banner58

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak açılan ve genel orta öğretim sistemi içerisinde yer alan köklü kurumlarımızdandır bu kurumlar. 1924 tarihli tevhidi Tedrisat kanuna dayalı olarak kurulmuştur.
13.10 1951 tarihli ve 601 sayılı müdürler komisyon kararının 17 Ekim 1951 tarihinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Ahmet Tevfik ileri tarafından onaylanması ile bugünkü imam hatip okulları resmi olarak açılmıştır. Hala 1973 tarih ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu kapsamında okullarımızda Fen, Sosyal, Dil, Spor, Sanat, Kültür dersleri ile birlikte Temel bilim, islam bilimlerine ait dersler verilmektedir. İmam Hatip Okullarının açılmasında merhum Celal Ökten Hocanın, dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes’in, Maarif Milli Eğitim Bakanı merhum Ahmet Tevfik İleri’nin büyük katkısı vardır. 1940’lı yıllarda halkın ağzında dolaşan bir söz vardı. ‘Cenazelerimizi yıkayacak imam kalmayacak’ doğruluk Payı vardı. Asıl imanları yıkayacak Hoca yoktu. Milletin imanınI yıkayacak, ruhunu yıkayacak Hoca kalmamış kalmayacaktı. Memleketin imanını yıkayacak Koruyan Mustafa Sabri Efendi’ler, Hamdi Efendiler, Naim Beyler, Akif beyler, Ferit beyler, İzmirli İsmail haklı beyler gitmişti. Memleketin imanı gidiyordu. Memleketin sadece cehaletin, değil küfrün istilasına giriyor küfrün silindir altında eziliyor diyor. İlim Yayma Cemiyeti 11 Ekim 1951’de medeniyet idali etrafında bir araya gelen 68 güzel insan gölgesinden tüm insanlığın istifade edebileceği bir çınarı yeşerttiler. Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan ilim yayma Cemiyeti bu tarihte kuruldu. İlim Yayma Cemiyeti’nin hikayesi aslında Türkiye’nin hikâyesidir. Vatanına duyarlı nesiller doğruluğu ve dürüstlüğü Şiar edinmiş gençler, okuyan düşünen İmam Hatip nesli İlim Yayma Cemiyeti memleketin ilim irfanına hizmet eden örnek bir hayır müessesesidir. Cemiyet kuruluşundan itibaren ihtiyaç sahibi başarılı öğrenciye burslar verdi. Cemiyet 100’ün üzerinde imam Hatip Lisesi’nin açılmasına öncülük etti. Aynı zamanda öğrencilerin ihtiyacını karşılamak amacıyla ortaöğretim yurtları inşa etti. Cemiyet gençliğin mazi ile Sağlam irtibatlar kurmasına hizmet eden milletimizin irfanını besleyen bütün merkezleriyle cemiyetimiz toplumun tüm katmanlarının samimi teveccühüne Mazhar oldu. İmam hatip okulları ülkenin geleceğini emanet edebileceği aydınlık nesillere ihtiyaç vardı. Kaybedilecek bir gün bile yoktu. Memleketimizin kalkınması için ilme ve maarife hizmet etmek gerekir. İlme hizmet bir ibadettir şiarıyla bu okullar kurulmuştur. Bu okulların gayesi medeniyet ideali ile yoğunlaşmış bir gençlik yetiştirmektir. İmam Hatip Okulları Türkiye’nin geleceğidir, umududur, sigortasıdır, Can damarıdır...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.