27 Mayıs 2019 Pazartesi

Belediyeden öğrencilere destek

JANDARMA TEŞKİLATI 179 YAŞINDA

14 Haziran 2018, 13:07
Bu makale 912 kez okundu
JANDARMA TEŞKİLATI  179 YAŞINDA
RECEP YILDIZ

 14 HAZİRAN JANDARMA TEŞKİLATININ 

KURULUŞ YILDÖNÜMÜ
JANDARMANIN TANIMI
Türkiye Cumhuriyeti Jandarması, emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan, diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren, silahlı genel kolluk kuvvetidir. Yurt içinde güvenliği sağlamak için kurulmuş bir emniyet teşkilatıdır. Şehirlerin, kasabaların belediye sınırları dışında kalan yerlerde güvenliği sağlamakla görevlidir.  
JANDARMANIN GÖREVLERİ  
Jandarmanın  Görevleri; Mülki, Adli, Askeri ve Diğer Görevler olmak üzere dörde ayrılmaktadır.
1. Mülki Görevler: Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşların anayasada belirtildiği gibi sahip olduğu hak ve hürriyetler doğrultusunda yaşamalarını sağlamak; kanun, tüzük ve yasaların aksamadan işlemesini temin etmek ve kolluk görevini üstlenmek
2. Adli Görevler: Suçluları bulup adalete teslim etmek, cezaevlerinin güvenliğini sağlamak, tutukluların yer değiştirmesini sağlamak
3.Askeri Görevler: Savaş zamanında vatanı korumak adına Kara Kuvvetleri ile işbirliği yapmak, kaçakçılığa engel olmak, sınırları korumak
4. Diğer Görevler: Özel korumalık yapmak, Ele geçirilen uyuşturucuların bilimsel analizini yapmak, analiz sonuçlarını ilgili birimlere bildirmek.
JANDARMANIN YETKİLERİ
• Genel düzeni sağlama ve 
  koruma yetkisi
• İkaz etme ve emir verme yetkisi
• Kamu ve bireyler tarafından yapılan 
  eylem ve hareketleri yasaklama yetkisi
• Yakalama yetkisi
• Kimlik kontrol yetkisi
• Arama yapma yetkisi
• Kişileri arama yetkisi
• Parmak izi ve fotoğraf alma yetkisi
• Kapalı yerleri inceleme yetkisi
• El koyma yetkisi
• Kapatma yetkisi
• Haberleşme yetkisi
• İkamet ve iş adresini belirleme yetkisi
• Çağrı sorgulama ve bilgi isteme yetkisi
• Zor kullanma yetkisi
• Silahla müdahale yetkisi
JANDARMA GENEL 
KOMUTANLIĞI TARİHÇESİ
 Kuruluşu M.Ö.209 yılına dayanan Türk Ordusu’nun zaferlerle dolu tarihi içerisinde, adı Jandarma olmasa da emniyet ve asayişin sağlanmasına yönelik hizmetler; yargan, subaşı ve zaptiye olarak ifade edilen, konusunda uzmanlaşmış askeri statülü kolluk mensupları tarafından yürütülmüştür. 
Tanzimat Fermanının ilan edildiği 1839 yılı ile Asakir-İ Zaptiye Nizamnamesi (Askeri Kolluk Tüzüğü)’nin yürürlüğe girdiği 14 Haziran günü birleştirilerek, 14 Haziran 1839 tarihi, Jandarma’nın kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir. 
1908 yılında 2’nci Meşrutiyet’in ilan edilmesinden sonra, özellikle Rumeli’de büyük başarılar gösteren Jandarma, 1909 yılında yeniden düzenlenerek, Harbiye Nezareti'ne bağlanmış ve "Umum Jandarma Kumandanlığı" adını almıştır. 
Jandarma birlikleri, 1914–1918 tarihleri arasındaki Birinci Dünya Savaşı ile 1919–1922 tarihleri arasındaki kurtuluş savaşımızda, hem iç güvenlik görevlerini sürdürmüşler, hem de birçok cephede silahlı kuvvetlerin ayrılmaz bir parçası olarak yurt savunmasına iştirak etmişlerdir. 
29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanından sonra, devletin birçok kuruluşunda olduğu gibi, Jandarma teşkilatında da yenileştirme çalışmaları başlatılmıştır. 
1983 Yılında günümüz Jandarmasının temel mevzuatını teşkil eden 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu yürürlüğe girmiştir. 
2016 Yılında 668 sayılı kanun hükmünde kararname ile 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu 4’üncü maddesinde yapılan değişiklik ile Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlanmıştır. 
JANDARMA GENEL 
KOMUTANLIĞININ TEŞKİLATI
Jandarma Genel Komutanlığı halen,14 Jandarma Bölge Komutanlığı ve 81 İl Jandarma Komutanlığı dahil, ülkemiz genelinde  3.033 İç Güvenlik Birliği, 369 Komando Birliği, 559 Cezaevi Birliği, 160 Koruma Birliği ve 7 Havacılık Birliği olmak üzere toplam 4.128 birimiyle, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla 24 saat esasına göre vatan sevgisi ile dolu, tevazu, fedakârlık ve kahramanlık ordusu olarak milletimizin hizmetindedir.
TEKİRDAĞ İL JANDARMA 
KOMUTANLIĞI
Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı; Jandarma Albay Şahin Karakaş komutasında ve  11 İlçe Jandarma Komutanlığı, 1 Komando Bölüğü, 1 Cezaevi Birliği şeklinde teşkilatlanarak, Tekirdağ’lı vatandaşlarımıza gece-gündüz demeden canla başla hizmet etmektedir. 
Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığınca sorumluluk sahası içerisinde 2017 yılı içerisinde en çok; Hayvan hırsızlığı, kablo hırsızlığı, sahte içki üretimi, kaçak içki dağıtımı, uyuşturucu madde ekimi, tarihi eser kaçakçılığı, yurtdışına insan kaçırma olaylarına müdahale edilerek pek çok olay önlenmiştir. Ayrıca, Trafik güvenliği ve denetimi, Cezaevi güvenliği ve tutuklu/hükümlü nakil hizmetleri, Özel Güvenlik Elemanlarına Kurslar verilmesi vb. gibi hizmetleri de yürütmektedirler. Adli Görevleri kapsamında da Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen tüm görevler başarıyla yerine getirilmiştir.
TEKİRDAĞ'DA YAPILAN
YAPILACAK OLAN  TÖRENLER
Geçen sene, Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Jandarma teşkilatının kuruluşunun 178. yılı dolayısıyla bir dizi ziyarette bulundu. Çeşitli rütbedeki subay ve askerler etkinlikler kapsamında Zübeyde Hanım Sevgi Evi Yetiştirme yurdunu ziyaret ederek çocuklarla bir araya geldi. Daha sonra Şehit Neşe Alten Anaokuluna geçen ekipler burada jandarmanın faaliyetleri ve görevleri hakkında bilgiler verdi.
Ekipler tarafından getirilen uyuşturucu tacirlerinin korkulu rüyası özel eğitim köpeği "elvan"ın gösterisi çocuklar tarafından meraklı gözlerle izlendi. Ziyaretler Jandarma ekiplerinin ve anaokulu öğrencilerinin toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı’ndaki  tören; Tören saygı duruşu İstiklal Marşı okunmasıyla başlandı. Konuşmaların ardından  düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve başarılı askeri personele ödüller verildi. Ardından protokol jandarma teşkilatının çalışmalarını anlatan fotoğraf sergisini ziyaret etti. 
Bu yıl da 14 Haziran 2018 tarihinde Jandarma Teşkilatının 179. Kuruluş yıldönümü geçen seneki törenlerin benzeri şeklinde icra edilecektir. Bizler için gerektiğinde canlarını tehlikeye atarak ve gece-gündüz demeden canla başla çalışan görevleri başındaki tüm Jandarma Teşkilatı Personeline görevlerinde başarılar dilerim!
Görevleri esnasında Şehit düşen ve Gazi olan tüm Jandarma Personelini de saygı, sevgi ve şükranla anıyorum!
Jandarma Teşkilatının 179.Kuruluş 
Yıldönümü Kutlu Olsun!

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV