İnsanı yoktan vareden ve varlığından haberdar eden, Allahü teala yarattığı insanın kendisini tanımasını ve ona ibadet etmesini emrediyor. Ancak bu sayede kötülüklerden ve sonuç olarak da Allah’ın azabından korunabileceği bildiriliyor. 
İbadet gönülden ve isteyerek, Allah’a yönelmek ve emirlerine itaat etmektir. Kul, kendisini yaradana, lütfettiği sayısız nimetlerden dolayı şükretmek için ibadet eder. Biz insan olarak bize yapılan bir iyiliğe teşekkür etme ihtiyacı duyarız. Bu, insanın yaratılışında var olan bir özelliktir. Yaratıklar içinde üstün bir varlık olan ve akılm gibi üstün yeteneklerle donatılmış bulunan insanın bunca lütuf ve nimetler karşısında duygusuz kalması, bunları kendisine veren Allah’a şükretmemesi nasıl düşünülebilir. 
Kuan’ı Kerim’de insana verilen bu nimetlerin bir kısmı hatırlatılarak şöyle buyuruluyor. İbrahim Süresi “32.34.” ayetlerinde “(O öyle lütufkar) Allah’tır ki, gökleri ve yeri yarattı, gökten suyu indirip onunla rızık olarak size türlü meyveler çıkardı. İzni ile denizde yüzüp gitmeleri için gemileri emrinize verdi, nehirleri de sizin yararlanmanız için akıttı.  
Düzenli seyreden güneşi ve ayı size faydalı kıldı. Geceyi ve gündüzüde istifadenize verdi. O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini sağlayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim ve nankördür.” Allahü tealanın, kendisine bu kadar nimetler verdiği, insan elbette ona şükretme ihtiyacını duyacaktır. İşte bu teşekküre ibadet diyoruz. Kuran’ı Kerim’de Allahü Tealanın cinleri ve insanları, kendisini tanıyıp O’na ibadet ve kulluk etmeleri için yarattığı bildirilmektedir. 
İbadet, insanı Allah’a yaklaştıran ve Allah ile buluşturan en güzel vasıta, bir kulun dünyada erişebileceği mekanların en yücesidir. Hayatımızın en değerli ve pürüzsüz zamanları ibadetle geçirdiğimiz vakitlerdir. İbadet, ruhumuzu yüceltir. Gönlümüzü kötü duygu ve düşüncelerden arındırır, davranışlarımızı düzelterek bizi ahlaken olgunlaştırır. 
Kuran’ı Kerim’de Ankebut Süresi 45. Ayetinde yüce Rabbimiz “Ey Muhammed sana vahy edilen kitabı oku ve namaz kıl. Çünkü namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah yaptıkalrımızı bilir.” buyurmaktadır. İbadet Allah katında insanlara değer kazandırır.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.