PANDEMİ ŞİDDETİ
TETİKLİYOR OLABİLİR Mİ?

Kadına karşı şiddet
Kadına karşı şiddet devam ediyor. Gazetemizin üzerinde en çok durduğu konulardan birisi bu konudur. Yasalarımız elbette vardır, ama yasalarımızda boşluklar, uygulamada hoyratlıklar da vardır. Failler bu boşluklardan istifade etmektedirler.
Özellikle eşe karşı işlenen suçlar bir de çocukların gözleri önünde cereyan edince toplumun daha fazla tepkisine yol açıyor. Küçücük yaşlardaki çocukların psikolojisini bozmaya kimin hakkı var? Bu şekilde yasaları çiğneyen, aile ve toplum huzurunu bozan kişiler yakalansa da tutuklansa da kısa süre sonra çıkabiliyor.
Bu kısa süre içinde toplumdan tecrit edilmek onun umurunda bile olmuyor. Sebebi ne olursa olsun cana kıyan bir insan cezaevine girince de tecrit edilmeli, hücre hapsine çarptırılmalıdır. Başkasına hayat hakkı tanımayanın hakkında böyle bir kısıtlama çok mudur?
***                             ***                           ***
Pandemiden kaynaklanan şiddet
Covid-19’un yarattığı olumsuzluklar yabana atılır cinsten değil… İnsanımız bunu anlamakta zorlanıyor. İnternette bu rahatsızlık nedeniyle ölüm noktasına gelmiş kişilerin çırpınışları, adeta bir küvez içinde yatış pozisyonları, yanında eşinin çocuklarının ve yakınlarının olmayışı ve öbür tarafa kimseye veda edemeden gidişi yürekler acısıdır…
Hal böyle olmasına rağmen, turizmi geliştirmek adına güneydeki otel ve plajlarımız karınca yuvası gibi maşallah! Maske takmak, elleri yıkamak gibi tedbirlerin ne kadar etkili olacağını düşünsenize!
Plajlara sabah girip akşam kalmak yerine iki üç saatlik girişler düzenlenemez mi? Otel ve plaj dışında oluşabilecek yığılmalar anons edilerek önlenemez mi? Her şey keyif olmadığı gibi her şey para da değil…
Ne var yani, bu yıl da geziye gidilmese?
***                             ***                           ***
Ben de 65 yaş ve üstündekilere uygulanan kısıtlamalara tabiyim. Biz defolu’lar (!) için yapılabilecek günlük işleri sıraladım. İsteyen istifade edebilir. Parasını da almıyorum (!).
Günlük program
06.30-   Çalar saat ile kalkma, temizlik, tıraş, günlük bakım (Burada çalar saatin yedi sülâlesini sarsabilirsiniz)
07.30-08.00.  Kedi veya köpeğiniz varsa parka ilk konsomasyona çıkabilirsiniz.
08.00-09.00.  Hayvanınızın temizliği, tüylerinin taranması, tasmasının kontrolü
09.00-10.00.  Kahvaltı hazırlığı ve kahvaltı (Apartman sorumlusunun getirdiği gazetelere  göz atmak, yaşınız 65’in üzerinde olduğu için ölüm ilanlarına bakarak arkadaşlarınızın durumundan haberdar olmak vb). Kadın ve yemek programları izleyerek bağırma çağırma şekillerini öğrenmek, kültürünüzü geliştirmek.
10.00-13.00. Maskenizi takarak semt parkına çıkmak. Bu üç saat size aittir. Orada da kendiniz gibi birini bulur, dedikodu yapabilir küfür edebilirsiniz. Hatta işaret parmağınızı ona doğru sallayarak nasihat edebilirsiniz. Sigarasını içtikten sonra rastgele yere atan magandaları görüp içinizden saydırabilir veya beddua edebilirsiniz.
13.00-14.00. Eve döndükten sonra elinizi yüzünüzü sabunlu suyla güzelce yıkayın. Suyu, başta ayna olmak üzere her tarafa sıçratın ve sonra onları da temizleyin.
Sofraya oturun. Siz bakmayın çitlembik kızların diyet programlarına… Yüklenin midenize, indirin tatlıları aşağıya (!)… Sonra soda veya kola arayın. Çocukları gönderip aldırabilirsiniz. Geç gelirlerse kızabilirsiniz. Bunu her   gün yapabilirsiniz.
14.00-15.30.  Kestirme-şekerleme veya uzun oturma saatidir. Bu mod’a girdiğinizde  rampaya vurursanız motorda hırıltı ve boğulma olabilir, bol bol vites  değiştirebilirsiniz.
15.30-17.00.  Kendinize gelme saati. Kayıp kız, kaçan kadın programlarını izleyebilirsiniz.
Hukuk terimlerini öğrenmiş olursunuz. Kayınvalide/yemek programları gayet eğitici olup daha yemeğe çatalı batırmadan “haz almadım” diyen  kayınvalidelerden ileri görüşlülüğü öğrenebilirsiniz.
Bu çalışma, günlük örnek bir plandır. Akşam ve gece seanslarını yazamayacağım. Ekranlarda böbrek düşüren, kapak attıran türden tartışmalar oluyor. Her ihtimale karşı yanınızda sopa, bıçak veya silah cinsi bir şey bulundurmayın. Televizyonu hedef almayın. P.Ö (Pandemi Öncesi) ve P.S. (Pandemi Sonrası) arasında yeni kelimeler öğrenmiş olduğunuzu görecek ve aynısını başkasının kullanmasını istemeyeceksiniz.
Beyin damarlarınızda bir çatlamaya yol açmamanız dileğiyle, esen kalın!     

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.