Tekirdağ Karacakılavuz Köyü halkının 15. yüzyılda Konya-Karaman yöresinden Balkanlar’ ın Türkleştirilmesi politikası sonucu zorunlu iskanla Bulgaristan’a göç ettirildiği söylenmektedir. Daha eski tarihlerde Karacakılavuz’un Fatih ve Sultan Beyazıt zamanının vezirlerinden Kocamustafapaşa’ya ait tımarlardan olduğu çeşitli kaynaklarda mevcuttur.
Karacakılavuz 1884-1885 yıllarında Bulgaristan’ın Sevliova (Selvi) kasabasına bağlı Kruşva(Kruşevo) Sennik (Çadırlı) köylerinden göç etmiş Muhacirler tarafından kurulmuştur.
Karacakılavuz Kasabası içinde yer alan mezarlıkta bulunan mezar taşlarında en eski tarih Miladi 1730 yıllarını gösteriyor.
Bu mezar taşlarına göre bu mıntıkanın “İbrahimzade” adıyla anılan bir aileye ait olduğu anlaşılmaktadır.
Karacakılavuz ismi ile ilgili Efsaneye göre bir grup Avcı peşine düştükleri bir Karaca’nın ardından bugün Kasabanın kurulu olduğu yere gelmişler ve buranın güzelliğine hayran kalarak buradan Karaca’nın kılavuzluk ettiği getirdiği yer manasında karacakılavuz olarak bahsetmeye başlamışlar.
Karacakılavuz ismi eski yazışmalarda Karacakulavuz, Karacakuloğuz gibi hallerde kullanılmış ancak 1930’lu yıllardan itibaren bugünkü halini almıştır.
Tekirdağ Karacakılavuz’un Çanakkale şehitleri 1914 - 1916 yılları arasında 50 kişiye yakın şehit, 77 kişiye yakın da Gazisi olmuştur.
Yemen cephesinde Karacakılavuz’un şehitleri 1916 - 1918 yıllarında 40 şehit, 13 Gazisi olmuştur.
Karacakılavuzda ki Çadırlı Mahalle yangını 1937 yılında ilkbaharda Zafer Mahallesi’nde çokan ve ot tepelerinde başlayan Yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılarak ev ve tarlalar yanmış, bazı haneler başka yerlere göç etmek zorunda kalmışlardır.
Karacakılavuz Tekirdağ ilindeki en eski köy beldesidir.
1971 yılında belediye kurulmuştur .
1984 yılında Gölet hizmete girmiştir.
1984 Şubat ayında pazar kurulmuştur.
Karacakılavuz, il merkezine 30, Hayrabolu ilçesine 32 kilometre, Muratlı ilçesine 24 kilometre mesafededir.
Karacakılavuz Trakya’nın en temiz ve düzenli yollarına sahip, halkının çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığı nüfusunun büyük bir bölümünün gelirinin ortalama standardın üzerinde olduğu 6000-7000 nüfuslu bir kasaba.  Kadınları ve kızları üzerine siyah renkte ince ferace denilen bir giysi giyip beyaz başörtü takarlar.
Karacakılavuz el dokumaları ile ünlü bir beldedir. Biçki dikiş kursu ve dokumacılık kursları 1974’te açılmış olup halen devam etmektedir. Karacakılavuz el dokumaları geliştirilerek yörede yer minderi, atkı, yastık, çözgü ve desenlendirmesinde geçmişte kendi ürettikleri yün ipliği kullanılmakta iken şu anda temin edilen fabrikasyon yün pamuk ve sentetik iplikler kullanılmaktadır.
Dokumacılık kurslarında halı, bez, seccade, yastık, döşeme, torba, kilim, namazlık gibi motifler İl Kültür Müdürlüğü’ne dokumaya devam etmektedir.
Karacakılavuz halkının 2020 verilerine göre Karahalil, Yavaşça, Kemaller, Fahrioğlu, Yeşilsırt, Banarlı, Kara Bezirgan, Hanoğlu, Dambaslar, Karayahşi, Çene, Davutlu, Çengelli gibi komşu köylerde arazileri bulunmaktadır.
Karacakılavuz Tekirdağ ilinin genel durumunu yansıtmaktadır. Ağırlıklı olarak buğday ve ayçiçeği tarımı yapılmaktadır. Ayrıca hayvancılığın yoğun olması sebebiyle yem bitkileri üretimi de önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda Kanola yetiştiriciliğide ürün desenine eklenmiştir.
Karacakılavuz da 4 Cami bulunmaktadır.
Karacakılavuz Büyükşehir Kanunu’yla belde Teşkilatı kaldırılmış olup mahalleye dönüştürülmüştür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.