20 Temmuz 2018 Cuma

FECİ TREN KAZASI

LİYAKAT

06 Ekim 2017, 19:49
Bu makale 1424 kez okundu
LİYAKAT

 Merhaba Canlar

Liyakat nedir nasıl olmalıdır bir kaç gündür kafama takılır durur.Neyle ölçülür ve bu ölçme cihazı kimin elindedir ve ölçüyü kim belirler.nerdedir bu Liyakat sahiplerini nerede buluruz sorular sorular ah birde mail adresimi dolduran sorular var . Biz yine Kuran ve Sünnet ışığında bakalım liyakata.En değerli ölçü budur diye düşünmekteyim siz nedersiniz bilemem. eğitimciler ve idareciler deki liyakat nasıl olmalıdır buna bir nazarımızı çevirelim isterim malum her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz.  
Ne demektir ‘’liyakat’’ kelime anlamına bir bakalım önce, sözlükler ne der liyakat için. T.d.k. Sözlüğünde Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu (Layık olma, yaraşırlık, uygunluk, değim.Yeterlilik, kifayet.)dilimzie arapçadan kazanılmış bir kelimedir.lakin bu yüz yılda buna ne kadar dikkat edilmelidir buda ayrı bir konudur.Liyakat ehliyet anlamınada gelmekterdir aynı zamanda.
Kuran Emaneti ehline teslim etmemizi söyler(Nisa: 54) ilk emnanet celle celalühü tarfından insana teslim edilmiştir lakin insan her zamanki gibi emanetine sahip çıkmamıştır.(Ahzap Suresi 72, Ayette derki yüce mevlam mealen Muhakkak ki biz o Emaneti , semâlara , arza ve dağlara  önerdik de, onu yüklenmekten kaçındılar ; ve ondan korktular! Onu, İnsan  yüklendi! Muhakkak ki o zâlim (hakikatini hakkıyla yaşamakta yetersiz) ve cahildir (sınırsız Esmâ’yı bilmede yetersizdir)!) Yüce Dinimizin Peygamberi bir hadisinde derki,Emanetler Liyakat sahibi olmayan insanlara verildiğinde kıyameti bekleyiniz. Söz budur mutlak.
Bu demek oluyorki her sahada ve her alanda öncelik liyakat sahibi olanların olmalıdır.böyle olamz ise bir kaos olurki her iş içinde çıkılmaz bir hal olur.Bir misal verelim liyakat ve kemalat anlaşılsın isteriz.Vaktiyle Erzurumlu köylüler İbrahim Hakkı Hazretlerini Cuma vaazına davet ederler. Bunun için köydeki fakir bir Ermeni’ye bir at verip hocayı getirmesini isterler. Ermeni vatandaş müsafiri alıp köye doğru yola çıkar. İbrahim Hakkı Hazretleri bir müddet at üstünde gittikten sonra, attan inip Ermeni’yi ata bindirir. Ermeni köyün kenarına gelince yalvarır: - “Efendi Hazretleri, köydeki Müslümanlar beni at üstünde seni de yürürken görürlerse kötü düşünürler. Lütfen ben ineyim de siz ata binin.” İbrahim Hakkı kabul etmez. -Binme sırası senindir. Senin hakkını elinden alamam. Der. Köye girerler. Din âliminin atın yularını tutup çektiğini, ermeni köylünün ise atın üzerine kurularak geldiğini gören köylüler yaygarayı basarlar: -İn aşağı küstah adam! İbrahim Hakkı Hazretleri, köylülere mâni olur. Kul hakkını izah eder. İslam adâletini anlatır. Bu defa köylüler Ermeni’ye şöyle çıkışırlar: -Öyle ise hemen Müslüman ol. Görüyorsun ya İslâm bu! Seni ata bindirip koskoca âlime yularını çektiriyor. Ermeni şu karşılığı verir: -Beni hangi İslâmiyet’e davet ediyorsunuz? Sizde gördüğüme ise aslâ!!! Ama Hocaefendi de gördüğüme ise başım-gözüm üstüne. Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resülüh burda din adamındaki liyakat taktire şayandır.
 Din ve dünya işlerinde, hayatın her alanında başarının şartı “LİYÂKAT VE EHLİYETTİR”. Aklı-selim sahibi normal insanlar, yeterli ilim, beceri ve terbiye ile bedenen ve ruhen olgunlaşırlarsa, idârî işleri tedvire liyâkat ve ehliyet kazanmış olurlar. Yönetimde, dînî hizmetlerde ve irşat faaliyetlerinde; böyle ehil ve liyakatli kişiler görev alırlarsa düzen, başarı ve huzur sağlanabilir. Aksi takdirde: Tahribat, çöküş ve hüsran kaçınılmaz olur. 
Neden bunları anlatmaya ihtiyaç duyduk , müktesabatı ve liyakatı kendisine uygun olmayan insanları !yüksek  mevkilerde otururken görenlerden, serzenişler gelmeye başladı falanca yerede çokluk başarıdan sayılıyor çokluğa bir şeyler anlatanın bilgisi unutuluyor yada liyakatsizlik reklamların arkasınamı gizleniyor.Bilgi Emanet cinsindendir emin ellere teslim edilmelidir ,bilgiyi talep edenler de emin ellere teslim edilmelidir..
İLMİ TALEP EDENE VERMEMEK CİMRİLİK ETMEYENE VERMEYE ÇALIŞMAKTA MÜSRİFLİKTİR 
Hayırlı Cumalar 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV