15 Kasım 1983… Benim de Kıbrıs’ta görev yaptığım 1983-1984 yılları… Atillâ Çilingir eski bir subay, muharip gazi ve benim de komutanımdı… Onun kaleme aldığı bu yazıyı kendi sütunlarımda yayımlamakla büyük onur duyuyorum:
37 yıl önce Lefkoşa… Ne çabuk geçip gidiyor yıllar! Tam 37 yıl olmuş o günün sabahından, bugüne geçen zaman… O günün sabahında takvimler, 15 Kasım 1983 tarihini gösteriyordu…      
Lefkoşa’nın Sarayönü Meydanı’nı hınca hınç dolduran o ‘mahşeri kalabalık’, pür dikkat kesilmiş az sonra onlara analarının ak sütü gibi helâl yeni devletin bağımsızlık bildirgesini açıklayacaktı. Sn. Rauf Raif Denktaş açıklama yapacaktı…
O günün sabahında yaşanan duygular
1571’de ecdadımız Kıbrıs Adası’nı fethetmiş, Ada’ya ikinci çıkışı 1960 da Mehmetçik yapmıştı. 1974’ün 20 Temmuz sabahında Kıbrıs Adası’nın kuzey kesimi özgürlüğüne kavuşmuştu.      
Şimdi de şanlı tarihimizin sayfalarına yeni bir şan daha ekleniyor, o günün sabahında Lefkoşa’nın Türk kesiminde… O tarihi günde açıklamasını yapmak üzere çıkmış olduğu binanın balkonundan halkına seslenirken Sn. Denktaş’ın sağ yanında Kıbrıs milli davamızın milli lideri Sn. Dr. Küçük, diğer yanında ve çevresinde Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi’nin tüm üyeleri ve dava arkadaşları vardı.     
Rahmetli Denktaş şöyle bir etrafına bakındı. Toros Dağlarında yankılanan o eşsiz hitabetiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletinin kuruluş bildirgesini açıklıyordu. Neredeyse ömrünün tamamını Kıbrıs Türk’ünün özgürlüğüne, bağımsızlığına adayan, ecdadımızın Kıbrıs Adası’ndaki son türbedarı, Türk Ulusunun özgür ve bağımsız yaşama karakterinin vatan topraklarımız Kıbrıs’taki önderi, milli davamızın onurlu ve yılmaz savunucusu Denktaş, KKTC’nin kuruluşunu tüm dünyaya ilan ediyordu.     
Konuşmasının son cümlesi, “İşte Devlet, İşte Bayrak” olmuştu. Konuşması bittiğinde o mahşeri kalabalık, aynı 20 Temmuz 1974 gününün coşkusu gibi dalgalanmıştı. Sonra bu dalgalanmadan çıkan o muhteşem, coşku dolu ses, önce Lefkoşa Rum kesiminde duyuldu. Ve daha sonra dalga, dalga tüm dünyaya yayıldı.
İnsanlar birbirlerine sarılmış sevinç çığlıkları atıyorlardı. Neredeyse ömürlerinin tamamı mevzilerde geçen bu cefakâr, fedakâr insanlar, 1950’li yıllardan beri çekilen o acılı yılların, o kan, ateş, barut kokan sokaklarında yeni devletinin etrafında kenetlenmişti.
Kutlamalar
“Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Devletimiz” nidalarını tüm dünyaya haykırıyorlardı.      Onca acılı yıldan sonra, uğruna verilen binlerce şehit ile tarih aslına rücu etmiş, sonunda beklenen gerçekleşmişti.    
Artık Kıbrıs’ta kurulan yeni bir Türk devleti, semalarını süsleyen ay yıldızlı bayrağımız vardı. Beklenen olmuş, Kıbrıs Türk Halkı 20 Temmuz 1974 tarihinde kavuştuğu özgürlüğünü, KKTC devleti ile taçlandırmıştı.
