“Kanı yerde kalmayacak, hesap sorulacak, misliyle mukabele vb…” Bunların bir yerlerde kayıtlarının tutulmuştu. Bir gün hesap verme durumuna düşüleceği muhakkaktı. Her gün üç ila beş arasında şehit verdiğimiz günlerimiz oldu. Şimdi üç yıl beş yıl hatta 10 yıl önceki bir olayın faili bulunup hesap sorulabiliyor.
Bugüne kadar “PKK’nın özellikle büyük şehirlerde yuvalandığı, örgütlendiği, baskı ve terörle halka nefes aldırmadığı” haberleri yazılıp çiziliyordu. Konu bir başka yönüyle ele alınırsa; bu süreç içinde yaşanan rehavet, devleti zafiyete düşürmüş, belediyeler başlı başına bir cumhuriyet (!) haline getirmişti.
İş çıkmaza girince insan kaybı artmış, yerleşim yerlerinde taş üstünde taş kalmamıştır. Ve tabii ki bu yükün ağırlığı hazineye de çok zarar vermiştir. D
Bugüne kadar
Gerek sınır bölgemizde yapılan hava destekli operasyonlarda etkisiz hale getirilen teröristlerin gerekse polisin yaptığı nokta operasyonlarında ele geçirilen PKK militanlarının ülkeye ne kadar zarar verdikleri net bir şekilde görülmektedir.
Yurt içinde imha edilen terörist sayısı giderek azalmaya başlamıştır. Artık sınır ötesindekilerin peşlerine düşülmüştür. İmha operasyonları sonuç vermektedir. Sınırımızın hemen güneyine kadar sokulan IŞİD ve PKK/PYD militanları temizlenmiş, yerli halk yeniden evlerine dönmüştür. Sınırımızın hemen güneyinde 100 km’ye yakın bir cephe 30-35 km derinliğe kadar kontrol altına alınmıştır.
İHA’lar, kara istihbarat unsurları ve Hava Kuvvetlerimizin elektronik hedef tespit sistemleri sayesinde sınır ötesindeki terörist faaliyetler anında belirlenerek imha edilmektedir. Bunun sonucu olarak yaratılan ağır hasar ve imha hareketleri teröristleri pes ettirme noktasına getirmiştir.
60 yıl önce de işgalden kurtulmuştuk
II. Dünya Savaşı yıllarında Hitler’in kara birliklerini Rusya’nın içlerinde bile sürdürdüğü lojistik desteği nasıl finanse ettiğini, uçaklarını neyle uçurduğunu hep merak ederdim… Avrupa’yı kasıp kavurmak, Moskova kapılarına dayanmak, Kafkaslara sarkmak, Balkanlarda esmek, Yunanistan’ı harmanlamak ve Trakya sınırımıza dayanmak… Ya bir caninin ya da bir delinin harcı olsa gerektir diye düşünmüşümdür hep.
Yunan resmi rakamları, Almanya’dan tazminat koparabilmek için Nazi ordularının çizmeleri altında ölen Yunan vatandaşlarının sayısının 800 bin civarında olduğunu iddia etmişlerdi. Alman orduları o günlerde Trakya’ya ve devamında Anadolu’ya girmiş olsaydı belki bizde daha fazla katliam yapacaklardı.
İsmet Paşa’nın dünya siyasetini iyi takip etmesi, dengeleri korumaya çalışması ve Hitler ordularını Balkanlarda tutarak Anadolu’ya sokmaması bir ileri görüşlülüktür. Yoksa belki biz de tazminat isteme durumuna düşecektik.
Arap koalisyonu
Araplar galiba kendi aralarında birlik olmaya başlıyor ve bir konuda uzlaşmak için biraraya gelmeye çalışıyorlar. Şükürler olsun! Batı’nın koalisyonu varken bu koalisyon neyin nesidir anlamak mümkün değil.
Eğer yeni bir güç olarak ortaya çıktıklarını göstermek istiyorlarsa umarım mezhep ağırlıklı koalisyon arayışları içine girmemişlerdir. Aksi takdirde siyasi nitelikte ve yeni mezhep çatışmaları bağlamında çatışmaların içine düşeceklerdir.
Şiilik, Selefî ve Hanefi anlayışa karşıdır. Selefi anlayış, ABD önderliğindeki koalisyona destek vermek durumundadır. Bunun sonucunda yeni silah pazarları yaratılacak  ve canlar feda edilmeye devam edilecek demektir.
Türkiye açısından
Suriye’nin kuzeyi bugün için harp sahasıdır. Suriye Hava Kuvvetleri, Ruslardan da destek alarak sivil halkın üzerine ağır bombalar atmaktadır. Bu arazide aylarca yüksek tonajlı bombalar patlatılıyor. Bölgedeki nehir ve dereler kirletiliyor, havayı soluyan insanlar nasiplerini aldıkları gibi verimli tarım arazileri de bu kirlilikten nasibini alıyor.
Yetiştirilen ürünlerin insan sağlığına etkilerinin mutlak surette incelenmesi gerekir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın, Orman ve Çevre Bakanlığımızın ilgili birimleri dere ve kuyulardan su örnekleri alıp tahliller yapıyordur herhalde.
Bunu test etmenin bir başka yolu yöntemi de Hatay pirinci, Antep fıstığı diye özellikle ABD ve Avrupa ülkelerine satmak istediğimiz ürünlerin geri dönmesi olabilir. Bu ülkeler bizden akıllıdır.
Malı ucuza getirmek için böyle şartlar da koşabilirler. Sağlık Bakanlığımızın aldığı tedbirlerin yeterli olduğu inancındayım.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.