… Arnavutluk’tan hareket ettikten sonra İstanbul üzerinden Romanya’ya doğru yola çıkan M/V Abdullah isimli Türk gemisi, Romanya açıklarında “Ülker Fırtınası”na yakalanır. Tarih 29 Kasım 1963’tür.
Vadu sahili yakınlarında kıyıya sürüklenen 22 kişilik gemi mürettebatı çaresizliklerle boğuşmaya; kuvvetli fırtına, dev dalgalar ve değişken rüzgâr akımlarına direnmeye başlar… Gemi kaptanı ve mürettebatın yaşadığı kıvranışı anlatan bir filmdir  “S.O.S. pe Marea Neagra” Türkçe adıyla “Karadeniz’de Yardım Çağrısı”…
Film yapımı fikrinin doğması
Romen Ulusal Kanalı TVR1, M/V Abdullah gemisinin yaşadığı olayı belgesele dönüştürmek amacıyla Aralık 2013’ün ilk haftasında Türkiye’ye gelmiş ve Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKAPDER)’ni ziyaret ederek çalışmalarını başlatmıştır.
Romen TVR1 Kanalı temsilcileri, M/V Abdullah gemisinin o günkü kaptanı, aynı zamanda TÜRKAPDER üyesi Şükrü Çetiner ve geminin bugün hayatta olmayan armatörü Abdullah Özmelek’in oğlu Remzi Özmelek ile görüşmek suretiyle kurtarma olayına açıklık getirmeye çalışmışlardır.
Kanal temsilcileri, Kaptan Çetiner ile bir arada olay görüntülerini izlemek ve kaptanın duygu ve düşüncelerini öğrenmek suretiyle gemi personelinin yaşadığı çaresizliği en ince ayrıntısına kadar tespit etmiş, daha sonra Remzi Özmelek ile görüşerek olayın ayrıntılarını bir kez de kendisinden dinlemişlerdir.
Özmelek, o günün koşullarında öncelikle Rusya’dan yardım istediklerini, olumsuz yanıt almaları üzerine Türkiye’den yardım talep ettiklerini; ancak yetişmelerinin mümkün olmadığı cevabını aldıklarını ifade etmiştir. Bunun üzerine Romanya’dan destek talep ettiklerini ve TAROM (Romanya Ulusal Uçuş Şirketi)’un derhal devreye girerek, helikopter yardımıyla 22 kişilik mürettebatı yara almadan kurtardığını anlatmıştır.
Birinci elden anlatımlarla seyir defteri, telsiz konuşmaları, radar ve helikopter kayıtlarını biraraya getiren film ekibi 2014 yılında filmi yapmıştır. Orijinal adı “S.O.S pe Marea Neagra” olan film, “Karadeniz’de Yardım Çağrısı” şeklinde çevrilerek 6 Nisan 2017 günü Romanya Kültür Merkezinde izlenmeye sunulmuştur. 
Pilot
22 Türk denizciyi kurtarmak için canını hiçe sayan olayın kahramanı Ion Tudose, o gün 27 yaşındadır. MI 4 helikopter pilotudur. İkinci pilot Dan Stefanescu’dur.
Bugün Dan Stefanescu’nun oğlu Constantin Stefanescu da aramızdadır. Kendisi hava yollarında pilot olarak çalışmakta, akrobasi gösterilerine katılmaktadır.
Filmin izlenmesi
Kaptan Şükrü Çetiner ifadesinde, “Romanya sahillerine vardığımızda fırtına başladı. Bir doğuya bir batıya sürüklenmeye başladık. Yakıt azalıyor, havanın durmasını beklesek de hava durmadı. Rüzgâr hep kıyıya atıyor: ama biz Köstence fenerini hep sağda görmek istiyorduk. Gemiyi sola alayım derken bir yere vurdu, devam etti. Bir de sağdan vurdu.
Bundan sonra kum tepelerine vurduğumuzu anladık. Arka tarafımızı dalgalara ve rüzgâra vererek geminin baştan oturmasını sağladım. Gece ve karanlıktı. Makine durmuş, dışarıda ısı -18 derece… Rüzgâr 70-90 km arasında esiyor…”
Bütün gemicileri kaptan kamarasına topladım. Başka oturacak yer yok. Her taraf su içindeydi Gemi yan yatmasın diye arkamızı dalgaya verdiğimiz için dalgalar mutfak kapısını patlattı…” diye belirtiyor.
İstanbul’da durum
Durum şirketin İstanbul’daki merkezine bildirilmiş, merkezden de kurtarma çalışmaları için Rusya’ya ve Bulgaristan’a müracaat ediliyor. Rusya, müracaatı kabul etmiyor, Bulgaristan ise kurtarma vasıtaları olmadığını bildiriyor. İstanbul’daki Denizcilik Bankasına yapılan helikopter isteği de Türk yetkililer tarafından “Komünist ülkeye bir şey gönderemeyiz” denilerek savuşturuluyor.
Değerlendirme
Filmin tamamını anlatmak yerine izlenmesini tavsiye etmek daha yerinde bir öneri olabilir. Gerçekten yakın tarihimize ışık tutacak bir belgesel olarak kabul etmek gerekir bu filmi… O günün teknik imkânlarının yetersizliğiyle yerli ve yabancı kurtarma birimlerinin başında bulunan kişilerin ilgide zafiyet ve kusurları ön plana çıktığı görülmektedir
Bir kaptan ve 22 mürettebatın hayatı söz konusu olunca denizciliğin ne kadar meşakkatli bir meslek olduğunu kabul etmemiz gerekir. Filmin sonunda Türk kaptan, kendilerini kurtaranları İstanbul’a davet ediyor.
Geçtiğimiz hafta meydana gelen olay
21 Mayıs 2019 günü Ordu’nun Perşembe ilçesi limanından hareket eden Türk balıkçı teknesinin iddiaya göre uluslararası sularda avlanırken Romanya’nın Köstence şehri açıklarında Romen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından çevrildiği haberleri verilmiştir.
Türk balıkçı teknesine, plastik ve gerçek mermilerle ateş açıldığı, üç balıkçının yaralandığı beş balıkçının da gözaltına alındığı bildirilmiştir.
İddiaya göre Romen Sahil Güvenlik ekipleri, “dur” ihtarına uymayan balıkçı teknemize plastik ve gerçek mermiler kullanarak ateş açmışlar. Korku ve panik yaşayan balıkçılarımız, telsizle yardım çağrısında bulunmuşlar. Olayda üç balıkçımızın yaralandığı, beş balıkçımızın da gözaltına alındığı, yaralı balıkçılarımızın Köstence’de tedavi altına alındığı belirtilmişti.
Benzer bir olay daha önce 20 Şubat’ta yaşanmış, Romanya’nın yaklaşık 50 mil açığında Perşembe’den balık avına çıkan ‘Ostik Şenol’ adlı 14 metrelik balıkçı teknesine Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından plastik ve gerçek mermilerle ateş açılmış, bu saldırıda da üç balıkçımız yaralanmıştı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.