Aradan yıllar geçti. Ada’da neler, neler değişti? Ne değişirse değişsin! Tarihe iz bırakan gerçekler çerçevesinde 37 yıl önce hançeresi yırtılırcasına özgürlüklerini, bağımsızlıklarını tüm dünyaya haykıranlara, 20 Temmuz 1974 sabahı aynı amaç uğruna vatan, vazife, bayrak, namus ve şeref için aynı yemini eden, omuz omuza savaştığım kardeşlerime, mücahitlerime, seve seve hayatlarını feda edenlere, feda edenlerin yakınlarına, siz gazilere sesleniyorum:     
Kıbrıs Türk halkının demokratik ve yasal hakkı ile seçtikleri temsilcilerine, devletin anayasasına göre yemin eden tüm seçilmişlere, bilim insanlarına, iş adamlarına, her sabah aşının, işinin peşinde koşan tüm kardeşlerime, öğretmenlerimize, özellikle de geleceğimizin teminatı olan siz gençlere sesleniyorum:     
Şöyle bir düşünün! Şu anda yaşadığınız topraklar sizin ve geleceğinizin teminatı. Her birinizin cebinde taşıdığı kimlikte devletinizin ismi,  bayrağınızın resmi var.  Bu değerler sizin onurunuzdur, gururunuzdur. Dağa taşa işlediğiniz, yurdunuzun her köşesinde dalgalanan bayraklar; sizin tarihe damgasını vurmuş büyük Türk Milletinin bir parçası olduğunuzu simgeleyen, devletinizi tanımlayan şeref timsaliniz, şehitlerimizin size armağanı olan en kutsal değerinizdir.       
Her ne olursa olsun bu gün sahip olduğunuz ekonomik güç 37 yıl öncesine baktığınızda nereden, nereye gelindiğinin en çarpıcı kanıtıdır. 20 Temmuz 1974 sonrasında elektriğe, suya hasret geçen süreci; o dönemi yaşayanlar çok iyi bilir. Şimdilerde devletiniz gerektiğinde Rum kesimine elektrik enerjisi satıyor, Türkiye’nin pınarlarından çeşmelerinize sular akıyor.      
1950’li yıllardan bugünlere gelirken, yaşanan o yokluk yıllarında çektiğiniz acıları da hatırlayın. Ama bu gün yaşamın tüm nimetleriyle dolu bir vatanınız var.
Sevgili Kıbrıs Türk’ü        
İşte yukarıda özetlediğim gerçekler, senin devletini anlatır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletinin varlığı, günümüzde herkesin yüzleşmesi gereken ve üzerine titreyeceği en önemli gerçektir. ‘O Gazi Topraklar’ sana atandan, yurdunun her yöresinde dalgalanan ‘Bayraklar’, şehitlerimizden kalan en yüce mirastır. Sahip çıkmalısın, sahip çıkmalısın ki, gelecekte de o topraklarda sana ait olan kimliğinle var olasın.       
Sevgili Kıbrıs Türk Genci, Devletimizin yegâne teminatı ve geleceği sensin. Sen tarihi geçmişini unutmadan geleceği planlayacak en değerli varlığımızsın.  Özgürlüğün, bağımsızlığın, devletin, devletinin bu gün ulaşmış olduğu tüm değerler, devletinin kimliği, hiçbir neden uğruna göz ardı edemeyeceğin en büyük gücündür unutma.        
Bu duygu ve düşüncelerle, KKTC Devletinin 37’inci kuruluş yıl dönümünü en içten duygularla kutluyor, Kıbrıs Türk halkının Ada’daki varlığına katkıda bulunan ancak bugün hayatta olmayan tüm devlet büyüklerimizi saygı ve minnet duyguları ile anıyorum.
Bu aziz vatan toprakları uğuruna hayatlarını seve, seve feda eden tüm şehitlerimizi minnet ve şükran duyguları ile anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyor, tüm mücahit gazi kardeşlerimi sevgi ile selamlıyorum.  “Ne Mutlu Türküm Diyene”  “Ne Mutlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yurttaşıyım” diyebilenlere!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.