Aygün’ün önergesine red
banner57

 CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’un, 8 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen Çorlu tren faciası ile ilgili vermiş olduğu önerge reddedildi.

Aygün’ün; ihmallerin, sorumluluğu olanların ve mağdur ailelere yapılan kötü muamelelerin araştırılması için verdiğini belirttiği Araştırma Önergesinin görüşülmesi, AKP ve MHP’li vekillerin oyları ile reddedildi.
Aygun, önergesinin nedenlerini anlattığı konuşmasında, tren kazasında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını göstererek şöyle konuştu:
“Yaşamını yitiren 25 canımız için adalet arıyoruz. Onlar trenden bize bakıyor! Ama mağdur ailelere devlet daha büyük acılar hissettiriyor. Tren kazasında evlatlarını yitirmiş, evlatlarının bedenleri tren altında kalmış ailelere hiç utanmadan arsızca diyorlar ki:  ‘Yaşınız genç, çocuk yapabilirsiniz’ Evet, bunu söyleyen yetkilileri buradan kınıyorum. Ben böyle bir sözü kabul etmiyorum.”
Aygun, “O gün o trene binmek suç muydu? Sizin de evlatlarınız da anneniz, babanız da olabilirdi. En güvenilir ulaşım aracı diye trene bindiler. O Arda Sel merakından o trene binmişti ama merakından bindiği o tren onun tabutu oldu” dedi.
Aygun, Tekirdağ Milletvekili olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a seslenerek, “Bu kazayı ve sorumluları araştıralım, acıları hafifletelim. Kazadan bu yana 1 yıl geçti, konunun araştırılmasını bırakın görüşülmesini bile istemiyorsunuz” dedi. Aygun, “Bu kaza değil faciadır” derken, tepeden aşağıya herkesin sorumlu olduğunu kaydetti. 
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Aygun’un Çorlu tren faciasına ilişkin Araştırma Önergesi dün TBMM gündemine girdi. CHP; önergenin görüşülmesi için grup önerisinde bulundu. Ancak AKP ve MHP’li vekiller, facianın görüşülmesine bile onay vermedi.
Kazada sorumluluğu ve ihmali olanların Bilirkişi Raporu ile aklandığına dikkat çeken Aygun, “Aileler sorumluların yargılanmasını istediği için hep itilmiş, kakılmışlar ama Devlet Demiryollarının üst yönetimi, bürokratlar ve siyasiler bu kazanın sorumlusu olduğu hâlde,  pişkin pişkin Meclis sıralarında oturmuşlar” eleştirisini yaptı.
Yerel mahkemelerde hak ettikleri adaleti bulamayan ailelerin 12 Haziran 2019’da Anayasa Mahkemesine gittiğine, ancak burada polisin plastik mermili, biber gazlı müdahalesi ile karşılaştığına işaret eden Aygun, şu eleştirileri yaptı:
“Arda Sel’in dedesi gelmiş, adalet arıyor kızıyla beraber ama emniyet güçleri diyor ki ‘Vekilleri ayırın, diğerlerini süpürün’. Bunlar mal mı, çöp mü? Bunları süpürün diyorsunuz. Polis diyor ki ‘Bu bizim jargonumuz.’ Ben böyle bir jargonu kabul etmiyorum. Ben vatandaşımla eşit kategorideyim.Bu kelimeyi emniyet güçlerinin sözlüğünden çıkarmasını talep ediyorum. Evet, o gün dede zehirlendi, hastaneye kaldırıldı, tansiyonu 20’ye çıkmıştı. Allah korusun, o gün o dedemizi de kaybetseydik, acaba bunun hesabını kimler verecekti?”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada, Mahkeme Heyeti’nin kazada yakınlarını kaybeden aileleri içeri almak istemediğini söyledi. 
Bu sırada polislerin mağdur ailelere sert bir müdahalede bulunduğunu anlatan Aygun,  Tekirdağ Mülki İdare Amiri’nin ‘Marjinal gruplar faaliyette bulunduğu için orada güvenlik tedbirleri artırılmıştı” açıklamasına tepki gösterdi. 
Aygun,  şöyle devam etti:
“Oğlunu kaybeden kişi marjinal güç mü? Yine, boynunda boyunluğuyla gelen yaralı kardeşimiz mi marjinal militan? Yine, annesini, babasını kaybeden İsmail Kartal kardeşimiz mi marjinal militan? Evet marjinal militanın elinde su şişesi var, buna müdahale ediliyor. Arkadaşlar darp raporu aldılar, emniyet güçleri hakkında, emir verenler hakkında suç duyurusunda bulundular.”
Aygun, Çorlu kazası için oluşturulan Bilirkişi Heyeti’ndeki isimlerin TCDD ile danışmanlık ve ihale işleri olan kişilerden oluştuğuna işaret etti.
Aygun; şu tepkiyi gösterdi:
“Pamukova’yı paklayan bilirkişi heyeti Çorlu’ya gönderildi. Bunlar kimler? Devlet Demiryollarıyla ortaklığı olanlar. Sinyalizasyon işleri yapan Savronik firmasının yönetim kurulu başkanı. Diğeri kim? İkmal bakım işlerini yapan firmada danışmanlık yapan kişi. Esasında bu kazada tepeden aşağıya herkes suçlu! Suçu, doğa olaylarına yıkamazsınız!”
Bu eleştiriler üzerine AKP Grubu adına söz alan Isparta Milletvekili Recep Özel, “Şehitlerimiz var, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu acı üzerinden siyaset yapmak, acıları kapatmak için soruşturmaların sabote edildiğini söylemek doğru değil” dedi.
AKP Milletvekili Recep Özel, kazadan sonra bir yetkilinin  “Daha gençsiniz, tekrar çocuk yapabilirsiniz” demişse bunu reddettiklerini, tasvip etmediklerini, kınadıklarını belirtti. 
Anayasa Mahkemesi’nde acılı ailelerin basın açıklamasının engellenmesinin doğru olmadığını savunan Özel, “Keşke polisimiz bunlara o imkânı sağlayabilseydi, hoşgörülü davranabilseydi. Oradaki görüntülerden hiçbirimiz memnun değiliz. Onların gaz bombalarına maruz bırakılmasını, onlara plastik mermi sıkılmasını biz de reddediyoruz” diye konuştu. 
AKP’li Recep Özel’in açıklaması üzerine yeniden söz alan CHP Vekili İlhami Özcan Aygun, acıları siyaset malzemesi yapanın AKP olduğunu söyledi. 
Aygun, Bilirkişi Raporu’ndaki şu cümleleri aynen aktardı:
 “Devlet Demiryolları ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında koordinasyon olmadığı, meteorolojik değerlendirme yapacak uzman personel ve idari birimin kurulmadığı, Devlet Demiryollarındaki dönüşümün tamamlanamadığı, kaliteli teknik personel sayısının yetersiz olduğu, yeni gelişen hat izleme ve demir yolu yapım teknolojilerinin mevcut eski hatlarda etkin şekilde kullanılmadığı, menfez kontrol ve bakımlarında herhangi bir meteorolojik ve jeolojik verinin değerlendirilemediği, taşkın sularının izlediği yolların değerlendirilemediği, yapılan rutin kontrol ve muayenelerin gözle yapıldığı, yağış istatistiklerinin tutulmadığı, menfez temizliği ve ıslah yapılmadığı gözlenmiştir.”
Acıları hafifletme çağrısı yapan Aygun “O ailelere sıkılan gaz bombalarına, atılan coplara hep beraber göğsümüzü siper edelim ve acılarını hafifletelim. Acıları siyaset malzemesi yapan biz değil, sizsiniz. Adalet istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Gelin bu önergeye destek olun” çağrısı yaptı.
Aygun’un çağrısı karşılık bulmadı. Önergenin görüşülmesi AKP’li ve MHP’li vekillerin oyları ile reddedildi.      4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.