‘Ülkemizi ateş çemberinden çıkarın’
banner57

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK gündemine ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. 
Öztrak, gerçekleştirdiği basın toplantısının başında Ermenistan’ın Azerbaycan’a yapmış olduğu saldırıyı kınadı. Konuşmasında “İstihdam ve katma değer yaratan başımızın tacıdır ama tüyü bitmemiş yetimin kanını emenden hesap sorarız.” Diyen Öztrak, Halk TV’ye yapılan operasyonu da kınadı.
Öztrak açıklamalarında şu ifaderi kullandı: 
“ERMENİSTAN’IN TUTUMU KABUL EDİLEMEZ
Ülkemiz ve içinde bulunduğumuz coğrafya, çok kritik bir dönemden geçiyor. Dün de maalesef doğu sınırlarımızda, bir başka kriz yeniden alevlendi. Ermenistan, uluslararası hukuka aykırı olarak, Azerbaycan ile olan ateşkesi bir kere daha bozdu. Azeri yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef aldı. Ermenistan’ın bölge barışını tehdit eden bu tutumunu kabul edemeyiz. Bu, uluslararası hukukun açık ihlalidir. Bu, terördür. Yukarı Karabağ’daki Ermenistan işgali, zaten bölgemizde kanayan bir yaradır. Yıllardır süren bu işgal, hem bölge güvenliğini hem de refahını tehdit etmektedir.
ÖNCELİK ERMENİSTAN’IN ASKERLERİNİ GERİ ÇEKMESİ
Çatışmaların yaşandığı coğrafya, ülkemizin Kafkasya’yla bağlantısı için stratejik önemdedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı gibi önemli uluslararası stratejik tesisler çatışma bölgesine yakındır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti olarak, olayları tüm boyutlarıyla, dikkatlice değerlendirmeliyiz. Meselenin uluslararası hukuk zemininde çözümü için Azerbaycan’a her türlü desteği vermek zorundayız. Yukarı Karabağ meselesinin barışçı yollarla çözümü için öncelik bellidir: Ermenistan, daha önce işgal etmiş olduğu bölgelerden, askerlerini derhal geri çekmelidir.
AZERBAYCAN’IN ACISI BİZİM ACIMIZDIR
Cumhuriyet Halk Partisi olarak, yaşanan saldırıda şehit olan Azeri kardeşlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Azeri kardeşlerimizin ve Azerbaycan’ın acısı bizim de acımızdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kalbimiz, dualarımız ve desteğimiz Azeri kardeşlerimiz ve Azerbaycan Cumhuriyeti’yle beraberdir.
MAZİNE GÜLLE ATSAN, İSTİKBAL SENİ TOPA TUTAR
Türkiye, pek çok cephede birden sıkışma riskiyle karşı karşıya. Suriye’de; ABD ve Rusya, sınırımızın hemen yanında bir terör koridorunu ilmek ilmek örüyorlar. “Türkiye’nin PKK/YPG’ye saldırmayacağını” ABD’nin bölgedeki özel temsilcisi James Jeffrey açıklıyor. Peki, ülkeyi yönetenlerin bu vahim iddiaya karşı sesleri çıkıyor mu? Hayır. Ege’de; Yunanistan, Lozan’a aykırı şekilde, burnumuzun dibindeki adaları silahlandırıyor, kendisine ait olmayan adacıkları işgal ediyor. Ülkeyi 18 yıldır yöneten hükümetin Savunma Bakanı, bu durumun yeni farkına varıyor. Doğu Akdeniz’de; Fransa yanına AB’yi ve diğer bölge ülkelerini de alarak, bizi kıyılarımıza sıkıştırmaya çalışıyor. 18 yıllık iktidarın kifayetsiz Dışişleri Bakanı ise işini yapıp, diplomasiyle hasım azaltacağına, ülkemizin tapu senedi Lozan’la uğraşıyor. Azeri kardeşlerimizin çok güzel bir atasözü var: “Mazine gülle atsan, istikbal seni topa tutar.” 18 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. Cumhuriyetimizle ve cumhuriyeti kuran kadrolarla kavga etmekten bıkmadılar.
SARAY ÖNLEM ALACAĞINA SİYASİ ÖMRÜNÜ UZATMAYA ÇALIŞIYOR
Buradan Saraya bir kere daha altını çizerek söylüyoruz: Ülkemizi, dış politikada ve ekonomide içine düşürdüğünüz ateş çemberinden nasıl çıkaracağınıza kafa yorun. Uluslararası ilişkilerde yalnızlığımızı bitirip askerimizin üzerindeki yükü azaltmak için, başta Suriye, Mısır ve İsrail ile diplomatik ilişkileri derhal başlatın. Dışarıda işleri kolay kılmak için içeride gerginliği azaltın, dış politikaya ihvan gözlükleriyle bakmaktan ve dış politikayı iç siyasete malzeme etmekten artık vazgeçin. TBMM’yi milli meselelerin çözüm adresi haline getirin. Ama Saray, ülkeyi ve milleti rahatlatacak bu önlemleri almak yerine siyasi ömrünü uzatmaya çalışmakla meşgul… Koltuğunu korumak için her yolu mubah görüyor.
