ABD Temsilciler Meclisi’nde alınan kararla Türkiye’de 1915 Tehcir olayı, soykırım olarak kabul edilmiştir. 17, 18 ve 19’uncu yüzyıllarda tavan yapmış olan soykırımlar, doğru şekliyle bugünkü kitaplarda yer almamıştır. Ancak konu araştırılmaya engel de değildir.
Dünyanın jandarması ABD’nin Kızılderililere yaptığı katilleri, dünyanın keşfini gerçekleştiren kâşiflerin iyi niyetle başlattıkları çalışmaların istismarı, Afrika’da ortaya çıkan sömürge faaliyetlerini nereye koyacağız? 
Belçika, bu sömürgecilerden birisidir. 30,528 km²’lik bir alana ve yaklaşık 10,8 milyon nüfusa sahiptir. Avrupa Birliği’ne üye ve birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezinde bulunur. 20’nci yüzyıl boyunca Afrika’da birçok koloni kurmuştur. Belçika’da 20’nci yüzyılın ikinci yarısında bir yandan Felemenkler ve Frankofonlar arasında meydana gelen çatışmalar, diğer yandan da Flaman ve Valon bölgeleri arasındaki eşit olmayan ekonomik kalkınma hamleleri göze batmaktadır.
Dünya silah satışları
Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, dünya ülkeleri içinde en fazla silah ihracatı yapan ülkelerin isimlerini yayımlamıştır. Dünya silah satış sıralamasında Belçika 20’nci, Türkiye ise 26’ncı sırada bulunuyor. Önce Belçika’ya ait silah satış verileriyle başlarsak; 2008 yılında 217 milyon dolar, 2009’da 243 milyon dolar, 2011’de 111 milyon dolar ve 2012’de 21 milyon dolarlık verileri görürüz. Aynı yıllarda Türkiye’nin satışları ise, 2008’de 69 milyon dolar, 2009’da 37 milyon dolar, 2011’de 33 milyon dolar ve 2012’de 53 milyon dolar olarak tecelli etmiştir.
İcraatın içinden
İsrail hükümeti, 2002 yılında Batı Şeria’da 17 gün süren askeri operasyonlara yönelince Almanya, silah ve tank yedek parçası satışlarını üç ay askıya almıştır. İngiltere, silah satışlarını fiilen askıya almış, Fransa ise silah satışlarını durdurmuştur. Belçika ticari boykota hazırlandığını açıklamış, ancak önü ve sonu belli olmayan bir sürece girmiştir.
AB üyesi Belçika, Irak’ın mahvına sebep olanlardan birisidir. Hatta bir Belçika şirketi kimyasal silah üreten fabrika bile kurmuş, HABERLER DÜNYA 2009 yılında da, ABD aracılığıyla Irak’a 100 milyon avro’luk silah satış sözleşmesi imzalamıştır.
Satış sözleşmesiyle ilgili bilgilerin ABD Kongresine aktarıldığı, 80 bin adet M16 ve 25 bin M4 tüfek, 2 bin 550 adet M203 bomba atıcı ve çeşitli yedek parçaların söz konusu olduğuna dair bilgiler basında yer almıştı. Bugün Irak’a demokrasinin gelemeyişini izah edecek ilginç bir olaydır bu.
Libya’ya silah satışları
Irak’a silah satan Belçika’nın, 2009 yılında Libya’ya 11,5 milyon euro’luk silah ve askeri mühimmat satmış olması tartışmalara neden olmuştu. Libya’ya yapılan mühimmat satışına Belçikalılar tepki göstermiş, para ve iş imkânlarının önemli olduğunu, fakat bunların insan hayatı ve etik davranışın üzerinde görülmesinin acı olduğunu söylemişlerdir. Açıklama yapmak zorunda kalan Valon hükümeti, satışların sadece askeri malzeme olmadığını, kolluk kuvvetleriyle de ilgili olduğunu belirtmiştir.
2013 yılından itibaren Belçika, Uzi marka silah satışını özel kişiler için serbest bırakmıştır. 2015 yılında ise Belçika, Napolyon’un Waterloo Savaşı’ndaki yenilgisinin 200’üncü yıldönümü nedeniyle yeni bozuk paralar bastırmış ve Fransa’yı kızdırmıştı.
Fransa, AB kurallarına ters düşen bu olaya itiraz edince Belçika geri adım atmak zorunda kalmıştı. Bu paraların üzerinde Fransa’nın bozguna uğratıldığı yerde koni şeklinde bir tepenin üzerinde duran aslan heykeli ve Brüksel yakınlarında yapılan savaşta Napolyon’u mağlup eden Britanya ve Prusya güçlerinin mevzileri resmedilmiştir.
Kürt siyasi kuruluşlarına ve Kürt terör örgütlerine destek
Kürt siyasi kuruluşları 1994 yılından beri Belçika topraklarında faaliyet göstermiştir. Hristiyan Demokrat Partisi üyesi bazı parlamenterler, “Kürt sorunu” konusunda hazırlanan karar tasarılarını Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na getirerek destek vermişlerdir. Belçika hükümeti, MED Tv’nin uzunca bir süre Belçika’dan yayın yapmasına imkân sağlamışlar, Özdemir Sabancı’nın katili Fehriye Erdal’ın Türkiye’ye teslim edilmesine karşı çıkmışlardır.
Daha sonraki yıllarda Roj Tv. Yayınlarını sürdürmüştür. Maliye Bakanlığı, bu kanal üzerine cezalar yağdırmıştır.
Belçikalı bir silah tüccarı Charlie Hebdo saldırganlarına silah sattığını itiraf etmiştir. Polis, şüphelinin evinde yaptığı aramada, saldırıda kullanılan arabanın, mermilerin ve silahların kaydına ulaşmış. Kouachi kardeşlere ve Amedy Coulibaly’ye silah ve mermi sattığı iddia edilen kişinin Charleroi isimli kasabada yaşadığı ortaya çıkmıştı.      (Devam edecek)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.