13 Aralık 2018 Perşembe

DUAYEN GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

“TARİH BOYUNCA TÜRK KADINININ İTİBAR MÜCADELESİ” KONULU KONFERANS

05 Mart 2018, 22:35
Bu makale 587 kez okundu
“TARİH BOYUNCA TÜRK KADINININ İTİBAR MÜCADELESİ” KONULU KONFERANS
RECEP YILDIZ
CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları tarafından “8 Mart Emekçi Kadınları Anma Haftası” dolayısıyla düzenlenen “Tarih Boyunca Türk Kadınının İtibar Mücadelesi” konulu konferans, kadınların ve STK (Sivil Toplum Kuruluşları)’nın yoğun ilgisiyle karşılandı.

Söz konusu konferans, 28 Şubat Çarşamba günü, Belediye İş Merkezi Kent Konseyi Konferans Salonu’nda yapılmıştır. Konferansa; Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurga, CHP İl Başkanlığı Genel Sekreteri Sezai Tali, Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Işıkgör, TEDAY Başkanı Şener Saygın, TESUD Başkanı Em. Alb. Recep Yıldız, TEMAD Başkanı İbrahim Keşan, CHP İl ve İlçe Kadın Kolları, ADD Kadın Kolları, ÇYDD Kadın Kolları, TEDAY (Tekirdağ Dayanışma ve Düşünce Topluluğu), TESUD (Türkiye Emekli Subaylar Derneği) ve TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) üyeleri, Ev hanımları, “Anadolu Kaplanları”isimli klüp üyesi bazı gençler (misafir) katılmışlardır.

CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar açılış konuşmasında; “8 Mart dünyanın her yerinde kadının mücadele, özgürleşme, dayanışma, örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadele günlerinin simgesidir. Ancak ülkemizde yaşayan kadınların durumu biraz farklıdır. Önemli bir kısmına göre kadın olmak, ayrımcılıkla, şiddetle, acıyla, tacizle, tecavüzle ve ölümle iç içe yaşamak demek-tir” sözleriyle Türkiye’de birçok yerde kadına şiddetin hala meşru görüldüğünü ifade etmiştir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Süleyman Özmen’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa davetliler yoğun ilgi göstermiştir. Diyebiliriz ki, Kent Konseyi’nin bu konferans salonu şimdiye kadar hiç böyle hınca hınç dolmamıştır. Katılımcıların yüzde doksanını kadınlar oluşturmuştur.

CHP İl Başkanlığı Genel Sekreteri Sezai Tali, Sözlerine “Bu konuşma, Analarımıza, Kızlarımıza ve Kız Kardeşlerimize İthaf Edilmiştir” diye-rek başlayan ve konferansını akıcı ve ilgi uyandırıcı bir uslüple sunan Yrd.Doç.Süleyman Özmen’e bu başarısından ötürü plaket takdiminde bulundu.

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurga, konfreransını başarıyla sunan Yrd.Doç.Süleyman Özmen’e çiçek takdiminde bulundu.

NURTEN YONTAR

1965 Bulgaristan doğumlu. 25 yıl özel sektörde muhasebe müdürlüğü yaptıktan sonra 2007 yılında emekli oldu. 2007 yılından bu yana CHP’de aktif olarak görv almakta. 2013 yılında Ankara’daki parti okulundan parti eğitmeni ünvanı almış. 2015-2017 yılları arasında il yönetiminde sosyal işlerden sorumlu başkan yardımcısı idi. Halen CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı olup, evli ve iki kız çocuk annesidir.

YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZMEN

1967 doğumlu olup, 1988 yılında Kara Harp Okulu’ndan Makine Mühendisliği denkliğiyle mezun oldu.1998 yılında “Avrasya’nın Kırılma Noktası, Kıbrıs” konulu yüksek lisans tezini, 2003 yılında “Orta Doğu’da Etnik, Dini Çatışmalar ve İsrail” konulu yüksek lisans tezini ve 2009 yılında “Bir Afgan Aydını Olan Mahmud Tarzi Han’ın Hatıraları Işığında Afganistan Gerçeği” konulu doktora tezini savunarak doktor ünvanını almıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde yönetici, yurt içi ve yurtdışı çeşitli görevlerde uzman, danışman ve irtibat personeli olarak görev yapmıştır. Okan Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi görevlerini yürütmüş olan Özmen, halihazırda İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı ve SKS Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Özmen evli ve üç çocuk babasıdır.

TÜRK KADINININ TARİH BOYUNCA İTİBAR MÜCADELESİ

Kadın konusu aile, toplum, evren ve doğal olarak insanlık konusudur. Türk kadını da tarihsel gelişimi içerisinde gerek aile ve toplumsal hayatta, gerekse yönetimin en üst kademesinde erkek ile yan yana ve eşit statüde olduğu dönemler var iken tamamen sosyal hayattan dışlandığı, evin içinde kapalı bir hayata mahkum edildiği, davranış biçimleri ve kıyafetinin bu kapalılık anlayışı ekseninde şekillendiği uzun dönemler de yaşamıştır.

Türk kadının sosyalleşmesinin ve özgürleşmesinin önünü öncü kadınlar açmıştır. Şüphesiz burada Mustafa Kemal Atatürk’ün rolü çok önemlidir. Bir çok Batı ülkesinde kadın haklarından bahsedilmiyorken Atatürk 1934 senesinde; Türk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiş ve Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık geçmişte aramak lazım gelecektirdemiştir.

ESKİ TÜRKLERDE KADIN

Hiçbir Türk Dili’nde cinsiyet ayrımı yoktur. Bazı dillerde (İspanyolca, Rusça gibi) fiil çekimlerinde Dişil ve Eril farkı vardır. Yani onların dillerinde bile kadın-erkek ayrımcılığı var demektir. Eski Türklerde “Ana Hakkı Tanrı Hakkı” olarak ifade ediliyordu. Fermanlarda, ”Hakan Buyuruyor ki” denmez, “Hakan ve Hatun Buyuruyor ki” diye fermanlar başlardı. Keza Toplantılarda ve Kabul Törenleri’nde Hatun, Hakan’ın solunda otururdu.

Kadın dövmek maalesef Türklerin Arap kültürü ile tanışmasından sonra başlamış bir olaydır. Türk kültüründe, örfünde kadın her zaman el üstünde tutulur. Cengiz Han’ın eşi için söylediği “Ben sizin Han’ınızım bu da benim Han’ım” sözüyle dilimize yerleşen “hanım” kelimesi bile bunu gösterir. Kadın evin hanıdır.

OSMANLI’DA KADIN

Ne zaman ki Yavuz Sultan Selim Han Hilafet’i getirmiştir (1517), o zaman kadınlar için Kara Bulutlar belirmeye başlamıştır. Önce siyah peçe takmadan kadınların sokağa çıkması yasaklanmış, daha sonra da Yemeni ile bile çıkmaları yasaklanmıştır. Padişah I. Mustafa döneminde Kadın ve Erkeklerin aynı kayığa binmeleri yasaklanmıştır. (Şimdi de 2018 Türkiyesinde Kadın ve Erkeklerin aynı asansöre binemeyeceği söylemleri dolaşıyor!...) Padişah III. Mustafa döneminde kadınların belli saatler dışında sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. Bazı dönemlerde, Kız çocukları 9 yaşına kadar ve sadece Sıbyan Mektepleri’ne gidebiliyorlardı. Kadınların gülmesi bile yasaklanmıştı.

TÜRK KURTULUŞ SAVAŞINDA KADIN

Atatürk der ki; “Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla fedakarlık yaptım diyemez.”

Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar), Binbaşı Ayşe, Kara Fatma, Halime Çavuş, Elif’in Kağnısı şiirindeki kucağındaki bebeğiyle kendisini kağnıya koşup “Mustafa Kemal’in Kağnısı Durmaz” diyen Elif Analar, bu savaşta canla başla erkeklerin yanında yer aldılar.

CUMHURİYET DÖNEMİNDE KADIN

Cumhuriyetin ilanı (29 Ekim 1923) ile birlikte, Türk Kadınını modern, aydın ve pırıl pırıl bir görünüme kavuşturmak için gerekli İnkilaplar yapılmaya başlanmıştır. Önce çok eşlilik kaldırılmıştır. Sonra kadınlara boşanma ve velayet hakkı getirilmiştir. Kadınlara 1930 yılında belediye seçimlerine katılma, 1933 yılında köy kanununda değişiklik yapılarak köyde muhtar olma hakları sağlanmıştır. İlk Kadın Muhtarımız Satı Kadın olup, daha sonra da milletvekili seçilmiştir. 1935 yılında TBMM’ne 18 Kadın Milletvekili girmiştir.

Türk Kadınına 5 Aralık 1934 tarihinde Seçme ve Seçilme Hakkı verilmiştir. Türk kadınları pek çok Avrupa kadınından çok önce bu hakka sahip olmuştur. 5 Aralık 1934 günü dünyada kadınların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. Kadınlar seçme/seçilme hakkına Fransa’da 1944, İtalya›da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre›de 1971 yılında kavuştular. Asyalı ve Müslüman olan ülkelerde ise durum daha da vahimdir. Kadınlara bu hak, İran’da 1963 yılında, Suudi Arabistan’da ise 2011 yılında verilmiştir. Çağdaş ilk Türk Kadını Sabiha Gökçen’dir.

İNAYETE KURBAN GİDEN AYDIN KADINLARIMIZ

Eğitimsiz ve cahil insanlar daha kolay manüple edilir ve daha kolay kandırılırlar. İyi eğitimli beyinler ise daha zor manüple edilirler. Ama, manüple edilemeyince de başka yöntemlerle ortadan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Örnek Doç.Dr.Bahriye Üçok.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve eski milletvekili Doç.Dr. Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990’da evine gönderilen 2 kitaba yerleştirilmiş bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuş, radikal dinci grupların düzenlediği bombalı bir saldırıda hayatını kaybetmiştir.

DÜNYADA KADIN HAKLARI

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için verdiği mücadele 8 Mart 1857 yılında başlar. O gün Newyork’da 40.000 kadın dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemeleriyle yaptıkları Genel Grev, her zamanki gibi polisin saldırısıyla sonuçlanmış, kapatıldıkları fabrikada çıkan yangında, kadınların kaçamamaları için konan barikatları aşamayan 129 kadın işçi yangında can vermiştir.

Birleşmiş Milletler (BM) Örgütü, 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ın, tüm kadınlar için “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlar, her 8 Mart’ta bu mücadeleye katkısı olanları anmak ve eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı çıkmak için bir araya geliyorlar.

1906 yılında Finlandiya kadın vatandaşlarına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk Avrupa ülkesi olmuştur. Norveç 1913′te, Danimarka ve o zaman Danimarka’ya bağlı olan Izlanda da 1915′de, Kanada 1917’de, Rusya 1917’de, Avusturya 1918’de, ABD 1920’de kadınlara oy hakkı vermiştir.

SONUÇ OLARAK

Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah’ın emrettiği şey, erkek ve kadının beraber olarak ilim ve bilgiyi kazanmasıdır. Kadın cahil kalırsa, insan cahil kalır. Daha aydınlık yarınlar için kadın aydın kalmalıdır. Bu bakımdan Türk İnkilabı eşsizdir.

Atatürk derki;

Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Her yıl 08 Mart’ta kutlanan “Dünya Kadınlar Günü” tüm kadınlarımıza şimdiden kutlu olsun!

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV