20 Ağustos 2019 Salı

Öztrak’tan Tek Adamlık açıklaması

KORKU TOPLUMU OLUŞTURULUYOR

05 Kasım 2018, 13:28
Bu makale 288 kez okundu
KORKU TOPLUMU OLUŞTURULUYOR
Poyraz Ülger

 Türkiye’de var olan farklı toplumsal kesimler, birbirlerinin güçlenmesinden, iktidar sahibi olmasından endişeye ve korkuya kapılıyor. Türkiye’de bulunan korku üretme merkezleri, korkuları üreterek, pazarlayarak ve pompalayarak, kendi önemliliklerini sürdürmenin zeminini hazırlıyorlar.  Bu korkulardan kaynaklanan bazı yasaklar, Türkiye’de korku siyasetinin bir aracı olarak kullanılıyor. Bu Kürt sorununda da böyledir. Alevi sorununda da böyledir. Azınlıklar sorununda da böyledir. Genel demokrasi ve insan hakları sorununda da böyledir. Bu mantıkla özgürlükler konusunda hiçbir şey yapamayacaksın, yasakların arkasına sığınacaksın. Bence özgürlüklerden korkmamalı, yasaklardan korkmalıyız.

Türkiye, değişik kültürlerden, değişik inançlardan, değişik etnisitelerden oluşan bir ülkedir. Ülkede toplumun bu değişik kesimleri, birbirine çok fazla da güvenmiyor. Bunun göstergeleri son elli yıldır yaşanan bazı olaylardan da hepimiz tarafından biliniyor.           
Özgürlükler reddedilerek insan tanımlanamaz. Farklılıkların kökü kazınamaz. Tek tip insan, tek tip doğru, tek çözüm dayatmacılığı, insanı, toplumu, soluk alınan dünyayı belki bir süre yutar ama sindiremez, tüketemez.
Katılıkları ve kutuplaşmaları diyaloglarla yumuşatan, uzlaştıran çoğulcu, özgürlükçü uzlaşmacı demokrasi bence en doğru çözümdür. Yaşamı çoklukla birlik temelinde ve yurttaşlık kodunda buluşturarak birlikte yaşama ve ulusal bütünlük iradesini sağlamlaştıran, özgürlükçü, uzlaşmacı demokrasidir.  Bu ise toplumsal barış demektir.
Demokrasi yoksa çoğulculuk da yoktur. Çoğulculuk yoksa laiklik de yoktur. Demokrasi, çoğulculuk ve laiklik’den birinin yokluğu; diğerlerinin de yok olma sürecine sokar. Birlikte yaşama iradesi yok olur. Toplum çözülür.
Demokrasi hukukun üstünlüğünü de içeren kapsayıcı ve kavrayıcı bir üst kavramdır. Burada unutulmaması gereken, “Hukuk akıl bilimidir. Akıl ahlakın, ahlak faziletin, fazilet adaletin, adalet vicdanın varlığını yansıtır”.
Demokraside iyi-kötü, doğru- yanlış ayrımını devlet değil, bireyler yapar. Görüşleri halkın değerlendirmesi hakkı, demokrasinin en vazgeçilmez güvencesidir. Demokrasilerde devletin görevi, toplumda karşıt görüşler ve inançlar nedeniyle oluşabilecek gerilimi giderme bahanesiyle çoğulculuğu ve özgürlükçülüğü yok etmek değil, tam tersine korumak ve toplumda hoşgörüyü sağlamaktır.
Türkiye’de sıkça tekrarlanan askeri darbeler ve müdahaleler, solcu ve sağcı kesimin birçoğu hukuklarını ve haklarını kaybettiler.  27 Mayıs 1960 ihtilali, 12 Mart 1972 askeri muhtırası, 12 Eylül 1980 askeri darbesi ve 28 Şubat Post Modern darbe süreci ile TBMM’nin ve siyasi partilerin kapatılması, idamlar ,hapisler, işkenceler, siyasi yasaklar bu ülkede unutulmadı.
Türkiye’de, hukuk diye diye, hukuk ve demokraside, özgürlük ve insan hakları sürekli katledildi.
Yargısız infazlar, faili meveçhul cinayetler, katliamlar bu ülkenin yakın tarihinin acıları olarak toplumun değişik kesimlerinin belleğinde canlılığını hala koruyor.
Türkiye’nin yakın ve uzak tarihinde temel sorunların başında hukuksuzluk geliyor. Başta devlet kurumları olmak üzere, yargı, güvenlik kurumları dahil bir çok alanda yaşanan hukuk dışılık ülke insanını korkutuyor.
Bilindiği gibi 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ürünü olan, “1982 Anayasası”, her ne kadar birçok dönemde, birçok maddeleri değiştiyse de, hukukçuların saptamasına göre “Temelde bireyi devlete göre biçimlendiriyor ve sınırlandırıyor”. “Özgürlüklerin tabanını değil tavanını saptıyor”. “Bireyi baskılara karşı çaresiz bırakıyor”. Oysaki AB sürecini yaşayan Türkiye’de, devleti bireye göre biçimlendirecek ve sınırlandıracak bir Anayasaya gereksinim vardır.
Türkiye’de bazı kesimler, topluma korku salmakla toplumun daha kolay yönetileceğini var sanıyorlar. Aslında “korkunun ecele faydası yok” denilen Anadolu’da bir deyim vardır. Korkuyu salan ve kendini egemen görenlerin saldıkları korku kendilerinin bir aczinin göstergesidir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV