait yerleşmeler bulunmuştur.
Tekirdağ yöresi M.Ö 1200’lerde Traklar’ın yurduydu. Tarihçi Heredotos’a göre kent Sisam göçmenleri tarafından ‘’Bizanthe’’ veya ‘’Besanthe’’ adıyla kuruldu. Antik Çağda Yunanlıların ‘’Rhaidestas’’ daha sonra Romalıların ‘’Rhaedestus’’ olarak adlandırdığı şehir Ortaçağ’da Rodosto adıyla anılır.
Osmanlıların (Biz Türklerin) Tekirdağ’ı fethinden itibaren (1357) kentin ismi ‘’Rodoscuk’’ olmuştur ki Osmanlı tarihlerinde , fermanlarında, Divan-ı Hümayun vesikalarında, mezar taşlarında  daima bu isim kullanılır. 1732’den itibaren ise şehrin ismi artık Tekfurdağ’ı dır.
Tekirdağ toprakları, Osmanlı Türkleri tarafından 1357 yılında Osmanlı Devletinin 2.Padişah’ı Orhan Bey zamanında (Gazi Süleyman Paşa ve Komutanları Lala Şahin Paşa, Hacı İl Bey, Evrenos Bey, Gazi Fazıl Bey ve Yakup Ece) tarafından fethedilmiştir.
Osmanlılar, şehrin gelişmesine büyük önem verdiler. 16. 17. 18.yy’larda Tekirdağ işlek bir liman şehridir.
Evliya Çelebi, (18yy) Tekirdağ için ‘’İstanbul Tekfurları’nın Cennet bahçeleri imiş… Şehir Marmara Denizi kenarında safi bağ, bahçe ve gülistanlı bayırlar eteğinde mamur bir şehirdir.’’ der.
Macarların büyük edebi kırkbir yıl (1720-1761) Tekirdağ’da yaşamış olan Mikes Kelemen ise Tekirdağ’da geçirdiği günleri ve Tekirdağ’ın güzelliklerini anlata anlata bitiremez.
Cumhuriyete kadar Edirne merkez sancağına bağlı olan Tekirdağ, Cumhuriyetin ilanından hemen önce 15 Ekim 1923 tarihinde il oldu.
Tekirdağ ili: Marmara Denizi, İstanbul, Kırklareli, Edirne illeri arasında olup 6.339 km karelik yüz ölçümüne sahiptir. Türkiye’nin en kalabalık yirmi üçüncü şehri 2016 itibariyle 972.875 nüfusa sahiptir
2012 yılında nüfusu 750.000’i geçen 14 il TBMM’de kabul edilen kanun ile büyük şehir statüsü kazandığı için Tekirdağ aynı zamanda 30 büyük şehirden biridir. 30 Mart 2014’te yapılan genel seçimlerin ardından resmen Büyükşehir Belediyeciliği ile yönetilmeye başlamıştır.
Tekirdağ Merkez Süleymanpaşa ilçesi ile birlikte 11 ilçe (Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Şarköy, Ergene, Kapaklı) 304 yerleşim biriminden ibarettir.
Tekirdağ’ın insanları bu topraklarda yetişen “Günebakanlar” gibi yüzlerini her zaman medeniyet güneşinin aydınlık ışığına dönerek yaşamışlardır. Medeniyet güneşinin aydınlattığı bu coğrafya ve insanları, her dönemde yaşadıkları çağa göre öne çıkmayı bilmişlerdir.
Tekirdağlılar bilimin; tarıma, sanayiye, ticarete ve kültüre sağladığı vazgeçilmez imkanları, günlük hayatlarına en iyi şekilde adapte ederek, illerini tüm Türkiye çapında kendi kendine yetebilen 10 ilden biri haline getirmişlerdir. Tekirdağ halkı, Namık Kemal ile edebiyatçı, Rakoczi’yi ağırlarken misafirperver , Çanakkale savaşlarında destan yazan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19’uncu fırkası ile vatansever kimliği ortaya çıkar. (DEVAM EDECEK)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.