Ismail Fehmi Cumalıoğlu  Sehir Hastanesi acıldı
banner57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül’ün katılımıyla 158 bin metrekare alana sahip 566 yatak kapasiteli hem bölgenin hem de Tekirdağ'ın en büyük ve en modern hastanesi olan Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından program başladı.
Açılışta konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım şu ifadeleri kullandı;  “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi..”
‘Üç kıtaya hükmeden Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman yüzyıllar ötesinden böyle demiş..
Devletimiz, tüm vatandaşlarımızın yaşama ve maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkını her zaman korumuş, desteklemiş ve gerekli çalışmaları ve düzenlemeleri gerçekleştirmiştir. Bugün, açılışını yaptığımız 158 bin metrekare alanına sahip 566 yatak kapasiteli Tekirdağ Şehir Hastanesi’yle de vatandaşlarımız, ücretsiz olarak beş yıldızlı otel standartlarında sağlık hizmeti alacak, vatandaşlarımızın sağlıkla ilgili sorunlarının tamamı tek bir merkezde çözülecektir.
Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesiyle birlikte sağlıkta hizmet kalitesi her geçen gün daha da yükselecektir. Her branş alanında hizmet veren 124 adet poliklinik ile çok daha modern ünitelerde vatandaşlarımız muayene olabilme imkanına kavuşacaktır. Hastalarımız, mahremiyeti ön planda tutan, içinde lavabo ve banyosu, elbise dolabı, buzdolabı bulunan konforu en üst seviyeye çıkaran odalarda kalmak suretiyle önce moral olarak, sonra da rahatsızlıklarından tedavi olacaklardır. Son ve ileri teknolojiye sahip tıbbi cihazlar, uluslararası standartlarda en prestijli donanıma sahip 18  adet ameliyathanesi, çok daha kısa sürede, doğru, güvenilir sonuç alınmasına imkan sağlayacak en yüksek teknolojiye sahip laboratuvarlar, ileri teknoloji medikal ekipmanları ve bölge ilk olma özelliğine sahip daha bir çok hizmetle sağlık alanında hizmet kalitemiz oldukça artacaktır.
Tekirdağ Şehir Hastanesinde taşıyıcı kolonlarının her birine yerleştirilen tam 651 deprem izolatörü yer almaktadır. Uygulanan bu sistem sayesinde olası büyük deprem riski taşıyan Tekirdağ'da olası bir sarsıntı anında etki azaltılarak, sağlık hizmetleri aksamadan devam edecektir.
Hem bölgenin hem de Tekirdağ'ın en büyük ve en modern hastanesi olan Tekirdağ  Şehir Hastanesi, Tekirdağ'ımızın sınır bölgesinde olmasından dolayı, sağlık turizmine önemli katkı sağlayacak, Tekirdağ, sağlık turizminde bir çekim merkezi haline gelecektir.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisiyle, güçlü sağlık sistemimiz, gelişmiş altyapımız, fedakarlığı kendine şiar edinmiş sağlık personelimizle mücadeleye devam edeceğiz ancak vatandaşlarımızdan maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına azami ölçüde uymaya devam ederek bizlere ve kendilerine destek olmalarını bekliyoruz. Koronavirüs, aldığımız tedbirlerden güçlü değildir.
Bu vesileyle Tekirdağ’ımızın Kurtuluş Günü’nü kutluyorum.
Bu tesisin Tekirdağ ve Tekirdağlılar’ımıza kazandırılmasında talimatlarını veren Sayın Cumhurbaşkanımız’a şükranlarımı arz ediyor, emeği geçen ve her aşamada takip ederek zamanında bitmesi için büyük gayret sarf eden başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca olmak üzere emeği geçen tüm Milletvekillerimize, Akfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akın’a, katkıda bulunan bütün kamu kurum ve kuruluşlarına ve diğer yetkililere teşekkürü bir borç biliyor. Saygılar sunuyorum.’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Talebimiz, her vatandaşımızın istisnasız tedbirlere uyarak bu mücadeleye katkı vermesidir. Bunu bir vatandaşlık görevi olarak görüyorum, kul hakkı olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle, eşinin, dostunun hakkını koruyan, tedbirlere uyarak bu mücadeleye katkı veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Sağlık Bakanı Koca, adı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İsmail Fehmi Cumalıoğlu olarak açıklanan Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedefler doğrultusunda, özellikle sağlıkta Türkiye’de çağ atlanan bir dönem yaşandığını ifade etti.
