Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz…
Ey öğretmenim, gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz…
Bugün 24 Kasım, eğitim tarihimizde ‘’Öğretmenler Günü’’ olarak seçkin yerini almıştır.           
24 Kasım, öğretmenin şeref günü, ona olan saygıyı yenileme, onun yüceliğini anma günüdür. Öğretmenler Gününün kabulü öğretmenlik mesleğinin yüceliğini simgeleyen bir doğuş olmuştur.
Atatürk, ‘’Benim asıl anlatılacak yanım, öğretmenliğimdir. Milletime öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın, Yoksa kazandığım zaferlerle, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir.’’ diyerek öğretmenlerin toplumları yücelten bir varlık olduğunu söylemiştir. Onun içindir ki büyük insan Atatürk 25 Temmuz 1924 günü Öğretmenler Birliği Kongresinde, ‘’Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.’’ diyerek de öğretmene en büyük şerefli görevi vermiştir.
Değerli konuklar,
Bir öğretmenler gününde;  emekli öğretmenler adına konuşma yaparken binlerce öğretmen arkadaşım emekli  binlercesi de mesleğe ilk adımını atmış bulunuyor.
Ben bir kasım gününde 1979’da ortaokulu okuduğum Tekirdağ İmam Hatip Lisesi’nde göreve başlarken yine liseyi bitirdiğim ve son dört yılımı da doya doya geçirdiğim, ilimizin en eski liselerinden Namık Kemal Lisesi’nden emekli oldum. Hakikaten öğretmenlik mesleğimi seve seve seçtim. Tam 40 yıl boyunca da  severek okuluma, öğrencilerime koştum. İnanıyorum ki bütün öğretmen arkadaşlarım mesleklerini, öğrencilerini çok ama çok seviyorlar…
Ben emekliliği meslekten bir kopuş olarak görmüyor, görmek de istemiyorum. Mutlaka her güneşin bir batışı vardır, tıpkı insan hayatı gibi… Hiç silinmeyecek anılar, hayaller bırakarak, sevdalar taşıyarak bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin de mutluluğunu yaşıyorum.
Öğretmenin en büyük tutkusu öğrenci –çocuk- sevgisidir. Bu meslek önce çocuk sevgisiyle filizlenir. Onların en büyük mutluluğu öğrencilerini hayata atılmış, ülkesine yararlı biri olarak görmektir.
Onlar öğrencilerinin gözlerinde çağlayan bir pınar gibidir. Bazen kızgın, bazen berrak, bazen serin ama sevgi doludur. Ne mutlu ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımızı verdik…
Öğrencilerimin umutları, umudum; sevinçleri sevincim; hüzünleri hüzünlerim oldu.
Birkaç cümle ile sevgili öğrencilere ve genç öğretmen arkadaşlarıma seslenmek istiyorum:
Ailelerinizi sevin, ailesiz mesut olmak mümkün değildir. Onların emeğini, sevgisini, dileklerini iyi değerlendirin. Aileler sağlam, yuvalar mutlu olmazsa vatan zayıf düşer, millet sevgi gücünü kaybeder. Büyük Türk milletini gönülden seviniz. Türk milletine hizmet etmekten daha büyük şeref yoktur. Ümitsizliğe kapılmayın. Büyük işler yapmak, milletini sevmek ve ona inanmakla mümkün olur. Şöhreti ve serveti, şeref ve haysiyetinizle değişmeyin. Mevki ve makam için kimseye boyun eğmeyin. Hayatta korkaklar ezilir, kendinizi ezdirmeyin. Milletimizi millet yapan bütün değerleri sevin ve koruyun.
Değerli genç öğretmen arkadaşlarım,
Sınıfta kendinizi öncelikle Türk kültürünün elçisi olarak görün. Öğretmenlik, ibadet gibi kutsaldır. Başöğretmen Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda çalışmayı, Türk milletine hizmetkâr olmayı gaye edinin. Türk milleti geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de öğretmeninden çok şey beklemektedir.
‘’Ben bir gülüm, sen bahçıvan;
Çok açarsam eser senin,
Mis kokarsam hüner senin,
Ama bir de soluversem
Günah senin, günah senin öğretmenim…’’
Kısacası ülkemizin kaderini çizecek, insanımızı yetiştirecek, toplumumuza yön verecek ve ona şekil verecek kişi öğretmendir.
Geleceğe sonsuz ümitlerle bağlı Türk milletinin kurtuluşu ve kalkınmasında tek yol, milli eğitim yoludur. Bunun sancaktarı da Türk öğretmenidir ve öyle kalacaktır.
Bugün münasebetiyle başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere, bu topraklar için görevleri başında canlarını vermiş olan aziz şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal etmiş olan tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, emekliye ayrılmış olanlara ve vazifeleri başındaki değerli öğretmenlerimize sağlık, saadet ve başarı dolu günler diliyorum.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.