Recep ayı Hicri senenin 7.ayıdır. Recep kelimesi heybetli görünmek, hazırlanmak,  Allahu Teala’yı zikretmektir. Recep adının bu aya verilmesi Recep ayında meleklerin Allah Celle Celalühü çok zikir tesbih hamd takdir etmesi sebebiyledir.
Üç ayların ilki olan Recep ayı Ramazan ayının müjdecisidir. Recep ayının ilk cuma gecesi Regaip kandilidir. Bu mübarek ayda ayrıca Miraç gecesi de bulunmaktadır.
Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem bu ay hakkında, ‘Recep Allah’ın ayıdır. Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır’ buyurmuşlardır.
Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Recep ayının başlangıcında,  ‘Allah’ım Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve bizi Ramazan Ayı’na ulaştır’ şeklinde dua etmiştir.
Recep ayı üç ayların başlangıcıdır. İlk cuma gecesi Regaip gecesidir. 27. gece miraç gecesidir. Enes Bin Malik’in rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur, ‘Recep ayı Allahü Teala’nın diğer aylar arasında seçtiği bir aydır. Her kim bu ayın hakkını verir ve onu amel etmek suretiyle yüceltirse Allahü Teala’nın emrini yüceltmiş olur. Her kim Allahü Teala’nın bu emir ve buyruğunu yüceltirse Allah onu naim cennetine koyar ve ondan razı olur.’
Peygamber Efendimiz Recep ayında çok sık oruç tutmuştur. Bir kimsenin Recep ayında 1 gün oruç tutması 1 senelik oruç tutması gibidir.
Nuh Aleyhisselamın Gemisi Recep ayında yüzmeye başlamıştır. Nuh Aleyhisselam bu Ayda oruç  tuttu ve  beraberindekilerede oruç tutmasını emretti. 
Ebu Kitabe şöyle demiştir. Cennette bir saray vardır ki bu Saray Recep ayında oruç tutanlar içindir. Her kim inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek Recep ayını oruçlu geçirirse Allah’ın en büyük rızasını hak etmiş demektir Allah Celle Celalühü onu Firdevs Ala ya yerleştirecektir.
Üç ayların bu ilk mübarek gecesinde Yüce Mevla’dan af ve mağfiret dileyelim. İhsan ve mağfiret bekleyelim. Bu gecelerin nuru ve bereketi içinde Allah’a yönelmeli. Gönül sarayımızı  bulandıran haset, kin, düşmanlık, haksızlık ve zulüm çamuruna bulaşmaktan sakınmalı.
İnsan bu dünyada nasıl yaşamışsa kıyamet gününde Allah’ın huzuruna öyle varacaktır. 
Regaip Kandili’nde neler yapmalıyız? Gündüz oruç tutup gecesini de ibadetle geçirmek çok sevaptır.
Allahu Teala bu gecede müminlere ihsan ve ikramda bulunur. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dualar kabul olur bu gecede Kur’an-ı Kerim okumalı tövbe ve istiğfar etmeli. Nafile namaz kılmalı, çok salat-ü selam getirmeli.
Üç ayların ilk cuma gecesi olan bu gece Allah’a çok yalvarmalı, çok dua etmeli, af dilemeli. Bu geceyi bir vesile fırsat bilmeli.
Peygamber Efendimiz, ‘5 gece vardır ki onlar da yapılan dua kabul edilir. Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleri, Recep’in ilk cuma gecesi yani Regaip Kandili, Şaban’ın ortasında bulunan Berat gecesi.’
  Allah bu  gecelerden  hakkıyla istifade etmeyi nasip eylesin.
Kandiliniz mübarek olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.