İsra ve Miraç Peygamber Efendimizin üstün makamlara yükselişi ve Allah’ın yüce katına kabul
edilişi olayıdır.
Yüce yaratıcıya yakınlığın en üstün derecesi olan Miraç Beşer anlayışı çizgisinin ötesinde bir olaydır. Çünkü bu olayın fizik kanunları ile açıklanması mümkün değildir.
Miraç Hicret’ten önce Mekke’de meydana gelmiştir. İslam dünyasında Recep ayının 27. Gecesi Miraç Kandili olarak kutlanmaktadır.
Peygamberimizin Miraç’tan önce göğsünün açılması, o muazzam olaya bir hazırlık süreci, olaylar karşısında rahat olması ve kendini kaybetmemesi içindir. Cebrail Aleyhisselam Peygamberimizi Burak’a bindirerek Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya geldiler manevi bir biniti Resulullah şöyle tarif ediyor, ‘Bu merkepten büyük, katırdan küçük uzun ve beyaz bir hayvandı. Adımını gözünün görebildiği en son noktaya koyardı.’
Yüce Rabbimiz Miraç’ı İsra suresinde şöyle anlatmaktadır, ‘Kulu Muhammed’i bir gece Mescid-i Haram’dan kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Doğrusunu o işitir ve görür.’ 
Miraç’ta Peygamber Efendimize üç İlahi İhsan’da bulunulduğu Hadis-i Şeriflerde ifade edilmektedir.
Bunlar beş vakit namaz Miraç hediyesi olarak Peygamberimiz’in getirdiği aynı zamanda müminin Miraç’ı sayılmıştır.
Allah’a ortak koşmayanların bağışlanacağı müjdesidir. Bakara suresinin sonundaki son 3 ayeti kerimeki İslam’ın temel inanç esaslarını tamamlamakta ve Müslümanların çektiği üzüntü ve sıkıntıların sona erdiği müjdelenmektedir.
Miraç’a dair bilgiler daha ziyade hadislerde yer almaktadır. Allah Rasulü bu yolculukta pek çok
olağanüstü duruma şahit olmuş, peygamberlerle görüşmüş ve nihayetinde çok değerli hediyelerle
dönmüştür.
Müminin miracı sayılan namazın farz kılındığı Bu mübarek gecede Yüce yaratıcıya yönelmeli ondan af ve bağış dilemeliyiz. Birbirimize sevgi ve saygı ile yaklaşmalı, ömrümüzün son Miraç
Gecesi gibi değerlendirmeliyiz. Şu duayı sıkça söylemeliyiz. ‘Allah’ım Recep ayını, Şaban ayını
mübarek kıl ve bizi Ramazan’ı Şerife ulaştır.Allah’ım sen affedicisin affetmeyi seversin beni de Affet.’ niyazında bulunulmalı.Sağlıklı kavuştuğumuz mübarek gün ve geceleri iyi değerlendirmeli Allah’ın lütfettiği sayısız nimetlerine şükretmeliyiz.
MİRAÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN .

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.