Pekin, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı ve  Cennet Tapınağı gibi birçok yapısı, Çin Seddi'nin en güzel  bölümü,  modern ve doğal alanları ile gezinizi uzatmanıza sebep olabilecek pek çok yeri içinde barındırıyor.
Yasak Şehir
Çin hanedanlarından Çing ve Ming hanedanlıklarına ev sahipliği yapmış imparatorluk sarayıdır. Müzeye çevrilmiş olan saray alanında tam bir gününüzü dahi geçirebilirsiniz. Çin’in en iyi korunmuş tarihi alanlarından birisidir. 72 hektarlık alanı ve 980 binasıyla dünya üzerindeki en büyük saray kompleksidir. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır ve dünyanın en büyük antik ahşap koleksiyonu seçilmiştir. Aynı zamanda yıllık ortalama 15 milyon ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesidir.
Sarayın adının Yasak Şehir olarak anılmasının nedenlerinden biri kimsenin imparatorun izni olmadan saraya girip çıkamamasıdır. 1406-1420 yılları arasında Ming hanedanından İmparator Zhu Di tarafından yaptırılmıştır. İnşaatı sırasında bir milyondan fazla işçinin çalıştığı söylenir. 1644 yılına kadar ülkeyi yöneten Ming hanedanlığının merkezi olmuştur. 1644’de çıkan isyanla Çing hanedanı yönetime geçmiştir ve 1912’de imparatorluk çökene kadar devleti yönetmişlerdir.
Bu devasa sarayda gezilecek pek çok nokta, görülecek pek çok obje vardır. Girişinde biri dişi biri erkek olmak üzere iki aslan bulunmaktadır ve burada yaşandığı anlatılan birçok efsane mevcuttur. Yüce Harmoni Kapısı’nın da bulunduğu iç meydan 100,000 kişiyi kaldırabilecek kapasitedir. Müze bünyesinde yüzlerce resim, seramik ürün, yeşim taşı süslemeli ürün ve heykel bulunmaktadır. Müzenin kütüphanesi ise nadide yazılı eserlere sahiptir. Ayrıca sarayın bütün süslemeleri dini ve felsefik düşünceleri göre zarif bir şekilde işlenmiştir.
Cennet Tapınağı
Cennet Tapınağı, Pekin’in Chongwen bölgesinde, Yasak Şehir’in güneydoğusunda bulunmaktadır. Çin’in en görkemli yapılarından birisidir ve 267 hektarlık geniş bir araziye kurulmuştur. 1406-1420 yıllarında Pekin’in en görkemli yapılarının yapılmasını sağlayan İmparator Zhu Di döneminde yapılmıştır. Çin İmparatorlarının hasatların iyi olması için tanrılara dua edip adak adadığı tapınaktır. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.
15. yüzyılda tamamen ahşaptan olmak üzere Çin mimarisiyle dairesel olarak inşa edilmiş bir tapınaktır. Cennetin dairesel olduğuna inanılıp bu nedenle dairesel şekilde oluşturulmuş ve yapımında hiç çivi kullanılmadığı bilinen bir yapıdır. Kuzey kısmı daha yukarıdadır ve cenneti temsil etmektedir. Daha aşağıda olan güney kısım ise yeryüzünü temsil eder ve dünyanın kare olduğu düşünüldüğü için kare şeklindedir. 
İmparatorluk döneminde İmparatorlar yılda iki kez büyük bir seremoniyle tapınağa dua etmeye gelirlerdi. İmparatorların cennetin çocuğu olduğuna inanılmaktaydı ve bereketli bir sene geçirebilmek için kusursuz bir ibadet gerçekleştirmeleri gerekmekteydi. Ayrıca kompleksin her bir noktasındaki renklerin ve süslemelerin sembolik anlamları vardır. Örneğin bütün binaların tavanında bulunan lacivert mermerler cenneti temsil etmektedir.
Pekin seyahati sırasında Cennet Tapınağı’nı ziyaret edebilir, tapınağın otantik havasını soluyolabilir ve hemen yanında Çin çaylarının satışa sunulduğu mekanlarda Çin çayı tadabilirsiniz.
Yazlık Saray
Yazlık Saray, gölün kıyısında bulunan yapı imparator ve ailesinin yazın konakladığı yerdir. Çevresinde doğal bir manzara, Çin mimarisi ile yapılmış ahşap evler bulunmaktadır ve tekne turu yapma fırsatıyla Pekin’de mutlaka görülmesi gereken mekanların başında gelmektedir. Saray 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir.
Saray kompleksi Kunming Gölü ve Ömür Tepesi de dahil olmak üzere bahçeler ve binalardan oluşan geniş bir komplekstir. Yaşam Tepesi denizden 60 metre yükseklikte bulunmaktadır ve binaların çoğu bu tepenin göle bakan yamaçlarına inşa edilmiştir. 
Kunming Gölü ise yaklaşık 2 kilometre karedir ve insan eliyle yapılmıştır. Neşe Malikanesi, Ömür Tepesi ve Shizhang Pavillion’u arasında bulunan Uzun Koridor dekorasyonuyla dikkat çekmektedir. Ünlü Çinli ressamların resimleri, Çin mitolojisinden esinlenen resimler, Çin’in Dört Büyük Klasik Romanı tasviri gibi eserler bu koridor üzerinde bulunur. Bronz aslan heykelleri, budist figürler gibi daha pek çok eser de saray bünyesinde bulunmaktadır.
Sarayın temelleri 12. yüzyılda atılmıştır. İmparator Qianlong 1750 yılında annesinin 60. doğum günü için sarayı adeta baştan yaratmıştır. Afyon Savaşları döneminde, 1860 yılında, İngiliz ve Fransız birlikleri bu sarayı da işgal etmişlerdir. İşgal sırasında askerler Yuanming Yuan olarak bilinen eski sarayı yıkmışlardır. 19. yüzyılda Çin donanması için ayrılan bütçe sarayın yenilenmesi için kullanılmıştır.
Tiān’ānmén Meydanı
Tiān’ānmén Meydanı, dünyanın en büyük meydanı ve Pekin’in merkezi olarak kabul edilir. Pekin’de mutlaka görülmesi gereken alanlardandır. Meydan turistik bir alan olduğundan oldukça kalabalıktır ve meydana giriş ücretsizdir. Fakat Tiananmen kapısından geçiş ücreti 15 RMB’dir. Tiān’ānmén Kapısı meydanı Yasak Şehir’e bağlar. Çin Ulusal Müzesi de bu meydanda yer alır ve müze ücreti de 15 RMB’dir. Müze hakkında detaylı bilgi için resmi websitesini ziyaret edebilirsiniz.
Tiān’ānmén Meydanı 1651 yılında inşa edilmiştir ve zamanla genişletilerek günümüzdeki boyutlarına ulaşmıştır. Meydan inşa edildiği tarihten bu yana Afyon Savaşları, 4 Mayıs Hareketi, 1976 ve 1989 Tiān’ānmén Meydanı Olayları gibi Çin tarihini derinden etkileyen olaylara tanık olmuştur. Günümüzde ise her sene düzenlenen Çin’in meşhur askeri gösterileri burada yapılmaktadır. Ayrıca meydanda dalgalanan Çin bayrağı her gün bir seromoniyle göndere çekilmektedir.
Dongcheng mahallesinde bulunan meydanın çevresinde de önemli binalar bulunur. Bunlar arasında Çin Tarihi Müzesi, Çin Devrimi Müzesi ve Yasak Şehir de vardır. Bu noktalar dışında Halk Binası, Halk Kahramanları Anıtı ve Tiān’ānmén Kulesi de meydanın dikkat çeken eserleridir. Mordern Çin tarihinin anısına 1952 yılında yapılan Halkın Kahramanları Anıtı Çin’in en büyük anıtıdır. Meydanın batısında bulunan Halk Binası 1959 yılında inşa edilmiştir. Çin Ulusal Halk Kongresi’nin toplantılarına ev sahipliği yapan binanın dışı mermerle kaplıdır. Ayrıca Çin tarihinin önemli isimlerimden devrimci Mao Zedong’un mozolesi de meydanın güneyinde bulunur.
Çin Seddi
Çin Seddi, Doğu Asya ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeybatısında boylu boyunca uzanan devasa bir yapıdır. “Dünyanın Ejderhası” olarak da anılan duvar, 8.821,8 kilometre uzunluğa sahiptir. Duvarın kalıntıları Po Hay Körfezi kıyısından başlar, ülkenin başkenti Pekin’in kuzeyinden geçip batıya doğru devam eder, Huang-Ho Nehri’ni ikiye bölüp güneybatı yönünde uzanır ve Gobi Çölü’nün güneyinden batıya yönelerek devam eder. Ülkenin 15 ilini kapsayan Çin Seddi, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 
Surların 630 kilometrelik kısmı Pekin sınırları içinde yer almaktadır. Çin Seddi’nin Badaling, Juyong Geçidi, Huanghuacheng, Jiankou, Mutianyu, Gubeikou, Jinshanting, Simatai ve Huangya geçidi bölümleri başkent Pekin’den hareketle günübirlik olarak ziyaret edilebilmektedir.
Mutianyu surlarına, Pekin kent merkezinden hareket ederek aktarmalı otobüs seferleri ile ulaşılabilmektedir. Ayrıca gene kent merkezindeki tren garından metro ile Dongzhimen durağında inip otobüse binilerek de ulaşılabilmektedir.
Surlara, yarım saatlik bir yürüyüş ile tırmanmanın yanı sıra teleferik ile de 14 numaralı kulesine çıkılabilmektedir. Teleferik ile yapılan yolculuk sırasında güzel bir manzara izleme imkanı da bulunmaktadır.
Badaling surlarına ulaşmak için ise metro ve otobüs kullanılabilmektedir. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren, Tiananmen Meydanı’nda Qianmen Ok Kulesi’nin güneybatısından kalkan turist otobüsleri de ulaşım için bir diğer seçenektir. Ayrıca tren ile Huangtudian İstasyonu’ndan Badaling İstasyonu’na gidilip, ücretsiz servis otobüsleriyle teleferiğe varılabilmektedir.
Ming Mezarlıkları
Ming Mezarlıkları, Ming hanedanının 13 imparatoruna ait gösterişli bir mezarlıktır. Hanedanın üçüncü imparatoru Zhu Di’nin mezarı da burada bulunur. Pekin’in kuzeybatısında, şehrin biraz dışında, Tianshou Dağı’nın eteklerinde bulunur. Çin’in mezarlık mimarisini ve kültürünü yansıtan bir alandır. 2003 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.
Ming hanedanından ilk Çin İmparatoru olan Zhu Di, 1409 yılında bu bölgede Changling Mezarı olarak bilinen mezarını yaptırmasıyla devamında gelen 12 imparator daha buraya mezarını yaptırmıştır. 120 kilometrekarelik geniş bir alanı oluşturan bu mezar kompleksi Çin’in en çok turist çeken noktalarından birisi olmuştur. Her bir imparatorun mezarı birbirinden ayrıdır ve her ne kadar benzeseler de kendine özgü özelliklere sahiptir. Cennet ve insanın birliği felsefesine dayanarak yapılan bu mezarlar Çin kültürünü en güzel yansıtan örneklerden kabul edilir. Mezarlık kompleksine 7 kilometre uzunluğunda Ruh Yolu adı verilen bir yolu geçerek varılır. Yol üzerinde de koruyucu ruh ve hayvanlara ait heykeller bulunur. Her mezarın bir ana girişi, geniş bahçesi, ruh kulesi ve sonrasında bir tümülüsü bulunur. Feng Shui felsefesine uygun yaptırılan mezarlar, kuzeyden geldiğine inanılan kötü ruhları uzak tutmak için dağ eteklerine yaptırılmıştır.
İmparator Zhu Di’ye ait Changling Mezarı, imparator Zhu Yijun’a ait Dingling Mezarı ve imparator Zhu Zaihou’a ait Zhaoling Mezarı ziyarete açıktır. Changling Mezarı bunların arasında en eskisi, en büyüğü ve en iyi korunmuş olanıdır. 3 tane bahçesi ve bu bahçeler içinde binaları mevcuttur.
 Dingling Mezarı’nın altında ise bir yeraltı sarayı keşfedilmiştir ve burada değerli bir hazine bulunmuştur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.