24 Mayıs 2018 Perşembe

“TEKİRDAĞSPOR YİNE SAHİPSİZ”

LİNYİT KÖMÜRÜ

11 Aralık 2013, 12:08
Bu makale 952 kez okundu

Ülkemizde Zonguldak Havzası dışında bulunan tüm kömürlerimiz, günümüze değin değerlendirmelerde kömürleşme derecelerine bakılmaksızın genel bir yaklaşımla linyit olarak tanımlanmışlardır.

       Dünyamızda, 1910’lu yıllarda yaşanan petrol krizine bağlı olarak yerli kaynaklara olan talebin artması sonucu linyit arama çalışmalarına hız verilmiştir. Ülkemizde arama faaliyetleri; 1935 yılında MTA’nın kurulması ile başlamış, linyit kaynaklarımızın büyük bir bölümü 1975- 1990 döneminde bulunmuştur.

       Türkiye de yaklaşık 8.3 milyar ton linyit rezervi (asfaltit dahil), Avrupa ülkeleri arasında (Rusya hariç) 5. sıradadır. Linyit üretiminin %59’ u elektrik üretiminde kullanılmaktadır. (Termik santrallerde)

       Ülkemizde, düşük değerli, rutubet ve kül içeriği yüksek, ısıl değeri düşük linyitlerden, yüksek değerli linyitlere kadar çok çeşitli linyitler bulunmaktadır. Orantıya koyarsak büyük bir kısmını düşük değerli linyitler oluşturmaktadır.

       Ülkemizdeki kömürlerin kül, rutubet, kükürt, kalori gibi çevreyi ve tüketiciyi etkileyen değerleri dikkate alırsak Türkiye deki linyit kömürlerinin kriterleri aşağıdaki gibidir;

       Linyit kömürlerimizin, toplam rezervlerimizin ancak %14 ünün rutubet içeriği %20’nin altındadır. Diğer kömürler de ise rutubet içeriği %40’ların üzerindedir. Bölgemizden örnek verirsek Saray ve Meriç kömürleri bu kısma girer. Düşük kül içerikli rezervlerimiz çok azdır. Linyitlerimizin %85’inin kül oranı %20’nin üzerindedir.

       Linyit kömürlerimizin %66’sının kükürt oranı %2’nin üzerindedir. Linyitlerimizin ısıl değerleri 600 ile 6000 kcal/kg arasında değişmektedir. Isıl değeri 2500 kcal/kg. dan az olan kömürler tüm linyit rezervlerimizim %66.5’ini oluşturmaktadır.

       Linyit kömürlerini sert ve yumuşak olarak iki ana gruba ayırabiliriz;

       Sert linyitlerin rutubet içeriği, genellikle %20’nin altındadır. Sert linyit türündeki rezervlerimizi yıkayarak kül oranını düşürmek ısıl değerlerini arttırmak mümkündür. Tunç bilek, soma ve çan linyitleri bu gruba girer.

        Rutubet içeriği %40’ın üzerinde olan linyitler, yumuşak linyit grubuna girmektedirler. Bölgemizde saray ve Meriç bölgesi kömürleri bu gruba girmektedirler.

         Ülkemizde linyit kömürleri üretimini, devlet ve özel sektör yapmaktadır. Devlet adına, Türkiye Kömür İşletmeleri bu üretimin tek temsilcisi ve en büyük kuruluşudur.

         Devlete ait ( Türkiye Kömür İşletmeleri), linyit kömürlerinin bulunduğu bölge ve işletmeler;

1-) Garp linyitleri işletmesi (G.L.İ.), 2-) Güney Ege linyitleri işletmesi (G.E.L.İ.)

3-) Doğu linyitleri işletmesi (D.L.İ.), 4-) Ilgın linyitleri işletmesi (I.L.İ.)

5-) Alpagut-Dodurga linyitleri işletmesi (A.D.L.İ.), 6-) Çan linyitleri işletmesi (Ç.L.İ.)

7-) Afşin-Elbistan linyitleri işletmesi (A.E.L.İ.), 8-) Marmara linyitleri işletmesi (M.L.İ.)

9-) Orta Anadolu linyitleri işletmesi (O.A.L.İ.), 10-) Güney Doğu Anadolu Asfaltit ve linyit işletmesi (G.A.L.İ.), 11-) Ege linyitleri işletmesi (E.L.İ.), 12-) Seyitömer linyitleri işletmesi (S.L.İ.)

        Özel sektöre ait linyit işletme bölgelerinin bazıları ise;

1-) Gediz sahaları, 2-) Ağaçlı (İstanbul Bölgesi), 3-) Malkara-Keşan-Uzunköprü (Trakya Bölgesi), 4-) Yeni Çeltek (Amasya Bölgesi, 5-) Mihalıççık (Eskişehir Bölgesi)

Yarın: Temiz kömür teknolojileri

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV