Namazlarda değer farkı, fazilet farkı ve derece farkı vardır. Namazlar başlıca farz namaz, vacip namaz ve sünnet namaz olarak üç gruba ayrılırlar.
FARZ NAMAZLAR: Farz namazların içinde de derece farkı vardır. Cuma namazı birinci derecede en değerli, en faziletli namazdır. Kur’an-ı Kerim’de başlı başına bir suresi olan 11 Ayetli ve 62 numaralı sureden adını alan cuma namazı haftada bir gün yalnız cuma günleri ve en az 3 kişi cemaat olmak şartıyla ve sadece camilerde imam tarafından kıldırılan bir namazdır. Cuma günleri aynı zamanda müslümanların haftalık dini bayram günleridir. Musevilerin cumartesi, Hırıstiyanların pazar günleri haftalık dini bayramları ve tatilleri olduğu gibi, yurdumuzda da 1935 yılına kadar hafta tatili cuma günleriydi. Cuma namazı hakkında Kur’an-ı Kerim’deki ayet meali şöyledir; “Ey iman edenler, cuma günü (ezanla) namaza çağrıldığınız zaman, derhal Allah’ın zikrine koşun, alışverişi (işi gücü) bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. O namaz kılınınca da, yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah’ı çok anınki, (dünya ve ahirette) umduğunuza kavuşasınız.” Cuma-9. 10. Cuma namazından sonra ikinci derecede en faziletli farz namazı ise sabah namazıdır. Şahitli namaz olan sabah namazı hakkındaki ayet mealen şöyledir; “Güneşin (tepe noktasına gelip) kaymasından gecenin kararmasına kadar (öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde) dosdoğru namaz kıl, sabah namazını da (öylece kıl) çünkü sabah namazı (na o vakitte birleşen gece ve gündüz meleklerince) şahitlik edilmiştir.” İsra-78
Diğer farz olan vakit namazları üçüncü derece faziletlidir.
Namaz hakkında Kur’an’ın 50 suresinde namaz kılmakla ilgili 78 Ayet bulunmaktadır. Ayrıca zekat hakkında da Kur’an’ın 20 suresinde zekat vermekle ilgili 32 Ayet bulunmaktadır. Allah namazı kılın, zekatı verin diyor. (Zekat düşenler için). İşte o konudaki bir Ayet mealide şöyledir; “Namazı dosdoğru kılın ve zekâtı verin.” Müzzemmil-20.
VECİP NAMAZLAR: Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı namazları ve yatsı namazının sonunda kılınan salâti vitir namazı vacip namazlarındandır. Vacip namazlar, tüm farz namazlardan sonra fazilet bakımından ikinci sırada yer alırlar.
SÜNNET NAMAZLAR: Farz ve vacipten sonra üçüncü sırada yer alırlar. Sünnet namazlar, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in kıldığı ve biz ümmetine de kılınmasını tavsiye ettiği namazlardır. Bunlar sabah namazının sünneti, öğle namazının ilk ve son sünneti, ikindi ve akşam namazının sünneti, yatsı namazının ilk ve son sünneti ile Ramazan ayındaki Teravih namazı sünnet namazlardır. Diğer namazlar ise şöyledir; Cenaze namazı ile nafile namazlardır. Cenaze namazı farzı kifayedir. Sadece cenazeye katılanların bu namazı kılması yeterlidir. Nafile namaz ise kişinin isteğine bağlı olup kılarsa sevap kazanır, kılmazsa da günahı yoktur. 
Cenaze, Cuma ve Bayram namazları kadınlara farz değildir. Bu sadece erkeklere mahsustur... 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.