Gündemi değerlendirdi
banner57

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Merkez’de MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: ‘Kurban Bayramı’nın ardından, ilk Merkez Yönetim Kurulu toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Toplantımız devam ediyor. Toplantımız esnasında Van Çatak’ta bir jandarmamızın şehit olduğunu öğrendik, bir de yaralımız var. Şehit Mehmetçiğimiz Mustafa Bozkurt’a Allah’tan rahmet, ailesine sabır, milletimize başsağlığı diliyoruz. Yaralı jandarmamıza da Allahtan acil şifalar diliyoruz.
TÜRKİYE SEFALET ŞAMPİYONU OLDU
Ülkemiz uzun bir bayram tatilindeydi. Ama yakıcı sorunlar tatil dinlemedi. Fakir, fukara; “Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime” demeye devam etti. Tam da bayram arifesinde, kredi derecelendirme kuruluşu FITCH, ülkemizin kredi notunu düşürdü. Kredi notumuz çöp seviyesine bir adım daha yaklaştı. Bayram biter bitmez, TÜİK, makyajlı işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı, 310 bin kişi artarak, Mayıs’ta 8 milyon 387 bin kişiye ulaşmış. İşsizlik, gelirden mahrum eder. Enflasyon, gelirin aşınmasına neden olur. Bir ekonomide en büyük illet, bu ikisinin bir araya gelmesidir. Buna da “sefalet” denir. İşsizlik ve enflasyondan oluşan Dünya Sefalet Endeksi’nde, Türkiye, şampiyonluğu artık kimselere bırakmıyor. Ama bu sefalete neden olan Sarayın kibirlisi, bayram öncesi milletimize, “İşsiz, aç, açık kimse bırakmadık” diyerek, caka satabiliyor.
F-16’LARIN ŞARTA BAĞLANMASI KABUL EDİLEMEZ
Bayram tatilinde okyanus ötesinden, Amerikan Kongresi’nden de can sıkıcı haberler geldi. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’yi üretim ortağı olduğu, 5. Nesil Savaş Uçağı F-35 projesinden çıkarmıştı. Ardından ABD yönetiminden, “Size 4. nesil F-16 verelim” teklifi gelmişti. ABD yönetimi son NATO zirvesinde de, Kongre’de bu teklifi destekleyeceğini açıkladı. Ama daha Temsilciler Meclisi aşamasında, Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağladılar. Bu, devletimizin egemenlik haklarına alenen müdahaledir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.
FAZİLETLİ MÜFTÜMÜZ AHMET METE’NİN HAKLI MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ
Hafta sonuna girerken bir başka acı olayı, 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 6. yılını idrak ettik. O karanlık gecede kaybettiğimiz 251 canımızı, rahmetle, saygıyla andık. Yine geçtiğimiz Perşembe, hemşerisi, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e her zaman saygı ve sevgi duyan Batı Trakya Türk Toplumunun, hak, hukuk, adalet mücadelesinin önemli önderlerinden, İskeçe’nin Faziletli Müftüsü Ahmet Mete Hakk’a yürüdü. Cuma günü “CHP Balkan Masası” olarak, Trakya’daki Belediye Başkanlarımızla birlikte İskeçe’de, merhumun cenazesine katıldık. Müftümüze bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Batı Trakya Türk Toplumuna ve tüm sevenlerine, Türk dünyasına başsağlığı diliyoruz. Biz bu vesileyle bir kez daha, bu haklı mücadelenin ve Batı Trakya Türk Toplumunun, yanında olduğumuzu tekrarlıyoruz.
AYÇİÇEĞİ TARLALARI TIRTIL İSTİLASINA UĞRADI
Trakya demişken, Trakya ve Güney Marmara’da ayçiçeği tarlaları, çayır tırtılı istilası altında. Üreticilerimiz çok büyük sıkıntı içinde. Tırtılla mücadelede kontrolsüz ilaçlama yapılıyor. Bu da bölgedeki arıcılığa büyük zararlar veriyor. Çiftçilerimiz perişan, arıcılarımız perişan. Tarım Bakanlığı derhal tedbir almalı. Alamıyorsa da, bölgeyi afet bölgesi ilan ederek, çiftçilerimizi, üreticilerimizi rahatlatmalı. İşte bugünkü toplantımızda,  tüm bu konu başlıklarını, ele aldık.
15 TEMMUZ’DAN TEK ADAM GÖMLEĞİ ÇIKARTILDI
15 Temmuz FETO Hain Darbe Girişiminin üzerinden, altı yıl geçti. O karanlık gecede milletimiz, canını ortaya koyarak, devletini sokaklardan topladı. Tüm şehitlerimize bir kez daha, Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. FETO hain darbe girişimini planlayan, darbeye teşebbüs eden, içinde yer alan, milletimize kurşun sıkan kim varsa, elbette en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ancak cezaların şahsiliği de yok sayılmamalıdır. 15 Temmuz’dan, bir tek adam gömleği çıkarmak için, hukukun en temel ilkeleri yok sayıldı. Ülkemizde adalete ve devlete güven duygusu büyük yara aldı. 15 Temmuz sadece siyasi rant için değil, ekonomik rant sağlamak için de istismar edildi. Kurulan FETÖ borsalarında, zenginler korundu, yoksullar hapsedildi. TMSF’nin el koyduğu şirketler, servetler, kayyumlar marifetiyle, el değiştirdi. Bu çerçevede Sayın Genel Başkanımız Nurettin Canikli’ye malvarlığını açıkla çağrısında bulunmuştu. Ortada çok ciddi iddialar var. Ama Nurettin Canikli’den hala tık yok. Kendisinden gereğini yapmasını bekliyoruz.
