‘Zenginlik, chp ile gelecek’
banner57

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik ÖZTRAK, CHP Genel Merkezi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirerek, borç içinde yüzen vatandaşın zenginliğe ancak CHP başa gelirse ulaşabileceğini kaydetti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında Saray anayasaya uymuyor, TBMM de bütçe hakkına saygı göstermiyor diyerek hükümeti eleştirdi. Hükümetin gelecek yıl 1 trilyon 58 milyar TL vergi toplayacağını bildirdiğini söyleyen Öztrak, bu verginin maddi zorluklarla boğuşan vatandaşlar tarafından ödenmekte zorluk çekileceğini düşündüğünü belirtti.  “Saray rahatına bakıyor, vatandaşa da askıda ekmek kalıyor.” Diyen Öztrak açıklamalarında aşı sayısının yetersizliğine, emeklilerin maaşının insaca yaşamaya yetmediğine de vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:
“Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Milli irade, yalnız bir şahsın düşünmesi değil, bütün millet fertlerinin arzu ve emellerinin bileşkesidir” diyor. Ülkemizde millet iradesinin tecelligahı TBMM’dir. Milletin iradesini temsil eden parlamentoların, icra organına, vatandaştan ne kadar vergi toplanacağına izin vermesi, bu vergilerin nerelere harcanacağını belirlemesi, vergilerin ve harcamaların parlamentonun verdiği yetkiye göre yapılıp yapılmadığının denetlenmesine, “bütçe hakkı” denir.
 SARAY ANAYASAYA UYMADI
Bütçe hakkı, milletin seçtiği ve kendisini en geniş şekilde temsil eden parlamentolara aittir. Bu, Magna Carta’dan bu yana süre gelen 800 yılı aşkın demokrasi mücadelesinin en önemli kazanımlarından biridir. Bu nedenle, Bütçelerin Meclis’e sunulmasına dair usul ve esaslar, Anayasalarla düzenlenir. Bizim Anayasamızın da 151. maddesi, “Bütçe teklifi Cumhurbaşkanı tarafından, mali yılbaşından en az 75 gün önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulur” der. Anayasanın emri bu… Ancak burada da Sarayın Anayasaya uymadığı ve TBMM’nin bütçe hakkına saygı göstermediği görülüyor.
YENİDEN ZUHUR EDEN ZEKERİYA ÖZ’LER
2021 yılı Bütçe Kanun Teklifi, Pazar sabahı devletin resmi haber ajansında, yarım yamalak açıklanıyor. Cumartesi akşamı verilmesi gereken. Teklif, Meclis’in internet sayfasına ise ancak iki gün sonra Pazartesi sabahı konulabiliyor. Saray 3. bütçe teklifini, Meclis’e zamanında vermiyor, Anayasa’ya uymuyor. Sonuçta, milletvekillerine bütçe üzerinde çalışmaları için Anayasayla verilen 75 günlük sürenin 24 saati Saray Hükümeti tarafından gasbediliyor. Bu yaklaşım, tek adam rejiminin çıkardığı ve ülkeyi iki buçuk yılda buhrana sürükleyen “Devlet krizinin” en önemli nedenlerinden biridir. Anayasayı tanımayan Saray’ın vesayeti altındaki hakimler de Saray böyle yapınca Anayasayı tanımıyor. Milleti temsil eden vekillerin hakkı, millet iradesinin tecelligahı olan TBMM’nin hukuku Anayasa Mahkemesinin kararına rağmen göz göre göre çiğneniyor. Ama biz yine her şeye rağmen, yeniden zuhur eden Zekeriya Öz’lere karşı adaleti savunan hakimlerin olduğuna inanıyoruz.
2021’DE 1 TRİLYONDAN FAZLA VERGİ TOPLANACAK
2021 Yılı Bütçe Tasarısı, Saray’ın bütçeye ne kadar özensiz yaklaştığını da ortaya koyuyor. Bu bütçe “laf olsun, torba dolsun” hesabıyla hazırlanan bir bütçedir. Ülkemizin içinde olduğu ekonomik buhran, nasıl Saraya uğramadıysa, bütçeye de yansımamıştır. Saray gelecek yıl, siftahsız dükkan kapatan esnafımızdan, borca batırdığı çiftçilerimizden, KOBİ’lerimizden, işlerini ellerinden aldığı işçilerimizden, mutfağındaki tencereyi kaynatamayan ev kadınlarımızdan, sayıları 13 milyonu aşan işsizlerimizden, “1 trilyon 58 milyar TL vergi toplayacağım” diyor.
HER 5 TL’LİK VERGİNİN 1 TL’Sİ ÖTV
Buna göre milletten toplanacak vergiler bir önceki yıla göre yüzde 16,4 artıyor. 2021 yılında, bu ülkede toplanacak her 5 TL’lik verginin 1 TL’si de ÖTV’den geliyor. Önümüzdeki yıl, akaryakıt ve doğal gaz kullanırken 76,5 milyar TL tutarında ÖTV ödeyeceğiz. Araba ya da başka bir motorlu araç alırsak devlete ödeyeceğimiz ÖTV’lerin toplamı yüzde 20 artışla 40 milyar TL’ye çıkacak. Beyaz eşya, cep telefonu, bilgisayar alırken ödeyeceğimiz ÖTV ise yüzde 19 artarak 13,5 milyar TL olacak. Üstüne üstlük bir de devlet, evden işe giden vatandaştan 6 milyar TL’lik trafik cezası kesmeyi öngörüyor. Yine önümüzdeki yıl toplam cezalar tüm cezalar dahil 19 milyar TL’yi aşacak. Liste bu şekilde uzayıp gidiyor.
