Neyzen, yedi yaşındayken tanışır ney ile… Bodrum’un Tepecik kahvehanesinde gerçekleşen bu rastlantısal olay, ölümüyle noktalanacak bir büyük serüvene “ney serüvenine” atılmasına yol açar.
Çocuk yaşta ney’in büyüsüne kapılan Neyzen Tevfik, kamıştan başaktan, ağaç dallarından ses üretmekle başlar işe… El emeğiyle yaptığı ney benzeri düdüklerle isteğini karşılamaya çalışır. Öğrenimi engelleyeceği düşüncesiyle babası ona karşı çıkmış, ancak o bildiği gibi davranmayı sürdürmüştür.
Urla’da tanıştığı Berber Kâzım Ağa ilk öğretmenidir. Ondan nota ve usûl dersleri alır. Az zamanda büyük bir ilerleme gösterir. O denli ki, İzmir mevlevihanesinde Şey Nurettin’in önünde yapılan sınavı kazanır. Şeyhin kardeşi ve neyzenbaşı olan Cemal Efendi ise ikinci öğretmenidir. Daha sonra ilk gençlik yıllarında medrese öğrenimi için İstanbul’a gelmiştir.
İlk şiiri
İlk şiiri dokuz yaşındayken yayımlanan Neyzen Tevfik’in şiir serüvenine ilişkin derli toplu bilgilerden yoksunuz. Ürünlerinin hangi yayım organlarında yayımlandığını bilmiyoruz. 1919’da “Hiç” isimli yapıtı yayımlanır. Bu eserin öyküsünü kendisi şöyle anlatmıştır.
“… İşgal devrinde Eskişehir’de iken “Hiç”i yazmıştım. Ahmet Halit Bey bunu basmak lütufkârlığında bulundu. Müteşekkirim. Kaç nüsha basıldı? Bunu sormak cüretini kabul edemem. Yalnız şunun farkındayım ki, hepsini tanıdığım halde hiçbir işportacının sergisinde veya bir attar dükkânında kese kâğıdı olarak görmedim.
İşte bu ilk perişannamenin kârından Ahmet Halit Yaşaroğlu, Sirkeci’de manto denilmekle maruf olan meyhaneciye beş lira olan borcumu verdi. Bana da zannedersem bir miktar kitap vermişti. Onları ise Eskişehir’de Yunanlar alıp götürdüler…”
Talât Paşa ve Neyzen
Neyzen Tevfik’in Talât Paşa ile ilişkileri bilinmektedir. İttihat ve Terakki’nin bu önde gelen kişisinden her zaman ilgi ve yardım görmüş, tanıştıkları andan itibaren Talât Paşa’nın hoşgörülü dostluğunu hep yanında bulmuştur. Kardeşi Şefik Kolaylı şöyle bir olaydan bahseder.
I.Dünya Savaşı’nın yenilgiyle sonuçlanması üzerine Talât Paşa’nın Enver Paşa ve Cemal Paşa ile birlikte yurt dışına kaçması üzerine şu dörtlüğü yazmakta hiçbir sakınca görmemiştir.
Fırka, parti diye halkın boğazından sıkarak
Milletin on senedir olmuş idi mengenesi,
Kazdığı çah-ı belâya[1]yine kendi düştü
Örsüne kıskacına tükürdüğümün (!) çingenesi…
Kuşkusuz iyiliğini gördü diye olumsuz bulduğu yönlerinden söz etmemesi gerekirdi Talât Paşa’nın demek istemiyorum. Beni ilgilendiren nokta hicvin yapıldığı andaki ortam ve koşullardır. “On yıl boyunca milletin mengenesi” olduğunu belirtmesine karşın o dönem süresince susması ve Talât Paşa’nın etkinliğini yitirdiği zaman konuşmaya başlamasıdır ilginç olan…
Bir fıkra
Neyzen Tevfik hicivlerini şiirleriyle yaptığı gibi fıkralarla da yapmıştır.  Vurguncunun birinden söz edilmektedir. Konuşanlardan biri;
—Kim ne derse desin, adamda deste deste para var. Nereye gitse herkes yana çekiliyor ve ona yol açıyor, der. Neyzen Tevfik dayanamaz ve söze girer.
—Saygıdan değil, sürünüp pislenmekten çekindikleri içindir…
Hürriyet ve İtilâf Fırkası’nın kanuna aykırı bir harekette bulunması üzerine Babanzade İsmail Hakkı “Kanun çiğnendi, kanun çiğnendi!” diye bağırmıştır. Bu kıta o vesile ile yazılmıştır.
Kim demiş, kanun alınmıştır ayaklar altına
Böyle bir halin vukuunda hamiyet çiğnenir
Devleti yolsuz görenler halt eder bir beldede
Kaldırım olmazsa kanun-ı hükümet çiğnenir.
Rahmetli Neyzen Tevfik’i saygıyla anıyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.