SİYASETTE “ALDANDIM” DEMEK, “BASİRETİMİ VE AKLIMI KAYBETTİM” DEMEKTİR
Normal bir hukuk düzeninde tüm bunlar araştırılır. Ama hukukun rehin alındığı otoriter rejimlerde, yağmaya, talana hukukun sesi çıkmaz. Darbecileri yıllarca besleyip büyütenler, “Allah affetsin, millet affetsin” diyerek, hesabı ödemeden kaçacağını, ağzını silip, masadan kalkacağını düşünebilirler. Ama çok bilinen bir kuraldır. “Siyasette kandırılmış olmak, mazeret değildir.” Siyasette “Aldandım” demek, “Basiretimi ve aklımı kaybettim, kararlarım ve eylemelerim hükümsüzdür” demeye gelir. Bunun da devlette kabul edilebilir hiç bir yanı yoktur.
2004 TARİHLİ MGK KARARI ORTADA
Bu yönetim işbaşına geldiği günden itibaren, hain darbe girişiminde bulunmaya cüret eden ortakları hakkında, devletin güvenlik bürokrasisi tarafından uyarıldı. İşte 481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu Kararı. Yıl 2004. Bu uyarıya rağmen; devletin adliyesi, askeriyesi, mülkiyesi, maliyesi ve istedikleri diğer her şey, o ellere teslim edildi. Ve sonunda o hain eller de geldi, TBMM’yi bombaladı. Yani hiç kimse “Bilmiyordum, aldatıldım” diyemez. Çok açık söyleyeyim, buradaki açık ifadeye rağmen tedbir alın, eylem planı uygulayın ifadelerine rağmen bu tedbirleri almayanlar 251 şehidimizin sorumlusudur. Sorumlu bu tedbirleri almayan siyasi sorumlusu hükümetin başındaki Erdoğan’dır.
15 TEMMUZ TÜM BOYUTLARIYLA AYDINLANANA KADAR KANAMAYA DEVAM EDECEK
O hain darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz 2016’da, tam olarak neler yaşandı? O da, hala açıklığa kavuşmadı. Dönemin MİT Müsteşarının, Genel Kurmay Başkanının, darbe girişiminin aydınlatılması için TBMM’de kurulan, Araştırma Komisyonu’na gelmesine Erdoğan izin vermedi. Komisyonun hazırladığı raporda sümen altı edildi. O dönem MİT kime bağlıydı? Başbakana. Dönemin başbakanı darbe istihbaratının, zamanında neden kendisine iletilmediğini, MİT Müsteşarı’na sorduğunu, “Tatmin edici bir cevap” alamadığını, televizyonda kendisi açıkladı. Ama yönetim de, müsteşar da her nasılsa hala koltuklarında oturuyorlar. 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi, milletimizin vicdanında kapanmamış, kanayan bir yaradır. FETÖ hain darbe girişimi, tüm boyutlarıyla aydınlatılana kadar, Adil Öksüz bulunana kadar, darbe girişiminin siyasi ayağı ortaya çıkarılana kadar, Yurtta Sulh Komitesi’nin kimlerden oluştuğu açıklanana kadar, bu yara kanamaya devam edecektir. Şehitlerimizin ruhları huzura kavuşmayacaktır. Ama kimse merak etmesin, FETÖ’nün ve ortaklarının açtığı bu yarayı kapatmak bize nasip olacaktır.
15 TEMMUZ’UN DA ENFLASYONUN DA BABASI BELLİ: ERDOĞAN
Erdoğan hain darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, milleti ezen hayat pahalılığına, “15 Temmuz’un devamı olan bir badiredir” dedi. Bu sözler, milletin aklıyla alay etmektir. Hayat pahalılığıyla 15 Temmuz arasında hiçbir bağ yoktur. İkisinin birbiriyle hiçbir ilgisi yoktur. Ama her ikisinin de nesebi sahihtir. Babaları bellidir, babaları aynıdır. Her ikisinin de müsebbibi, “Liyakat yerine sadakat” diyen, “Biat ve itaati, ehliyete tercih eden”, “İş bilmese de, benden olsun” diyen yönetim anlayışıdır. Yani Erdoğan’dır. Dört yıl önce: “Verin şu kardeşinize yetkiyi, faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” diyen kimdi? Yine bundan üç yıl önce; “Ekonominin sorumlusu benim, ben!” diye bas bas bağıran kimdi? Recep Tayyip Erdoğan. Şimdi türlü türlü bahaneler uydurarak milletimizin nezdinde sorumluluktan kurtulmak mümkün değildir. Aylarca yüksek enflasyonu Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline bağladılar. Bunun arkasına saklanmaya çalıştılar. Savaşın taraflarından Rusya’da enflasyon yüzde 15,9. İşgale uğrayan Ukrayna’da ise yüzde 21,5. Türkiye’de ne kadar? Yüzde 79. O da TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla. Savaş Ukrayna’da, Ambargolar Rusya’da ama enflasyon canavarı Türkiye’de. Tabi bu bahanede tutmadı.’
4Abdullah Yalçın

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.