FAİZ LOBİLERİ BAYRAM EDECEK
Peki ödenecek bu paralar, milletten toplanan bu vergiler nerelere gidecek? Bu bütçeyle devlet önümüzdeki yıl 1,3 trilyon TL harcama yapacak. Buna göre bir yıl önceye göre harcamalar yüzde 11 artıyor. Bunun 180 milyar TL’si faize gidiyor. Faiz lobilerinin cebine gidecek para ise 2021’de tam yüzde 31 oranında artıyor. Buna karşılık, çoğu vatandaş için yapılan hizmetlere harcanacak, faiz dışı giderlerdeki artış ise yüzde 8,5 seviyesinde kalıyor. Yani vatandaştan toplayacakları vergi yüzde 16,5 artarken faizcilere verecekleri para yüzde 31 artacak. Vatandaşa hizmet için harcanacak paradaki artış ise sadece yüzde 8,5 olacak. Faizcilere ödenecek paradaki artış, toplanacak vergilerdeki artışın iki katı. Buna karşılık vatandaşa hizmet için yapılacak harcamalardaki artış, vergilerdeki artışın yarısı kadar olacak. Şairin dediği gibi; “Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul, bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye de bir pul, kurt yapmaz bu taksimi kuzulara şah olsa.”
SARAY’A 47 YENİ ARAÇ
Aslında vatandaşa hizmet için harcanacak paranın taksimi de eşit değil. Kendi içindeki dağılımı da eşit değil. Bu yıl yaşanan salgında vatandaşa destek yerine borç veren, IBAN numarası gönderip bağış isteyen, beş maskeyi bile parasız dağıtamayan, 40 yıl vergi veren esnafa 40 gün bakamayan, “Yoklukta sabret” diye millete akıl veren Saray, bu yıl 30 tane makam arabası alacak. Yine minibüs, pikap, otobüsleri de bunun üstüne koyun Saray’a alınacak toplam 47 araç alınacak. Saray’ın toplam harcamalarındaki artış oranı, faiz ödemelerindeki artışa yetişmiyor. Yetişemiyor ama ondan çok da aşağı kalmıyor. Cumhurbaşkanlığının ödeneği, yani Sarayın mesarifi, önümüzdeki yıl yüzde 28,1 artıyor, özetle, bu bütçe faiz lobilerinin ve Saray sosyetesinin bütçesi. Vatandaşa da askıda ekmek kalıyor.
İNME İNMEDEN AŞI YOK
Aylardır grip aşısını konuşuyoruz. Koronavirüs salgınında, kronik hasta ve yaşlılar önemli bir risk grubu. Bu grubun grip aşısı olması önemli… Ama ithal edilen aşı sayısı sınırlı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Saray grip aşısını karneye bağlamış hem de tele-karneye. Aşı olmaya hak kazananlar bunu e-nabız üzerinden öğreneceklermiş. Bunu yaparken de bir risk belirleme sistemi kullanılıyormuş. Aşıyı ancak puanı tutanlar yaptırabilecekmiş. Ama vatandaşın bu puanı nasıl tutturacağından haberi yok. Şimdi bir örnek vereyim, 1948 doğumlu bir vatandaşımız bize müracaat ediyor 72 yaşında… “Ben bypasslıyım, tansiyon hastasıyım, geçen sene menenjit oldum. 4 tane raporlu ilacım var. Eşim tansiyon hastası 5 tane raporlu ilacı var” diyor. Ama bunlara e-nabız üzerinden aşı için kendilerine gelen yazıyı da bize gönderiyor. Aynen okuyorum: “İdari izne esas Covid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalık durum belgesi… Cumhurbaşkanlığı Genelgesi (2020/8) kapsamında, Bakanlığımızın belirlediği riskli kronik hastalığınız bulunmamaktadır.” Anlaşılan; yaşlı olmanız ya da kronik hastalığınızın olması grip aşısına ulaşmanıza yetmiyor. Şekerin olacak, şekerin gözüne vurmuş olacak, ya da bir tarafınıza inme inmiş olacak… Ancak o zaman aşı bulabileceksiniz. O da belki… Özetle bu aşı işi de tam bir kaosa dönmüş durumda. Millete beş maskeyi parasız dağıtamayan buna karşılık, karne ve kuyruktan siyaset üretmeyi çok fazla seven, bir yıl önce kış günü milleti tanzim satış kuyruğuna sokan Saray yönetimi, şimdi de yaşlı başlı vatandaşlarımızı aşı kuyruğuna sokuyor, Yetkililerin bu konuda yapacakları açıklamaları bekliyoruz. ‘ 4Özge Ebecek    
 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.