Yaşananan günlerin, bir ülkenin geleceğinin teminatı için sağlık sisteminin gücünün ne kadar önemli ve gerekli olduğunu tüm dünyaya gösterildiğinin altını çizen Koca, “Liderliğinizde Türk sağlık sisteminde hızlı bir dönüşüm yaşanmış ve dünyada sayılı ülkeler arasında yer almamız mümkün olmuştur. Bugün sağlık sistemimizi daha da güçlendirecek bir adımı daha atıyoruz. Bu güzide eserler, son günlerde gayret ve fedakarlığı ile iftihar ettiğimiz yetişmiş sağlık insan gücümüze, hizmet sunma ve eğitim verme adına müstesna bir imkan daha sağlayacaktır.” dedi. 
Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesinin, şehir hastaneleri zincirlerinin 17’inci, kamu özel işbirliğiyle yapılan hastanelerinin 13’üncü halkası olarak halkın hizmetine sunulacağını vurgulayan Bakan Koca, şunları kaydetti:
“158 bin metrekare kapalı alana sahip 486 yataklı hastanemiz, yüksek teknolojiyle donatılmış 18 ameliyathane, ilave 102 yoğun bakım yatağı ile hizmet verecektir. Aynı anda 124 poliklinikte hasta muayene edilebilecektir. Binamız 651 sismik izolatör ile deprem anında bile hizmeti aksatmayacak şekilde dayanıklı ve kendi enerjisini üretebilecek çevre dostu trijenerasyon sistemini haiz olarak inşa edilmiştir. Hastanemizin, sadece Tekirdağ’a değil Trakya’nın önemli bir kısmına hizmet vereceğine ve bölgenin önemli bir sağlık üssü olacağına inanıyorum. 
Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz aylarda Anadolu’nun birçok yerinde hasta sayılarında önemli artışlar oldu. Salgının üstesinden gelmek bizim elimizde. Yerinde ve uygun tedbirleri hayata geçirmek ve bu tedbirlere tavizsiz uyumu sağlamak başarının anahtarıdır. Testlerin erken sonuçlanması, tedaviye daha erken başlanması, filyasyon ekiplerinin artırılıp filyasyon süresinin kısaltılması, temaslı takibi ve izolasyon, semptomlulardan hızla numune alınması etkisini bariz olarak gördüğümüz hususlar.”
“Filyasyon ekiplerimiz sahada”
Ülke genelinde yoğun bir uğraş verildiğinin altını çizen Bakan Koca, “Giderek artırdığımız filyasyon ekiplerimiz sahada. Aile hekimlerinin yanı sıra, birçok ilimizde çağrı sistemlerini devreye soktuk. Bunlar evleri arayıp semptom takibi yapıyor. Sağlığa yapılan yatırımların, güçlü alt yapımızın ve fedakarca çalışan sağlıkçılarımızın sayesinde salgınla mücadeleyi birçok ülkeden daha etkili yürüttüğümüze inanıyorum.” diye konuştu.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son günlerde riskin gittikçe arttığına işaret eden Bakan Koca, şöyle devam etti:
“Ülke genelinde farklılıklar olsa da özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimizde hastalığın bulaşma hızının arttığını görüyoruz.  Bu durum hastanelerimizin yükünü yer yer artırmaktadır. Yitirmekten korktuğumuz ağır hasta sayılarımızda artış devam ediyor. Bütün bunlar, gerekli kaynak ve alt yapıların yanında, titiz bir bakım, kesintisiz bir hizmet gerektiriyor. Bu yükü omuzlamış sağlık ordumuz tüm gayretiyle görevinin başında hizmetine devam ediyor.
Ancak milletçe hep birlikte mücadele vererek neticeye ulaşabileceğimizi biliyoruz. Talebimiz, her vatandaşımızın istisnasız tedbirlere uyarak bu mücadeleye katkı vermesidir. Bunu bir vatandaşlık görevi olarak görüyorum, kul hakkı olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle, eşinin, dostunun hakkını koruyan, tedbirlere uyarak bu mücadeleye katkı veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”
Büyük işlerin hayal kurarak başladığını ifade eden Koca, “Hayalleriniz, açıkladığınız zamanda birileri tarafından gerçek dışı bulunmuş, uzak bir ihtimal olarak değerlendirilmiş olabilir. Ancak bugün milletçe şahit oluyoruz ki hayal ettiğimiz şehir hastaneleri bir bir ortaya çıkmaktadır. “ dedi.
