SONUÇ VE DEĞERLENDİRME
Trump dev dış ticaret açığına tahammül etmeyeceğini dile getirirken Çin halk cumhuriyetinin tehdit altında olduğunu görüyoruz. Trump için seçim dönemindeki politikalara baktığımızda Çin’den mal alarak parasını ona vermiştir. Borca ihtiyacı olduğunda ise Çin ülkesinden borç para alıp, borcuna faiz ödemesi yaparak daha çok borç stokunu arttırmıştır. Bu zamana kadar liberal politikaları savunan bu büyük güç artık korumacı politikayı mı izleyecektir? Dünya bu düzenden nasıl etkilenecektir? Korumacılığa giden ülkeler dış ticaretini kapatıp huzurlu bir hayat mı sürecektir?
Korumacılık politikaların tersi sonuçlar doğuracaktır. Korumacılık rekabetin gücünü arttırıcı hale gelmez bilakis teknolojide geri kalmayı beraberinde kalitesiz malı pahalıya almaya neden olacaktır. Her şeyi üretmek yerine bir malda kaliteli üretim yapıp o malda uzman olunmalıdır.  Global dünyada korumacılık yerine dış dünya ile barışık olup işbirliği uzmanlaşma ve karşılıklı ticarete yönelmek daha mantıklı bir çözüm olacaktır.  Ayrıca küreselleşme ile beraber ülkelerin birbirine bağımlı hale gelmiştir. Birbirlerini tehdit unsuru olarak görmekten ziyade ticaret arkadaşı olarak gördüğü için savaşların kısmen azaldığını görmekteyiz. Hiçbir ülke kendi şirketlerinin yatırım yapacağı ülkeyi tehdit etmek istemez. Başka bir açıdan bakacak olursak Trump gerçekten korumacılık politikalarını benimsiyor muydu? Küreselleşmeye karşı mıydı?  Trump seçim döneminde politikalar popülist politika safsatasından başka bir şey değildir. Her siyasetçinin yaptığı gibi seçimde öne geçmek uğruna Tramp fazla sesini çıkarmış ABD nin alışık olmadığı farklı politikalar izleyeceğini öne sürmüştür.  Maalesef ki Trump 2008 krizinden usanmış emekçilerin derdine deva olamayacak gibi gözükmektedir.
Peki ya Trump’ın korumacılık politikası vaatleri gerçekleşirse ne olacaktır. Yani Çin’e tarifeler koymuş ve Çin ülkesinden mal satın almayıp kendisinin ürettiğini farz edelim. Bu malları üretirken ülkesinde açacağı fabrikaların hava kirliliğine katlanacak mıdır? Bu duruma katlansa bile Çin ülkesindeki çalışan işçinin ücretiyle çalışacak bir emek arzı bulabilecek midir? Maliyetler artacak, daha önceden ucuza aldığı malı daha pahalı yaptığında ülkenin satın alma gücü bu duruma yetmeyecektir. Trump politikaları eğer ki bu saydığımız soruların hepsini başarabilirse Çin kesinlikle büyük bir tehdit içindedir. Bu anlattıklarımızı toparlayacak olursak Trump’ın seçim öncesindeki politikaları gerçekleştiremeyecektir. Zamanla uluslararası ekonomik politikten etkilenerek bu vaatleri törpülenecektir. Hem neo-liberalleşmeyi savunup büyük şirketlere vergi indirimleri yapıp hem de mağdurların sesi olmaya çalışırken kendisiyle çelişmektedir. Vaatlerinin ne kadar doğru olduğunu gelecek zamanlarda göreceğiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.