22 Ekim 2018 Pazartesi

Alkollü sürücü ortalığı birbirine kattı

HUBBÜL VATAN MİNEL İMAN (Vatan sevgisi, imandandır)

12 Ocak 2018, 19:18
Bu makale 1247 kez okundu
HUBBÜL VATAN MİNEL İMAN (Vatan sevgisi, imandandır)

 Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde vatan kelimesi, bir kimsenin doğup büyüdüğü, yaşadığı, karar kıldığı, özlediği yer olarak geçmektedir. Fıkıh kitapları, bir kimsenin devamlı yaşadığı (vatan-ı aslî), geçici kaldığı (vatan-ı ikâmet) ve uğradığı (vatan-ı süknâ) olmak üzere üç çeşit vatandan bahseder. Buna göre şer’î hükümler tertip edilir. Bir kimsenin doğup büyüdüğü veya evlenip ailesiyle yerleştiği yer olan vatan-ı aslîde, dinî mükellefiyetler tamdır. Vatan-ı ikâmet, vatan-ı aslîsinden sefer mesafesi uzakta olup, herhangi bir maksatla 15 günden fazla kalınan geçici vatandır. Vatan-ı süknâ ise, 15 günden az kalmak niyetiyle oturulan yerdir.

Neden mi bunlardan bahsedeceğim vatan düşüncesi ve vatan sevdasından ,mevcut dünya konjöktörünün 971 yıl önce başlamış olan Anadolunun Türk İslam Yurdu Olma Sürecini bitirmek için el birliği İle giriştikleri 10.Haçlı seferini bertaraf etmek için ! mücadele duygumzu tazelemek damarlarımızdaki hürriyet ve istiklal ateşini harlamak için .Vatan şaiirimiz Namık kemalin veciz sözü ve bu söze yapılan nazire ve 1919’ların istiklal mücadelesinin ana kaidesi hatırlanmalıdır.
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini.
Nazire bu gün dahi yüreklerimizi titretmeye yeterde artar Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk  Namık Kemalin veciz Sözlerini Dile getirdikten sonra Meclsteki mebuslara bakarak (Tarih 13 ocak 1921) 
Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini.
Gazi bu konuşmasıyla, bütün zorluklara rağmen bu vatanı kurtaracak bir kuvvetin artık ortaya çıktığını anlatıyordu.
Mustafa Kemal Paşa, bu konuşmayı yaparken İtilaf devletleri yurdun dört bir yanını işgal etmişlerdi.
Yalnız İşgal devletleri şunu gözden kaçırmışlardı.
Asırlardır devlet kurmaya ve yönetmeye alışık olan Türk Milleti, bir avuç vatan toprağına hapsedilemeyecekti.
 Vatan sevgisinin fıtrî bir histir. “Vatanında sıkıntı çekmek, gurbette bolluk içinde yaşamakdan daha iyidir” sözü bize bunu hatırlatır.(Ve lev ennâ ketebnâ aleyhim enıktulû enfusekum evihrucû min diyârikum mâ fealûhu illâ kalîlun minhum ve lev ennehum fealû mâ yûazûne bihî le kâne hayran lehum ve eşedde tesbîtâ(tesbîten) 
“Eğer onlara, ‘Kendinizi öldürün’ yahud, ‘Vatanlarınızdan çıkın’ diye emretmiş olsaydık içlerinden ancak çok az kısmı bunu yapardı” meâlindeki âyet-i kerimede (Nisâ: 66) can sevgisiyle vatan sevgisinin müsavi (eşit) tutulduğunu söyler. Müslümanların, yurtlarından sürülüp çocuklarından koparılmasını savaş sebebi saydıklarına dair âyet-i kerimeyi de (Bakara: 246) vatan sevgisinin fıtrîliğine (yaratılıştan geldiğine) delil gösterir. Hazret-i Ömer’den, “Allah beldeleri, vatan sevgisi sayesinde maʽmur etti” sözünü rivayet edererek . En şiddetli vatan sevgisinin de, Türklerde olduğunu ilâve eder.  
“Hubbü’l-vatan mine’l-îmân” (Vatan sevgisi imandandır) sözü, hadîs-i şerif olarak meşhur olmuştur. Nitekim Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin (672/1273) Mesnevî ve İmam-ı Rabbânî’nin (1034/1624) Mektûbât adlı eserlerinde geçmektedir. İmam Rabbânî , Meyân Şeyh Müzzemmil’e yazdığı 155. mektubunda şu ifadeleri kullanır: “Cemâzilevvel ayının birinci Cum’a günü Dehli şehrini dolaşmakla şereflendik. [Oğlum] Muhammed Sâdık da yanımzıdadır. Allahü teâlâ dilerse birkaç gün burada kalıp, vatanımıza çabuk döneceğiz. Vatan sevgisi imandandır, haber-i sahihtir. Zavallı nereye gidecek? Alnı Allahü teâlânın irâdesine bağlıdır. Hûd sûresinin 56. âyetinde meâlen, ‘Yeryüzünde yürüyenlerin hepsinin alnından tutucudur’ buyuruldu. Nereye kaçılabilir? Zâriyât sûresinin 50. âyetinde meâlen, ‘Allahü teâlâya koşunuz!’ buyuruldu. Ondan, yine Ona kaçınız demektir. Her ne olursa olsun, aslı temel olarak bilmeli, ondan çıkan dalları, ona bağlı bilmeli, asla sarılmalıdır.” 
İmam-ı Rabbânî, Cebbârî Han’a yazdığı 78.mektubunda da bu hadîs-i şerifi zikrederek şöyle der: “Dehli ve Agra yolculuğundan geri döneli birkaç gün oldu. Alıştığımız, âşina olduğumuz vatanda yine yerleştik. ‘Vatan sevgisi imandandır’ hadîs-i şerîfinin mânâsını yaşıyorum, yani bu bildirilen sevgi kendisini gösterdi. Vatana kavuştuktan sonra, yolculuk olursa, vatan içinde olur. Sefer der vatan, Nakşibendiyye büyüklerinin temel sözlerinden biridir. Bu tarîkatte bu seferi daha başlangıçta tattırırlar. Nihayeti başlangıçta yerleştirdikleri buradan belli olur. Bu yolun yolcularından dilediklerini Meczûb-i sâlik yaparlar. İnsanın dışında ilerletirler. Seyr-i âfâkî denilen bu dış yolculuk bittikten sonra seyr-i enfüsî denilen insanın içindeki yolculuğa başlatırlar. Sefer der vatan, bu ikinci yolculuk demektir.” İmam Rabbânî, 155. mektupta ‘haber’ dediği söz için burada hadîs diyor. Haber tabiri, hadîs-i şerif veya sahâbî sözü için kullanılır. İmam Rabbânî’nin hadîs mânâsına kullandığı anlaşılmaktadır.Bu hadîs, Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin meşhur Mesnevî adlı eserinde birkaç yerde geçer. 11461.beyitte der ki: [Numara Tâhir-i Mevlevî’nin şerhine göredir] 
Mesken-i yâr est ve şehr-i şâh-ı men
Pîş âşık-ı în bud hubbü’l-vatan
“[Buhârâ], meskenidir yârimin, şehridir şâhımın,
Budur mânâsı âşıkın katında vatan sevgisinin.”
Mesnevî’nin 14622. beyitinde de şöyle der:
Ger vatan hâhî güzer ziân suy-i şat
În hadîs râst râ kem hân galat
“Vatan istiyorsan, nehrin ötesine geç!
Bu sahih hadîsi yanlış okuma!”
  Kimilerine göre hadis kimlerine göre söz lakin 10. haçlı s eferinin başladığı bu günlerde daha uyanık olmak zorundayız ülke olarak birlik içersinde beraberlik içersidne olmaıyız diye hasbihal etmekteyim..
“Kalkın ey ehl-i vatan, biz de şâdân olalım,
Din ü millet uğruna haydi kurban olalım”
selam ve dua ile
KAYNAKÇA
Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ; Ahmed bin Hanbel, el-Müsned; Aliyyü’l-Kârî,  el-Masnû‘ fî Ma‘rifeti’l-Hadîsi’l-Mevdû‘ (Mevdû‘âtü’s-Suğrâ); Aliyyü’l-Kârî, el-Esrâri’l-Mevdûʽa; Âsım Köksal, İslâm Tarihi; Beyhakî, Sünenü’l-Kübrâ; Buhârî, es-Sahîh; Câhiz, el-Hanîn ile’l-Evtân; Cevdet Paşa, Maʽrûzât; DİA, ‘Vatan’; Doğuştan Günümüze İslâm Tarihi Ansiklopedisi; İbn Sa’d; et-Tabakât; İbni Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr; İbni Hacer, Fethü’l-Bârî; İbni Hişam, es-Sîre; İbni İshak, el-Megâzi; İbni Mâce, es-Sünen; İmam-ı Rabbânî, Mektûbât; Mâverdî, el-Ahkâmü’s-Sultâniyye; Mevlânâ Celâleddin Rûmî, Mesnevî; Muhammet Yılmaz, Bazı Hadislerin Sıhhat Durumuna Dair Ünlü Sûfî Necmüddîn el-Kübrâ’ya Yöneltilen Sorular ve Cevapları; Muhittin Eliaçık, Çerkeşîzâde Muhammed Tevfik Efendi’nin Vatan Kasidesi; Müslim, es-Sahîh; Sâgânî, el-Mevdûʽât; Said Halim Paşa, Buhranlarımız; Sehâvî, el-Makâsıdü’l-Hasene; Süyûtî, ed-Dürerü’l-Münteşire; Şaʽrânî, el-Uhûdü’l-Kübrâ; Taberânî, el-Muʽcem; Tâhirü’l-Mevlevî, Şerh-i Mesnevî; Tirmizî, es-Sünen.Beyaz tarih

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV