Aferin Hollanda polisi (!)
Irkçı ve ayırımcı ifadeler kullanan Hollanda polisleri. 16 Aralık 2018’de öldürülen Türk kızının şikâyetleri dikkate alınmıyor. Polisler kendi aralarında yaptıkları yazışmalarda “Bir Türk daha eksildi” ifadesini kullanıyorlar. Gereken tedbirleri almayan, ilgiyi göstermeyen Hollanda polisi, bir de böyle yazınca insan haklarına ne kadar saygılı, yasalara ne kadar bağlı olduğunu göstermiş demektir.
Bu Hollanda polisinin ilk vukuatı değildir. Sicili oldukça bozuktur. Daha geçen yıl Suriyeli mülteci kadınlara karşı da ahlaksız tavırlar göstermişlerdir. Polis, belki Türklerden hoşlanmıyordur ama biz de sizin yaptığınız bu ırkçı tutum ve ifadeler nedeniyle aynı kıtada bulunmaktan utanç duyuyoruz.
Nederland cumhuru tarafından meşveret Meclislerinde alınan kararlara dair olmak üzere Nederland Baştercümanı Barboti tarafından arz olunan kâğıdın tercümesi sureti olup, Nederland yani Hollanda’nın istiklaline müdahale eden Nemçe Devleti’nin yaptığı gadr ve haksızlıkları dile getirmekte ve bunların def’i hususunda Osmanlı Devleti’nin yardımlarını dilemektedir. (s. 178-180)[1]
Hollandalıların Cava’daki Müslümanlara yaptıkları baskıdan dolayı İngiltere Dışişleri nezdinde girişimde bulunulmuştur.[2]
Yunanistan’ın bağımsızlık günü
25 Mart 1821… Osmanlılara karşı Yunan isyanının başlangıcı… Bu isyanın sebep ve sonuçlarına girmeyeceğim; ama kutlamalara davet edilen Fransa, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerin Yunanistan’a gönderdiği temsilciler öyle demeçler veriyorlar ki, 19’uncu ve 20’nci yüzyıldaki abileri bile bu kadar Türkiye karşıtı olmamışlardı.
“25 Mart Bağımsızlık Günü” kutlamalarına, Yunanlıların 1821’de Osmanlı yönetimine karşı başlattıkları ayaklanmaya destek veren Rusya, İngiltere ve Fransa’dan üst düzey katılımlarla dikkatleri çekmişlerdir.
Törende Rusya’yı Başbakan Mihail Mişustin, İngiltere’yi Veliaht Prens Charles (Babası, İstiklâl Harbi’mizde Türk ordusuna karşı savaşan Yunan birliğinin komutanıdır), Fransa’yı Savunma Bakanı Florence Parly temsil etmişler, yavrukurt Kıbrıs Rum Yönetimi’nden de Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis törenlere katılmıştır.
Askeri geçit törenleri sırasında, Fransız Rafalle, Amerikan F-16 ve İngiliz RAF Voyager uçakları gösteri uçuşu yapmışlardır. Prens Charles, kutlama törenleri nedeniyle yaptığı konuşmada Yunanistan’ı “Batı medeniyetinin kaynağı” olarak nitelendirmiş ve “Belki de 1821’in cesareti, kararlılığı ve azminden ilham alabiliriz” söyleminde bulunmuştur.  Devamında söylediği sözler ise daha ilginç:
“200 yıl önce de, bugün de, kendi geleceğimizi belirlemek konusunda bize güç veren, özgürlüklere, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne olan ortak bağlılığımızdır”
Törende olmak isterdim
Keşke ben de orada olsaydım da İngilizlerin özgürlüklere olan bağlılığını sorsaydım:
*İstanbul’un işgal yıllarında işkencehanelerde bağırttırdığınız insanları,
*I. Dünya Savaşı sonuna doğru 1918 yılında Filistin Cephesi’nde 16’ncı Tümen’in 48’inci Alayı’na bağlı esir Osmanlı askerlerini Mısır’ın İskenderiye şehri yakınlarındaki Seydibeşir Kuveysna Osmanî Useray-i Harbiye Kampı’nda toplamışlardı. Temizlenme bahanesiyle kafalarını ilaçlı havuza sokmaya zorlanan ve gözleri kör edilen askerlerimizi,
*Çanakkale muharebeleri sırasında Türk hatları içinde bombaladıkları hastanemizi,
*Koyun sürüsü gibi ölüme koşturdukları Hint, Avustralyalı, Senegalli askerleri,
*1833’ten beri Falkland Adaları üzerindeki İngiliz işgal ve yönetimini yani sömürgeciliğinizi sürdürme isteğiniz pahasına BM kararlarını bile umursamadan binlerce kilometre ileride deniz ve hava savaşı vermiş olmanızı, yüzlerce Arjantinlinin ölümüne sebep olduğunuzu hatırlatmak isterdim.
Evet Prens Charles, törende söylediğiniz ve size güç veren özgürlüklere, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığınız mazlumların âhıyla kuşatılmıştır. Tavrınız, saha kenarından gereksiz düdükler çalan çocuğun tavrına benziyor.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.