Daha yüksek frekansları kulağımız algılayamaz. Ultrason adı verilen bu yüksek frekanslı sesler bazı hayvanlar tarafından duyulabilir, ayrıca Tıp alanında da kullanılırlar. Ultrason dalgaları birbirinden farklı yoğunluktaki iki nesne arasındaki sınıra geldiğinde bir kısmı geri yansır. Dalgaların yansıması için geçen zamanı ölçerek bu aradaki mesafenin ne kadar olduğu hesaplanabilir. Rahimdeki bebeklerin ultrason görüntüleri bu teknikle elde ediliyor. Hava, sıvı veya katı nesnelerin içinde titreşerek ilerleyen ses dalgaları beynimiz tarafından elektrik sinyallerine dönüştürülür. Ses dalgasının şekli sesin yüksekliğini ve inceliğini belirler.
Ses dalgalarının özelliklerine gelirsek;
Ses dalgasındaki iki eş nokta arasındaki mesafeye Dalga boyu deriz.
Ses dalgasının maksimum yüksekliğe çıktığı zamana genlik deriz.
Saniyede üretilen ses dalgası sayısına Frekans deriz.
Dalga boyu be kadar kısaysa sesin frekansı o kadar yüksektir ve ses o kadar incedir. Biz buna incelik diyoruz.
Ses dalgasının genliği ne kadar fazlaysa, ses o kadar yüksek duyulur. Buna da yükseklik denir.
Bir ses dalgasının hızı içinden geçtiği ortama bağlıdır. Havada saniyede yaklaşık 340 metre hızla ilerler. Sudaki hızı bunun 4 katıdır. Bazı katı maddelerde ise bundan da hızlı yol alır. Yine de ışık kadar hızlı değildir. Işık havada saniyede 300.000.000 metre hızla ilerler. Bu yüzden uzaklardaki bir sesin kaynağını önce görür. Sesin daha sonra işitirsiniz. Bir nesne ses hızından daha hızlı hareket ederse, çıkardığı ses dalgalarını tek bir şok dalgası halinde kaynaşmaya zorlar. Buna sonik patlama denir. Ses hızından hızlı giden uçakların çıkardığı sesler, balon patlaması veya kamçı şaklaması sonik patlamaya örnektir
Körlüğün Nedenleri
Görme kayıpları kişiden kişiye değişir. Burada sık görülen faktörleri size kısaca açıklayacağım.
Retina Pigment Epitelinde Hasar
Retina pigment epiteli, retinanın arkasında bulunan, fotoreseptörleri besleyip yaşatan bir hücre katmanı. Bu katman da kan damarlarıyla dolu bir diğer katman olan koroide bağlı. Epitel hücrelerinin yaş kaynaklı maküler dejenerasyonu yüzünden hasara uğraması, koni ve çubuk hücrelerinin ölümüne yol açabiliyor.
Retina Hastalıkları
Retina, gözün en arkasındaki ışığa duyarlı doku katmanının adı. Retinada adına çubuk ve koni denen fotoreseptör hücreleri bulunuyor. Çubuklar aydınlığa, karanlığa ve harekete duyarlıyken koniler renge duyarlı. Retinitis pigmentosa dahil birçok retina hastalığı, bu koni ve çubuk hücrelerine zarar veriyor ya da onları öldürüyor.
Kornea ve Mercek Problemleri
Işık göze gelince,gözün en ön kısmındaki kornea ve içindeki mercek tarafından retinaya odaklanıyor. Destek kasları merceğin biçimini değiştirerek odaklanmayı sağlıyor. Kornea deformasyonu, merceğin odaklama yapamaması ve göz küresinin biçimindeki hatalar; kısmi görüş kaybı ya  da körlük vakalarının %50’sinden fazlasını oluşturan kırılma kusurlarına neden oluyor.
Maküler Dejenerasyon
Makula, normalde retinada görüşün en keskin olduğu merkez bölgesidir. Orta kısmındaysa en fazla koni oranına sahip olan, yüksek çözünürlüklü görüş sağlayan fovea adlı bir alan bulunur. Maküler dejenerasyon, bu hayati bölgedeki ışığa duyarlı hücrelerin ölmesine yol açıyor.
Optik Sinir Hasarı
Retinadaki sinirler ışığa duyarlı hücrelerden gelen sinyalleri optik sinir aracılığıyla beyne taşıyor. Retinadan gelen yaklaşık 1,2 milyon adet sinir lifi birleşerek bu siniri oluşturuyor. Genelde göz küresindeki basıncın artışıyla ilgili bir hastalık grubu olan glokom, optik sinir hasarına yol açabiliyor ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabiliyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.