ABD’YE VERDİĞİ SÖZÜN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR
“Suriye’de artık PKK/YPG terör örgütüne saldırmayacağız” diye Amerika’ya söz veren Saray, 6 yıl önceki Kobani olayları üzerinden, içeride HDP’ye siyasi operasyon düzenleyerek bu rezaletin üstünü örtmeye ve “şahsım devletine” muhalefet edenlere gözdağı vermeye çalışıyor. 6 yıldır süren, Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali olduğuna dair kararlar verilmiş, beraatlarla sonuçlanmış bir dava yeniden açılıyor. İnsanlar tutuklanıyor. Şimdi insan soruyor tabi 6 yıldır nerelerdeydiniz? 6 yıl boyunca bu devletin polisi, savcısı buna ilişkin suçlarla ilgili bilgileri, belgeleri toplayamadı mı?
SİYASİ OPERASYONUN AMACI AÇIK
Daha birkaç gün önce düğününden çıkıp, eşiyle apar topar saraya koşan Saray savcısının eliyle başlatılan bu siyasi operasyonun amacı gayet açıktır. Her şeyden önce “Borç alanın emir aldığını” ve bu çerçevede, PKK/PYD’ye ABD zoruyla verilen operasyon yapmama güvencesini gözlerden kaçırmak… İçeride zaten daralmış demokratik zemini daha da daraltmak, ülkeyi kutuplaştırarak yönetmek… Böylece siyaseten bitmiş ömürlerini mümkün olduğunca uzatabilmek. Ama bunları yaparken ülkenin bölünmezliğini ciddi ölçüde tehlikeye attıklarının da farkında bile değiller ya da umursamıyorlar. Ülkemiz bu müflis bezirgân siyasilerin elinde oradan oraya savruluyor.
İDDİALARI ARAŞTIRACAK YÜREKLİ BİR SAVCI ARANIYOR
amanında bazı Bakanların “Önüne yatarım” dediği Reza Zarrab’ın kuryesi, Amerika’da konuştu. Kurye, “Zarrab’ın Türkiye’de 800 milyon dolar rüşvet dağıttığını” açıkladı. İddiaya göre bu rüşvetin büyük bir kısmı tek bir kişiye gitmiş. Kim bu 10 milyonlarca doları alan kişi? MASAK ne yapıyor? Bu iddiaları araştıracak, Türkiye’de yürekli bir savcı yok mu? Neden dışarıda bir kez daha aleniyet kazanan bu iddialar, içeride yerli medyada yeterince yer almıyor?
HALK TV’YE YAPILAN OPERASYONU KINIYORUZ
Kirli bir medya düzeniyle, “Her türlü pisliğin üstünü örteriz” diye düşünüyorlar. Özgür medyayı ise baskıyla tehditle susturmaya çalışıyorlar. Müyesser Yıldız gibi basınımızın yüz akı bir gazeteci, halen içeride tutuluyor. En son Halk TV’ye beş gün ekran karartma cezası verdiler. Ama ne yaparlarsa yapsınlar. Gerçekler er ya da geç; öyle ya da böyle, ortaya çıkıyor. Biz Halk TV’ye yapılan bu operasyonu bir kez daha şiddetle kınıyoruz.
SARAYIN BEKÇİSİ KİMLERLE DANS EDİYOR
Saray iktidarının büyük ortağı, siyasi ömrünü uzatmak için yargı eliyle demokrasimize operasyonlar çekerken, küçük ortağı da kendi yakınlarını hapisten çıkarmakla meşgul. Sarayın bekçisinin, mahkemelere yaptığı son baskıyla tahliye edilen şahıs kim? “Öcalan’ı Paşa yapalım”. “Diyarbakır Amed olabilir”, “Türk ordusu lağvedilsin” diyen biri. Peki, bu tahliye için Sarayın bekçisine kutlama ve teşekkür mesajları, nereden geliyor? Okyanus ötesinden, Pennsylvania’dan geliyor. Sarayın bekçisi kimlerle dans ediyor? Milletimiz olan biteni görüyor, bunların notlarını veriyor, önüne gelecek ilk sandıkta da bunlara yerlerini gösterecek, evlerine gönderecek.
BİLİM KURULU ÜYELERİ BİLE DAYANAMIYOR
İstatistiklerle oynamak, bunları kullanarak her türlü yalanı söylemek, Saray hükümetinin büyük siyasi sermayesi olmuş. Salgın döneminde, hasta ve ölü sayılarıyla ilgili istatistiklerle de oynanıyor. Hastalıkta yaşamını yitirenler hakkında dahi millete doğrular söylemiyor. Bilim Kurulu üyeleri bile artık dayanamıyor; “Açıklanan hasta sayılarının gerçek sayılar olmadığını hepimiz biliyoruz” diyor.
BU RAKAMLAR İZAHA MUHTAÇ
Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız, Sayın Seyit Torun geçtiğimiz günlerde bazı verileri kamuoyuyla paylaştı. Ben bir daha tekrarlayayım. Ülke genelinde değil, sadece Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı yönetimindeki 11 büyükşehrimizde, 1-25 Eylül tarihleri arasında, bulaşıcı hastalık nedeniyle vefatların sayısı 1.604 olmuş. Aynı dönemde tüm Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı tarafından salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklananların sayısı ise sadece 1.488…
Yani nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini temsil eden 11 Büyükşehirde vefat sayısı 1.600 küsur, ülkenin tamamında 1.488... Şimdi, sadece 11 Büyükşehrin Mezarlıklar Müdürlüklerinden alınan resmi kayıtlardaki vefat sayılarının, Türkiye geneli için verdiğiniz vefat sayılarından daha fazla olmasını nasıl açıklayacaklar?’
4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.