Türkiye’nin sağlık altyapısının salgın sürecinde Türkiye’yi kimseye muhtaç etmediğini vurgulayan Bakan Koca, şöyle sürdürdü:
“Kimsenin beklemediği bir zamanda ortaya çıkıp dünyayı esir alan salgın süresince altyapımız Türkiye’yi kimseye muhtaç etmeden büyük bir amme hizmeti gördü, görmeye de devam ediyor. Elbette Sayın Cumhurbaşkanımın vizyonunu, hayalleri bu büyük başarının ilk tohumudur. Ancak, yürekten inanıyorum ki istikametimiz doğru, gayemiz milletimize hizmet etmek olduğundan Allah da bu millet için çalışan kullarına yardım etti. Bu örnek tesisin planlanması, inşası ve vatandaşımızın hizmetine sunulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”
Hastane açılışında konuşan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘Tekirdağ'da olmaktan sizlerle hasret gidermekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Cumhurbaşkanı olarak Tekirdağ'a beşinci ziyaretimiz. Daha önce Başbakan olarak farklı vesilelerle şehrimize geldik. Seçim dönemi olsun olmasın hemen her yıl Tekirdağ'ı ziyaret ederek sizlerin derdine, sevincine ortak olduk
Ülkemize hizmet vasıtası olarak gördüğümüz siyaseti yine milletimizle birlikte yapmayı sürdüreceğiz. Uykumuzdan, ailemizden, vaktimizden fedakarlık yaparak ülkemizi kalkındırmak için daha çok koşturacağız.
Bugün resmi açılışını yaptığımız veya yapmakta olduğumuz İsmail Fehmi Cumalıoğlu Tekirdağ Şehir Hastanesi her bakımdan şehrimizin iftihar kaynağı olacak bir eserdir.
Siyasetçiliğinde çok iyi tanıdığımız değerli bir büyüğümüz, ağabeyimiz. Helikopterle yolda gelirken Meclis Başkanımız Mustafa bey dedi ki 'Fehmi Bey, buralı. Aynı zamanda da doktor.' Bakanlık yapmış olan bir ağabeyimizdi. Dedik ki ya ne düşünüyoruz, buraya yakışacak, Fehmi ağabeyimizi de ölümsüzleştirecek olan böyle güzel bir eserdir. Hem siyaset hem devlet adamı olarak bütün bunların yanında aynı zaman da Fehmi ağabeyimiz şairdi. İyi bir şairdi, iyi bir kalemşordü. Şimdi bu hastanemize onun adını vererek burayı bu şekilde inşallah onunla ve Hayrabolulu Fehmi ağabeyle ölümsüz hale getirmiş olacağız. Covid-19 hastalığının bir süre daha bizimle olacağının farkındayız. Nitekim son haftalarda dünya genelinde vaka, hasta ve vefat sayılarında yaşanan tırmanış, bu acı gerçeği hepimize hatırlatmaktadır. Cumhuriyet tarihimizin en büyük tahliye operasyonunu salgın süreci içerisinde Türkiye olarak bizler gerçekleştirdik. Bir çok ülkenin geçici sahra hastaneleri ile işi idare etmeye çalıştıklarını gördük.
Tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs salgını bu açıdan bir turnusol kağıdına dönüşmüştür. Salgın döneminde gelişmiş ülkeler dahil dünyadaki tüm devletler gerçek kapasitelerini görme imkanı bulmuştur. Salgın sürecinde adeta 'Takke düştü, kel göründü.' misali yüzlerdeki makyajlar akmış, hakikatler ortaya dökülmüştür. Maskeden solunum cihazına, sağlık personelinin sarf malzemelerinden ilaca kadar üretime dayalı her konuda dünyada ciddi sıkıntılar yaşandı. Kağıt üzerinde maddi bakımdan zengin görünen ülkelerin ne hastane kapasitelerinin ne sağlık personeli sayılarının ne sağlık sigortası sistemlerinin böyle bir yükü taşımada yetersiz olduğu ortaya çıktı.
Türkiye olarak özellikle aşı konusunda çalışmalarımızı çok yönlü olarak sürdürüyoruz. Bir taraftan Rusya, Çin, Almanya ki Almanya'da iki Türk kardeşimiz de bu işin içinde çalışmamızı sürdürüyoruz. Bir taraftan İngiltere hepsi ile ortak çalışmalarımız sürüyor. Üretilen aşı, tüm insanlığın ortak malı olmalı, şirketlerin kar hırsına kurban edilmemelidir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından ismi İsmail Fehmi Cumalıoğlu olarak değiştirilen Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.
Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop, Sağlık Bakanı  Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Vali Yıldırım ve beraberindekiler İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’ni gezdi.
4Gülçin Akyol

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.