26 Mayıs 2019 Pazar

Belediyeden öğrencilere destek

Her Güne Bir Şehir: Sinop

15 Mayıs 2019, 14:29
Bu makale 61 kez okundu
Her Güne Bir Şehir: Sinop
Özge EBECEK

 Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer alan Sinop, Gerek Turizm açısından gerekse tarihsel bir çok yerlere ev sahibi yapmaktadır. Her yanı deniz ve orman olan Sinop Görsel güzelliği ile gezip göreceğiniz yerler bakımından oldukça zengin.

İnsanları oldukça cana yakın olup misafir perverlikleri de bir o kadar ön plandadır. Her daim güler yüzlü olmaları ve yöresel şiveleri ile sizi mutlu etmeye yetecektir.
Sinop gezilecek yerler sıralamasında Karadeniz bölgesinde önemli bir konuma sahiptir. 5.862 km2’lik küçük bir il (yüz ölçümü ile 59. Sırada) olmasına rağmen tarihi, kültürü, plajları ile büyük öneme sahiptir.
1999 yılında İtalya’da kurulmuş olan CittaSlow diye bir tabir bulunmaktadır. Türkçe karşılığı “yavaş şehir” olmakla birlikte o şehrin tanınırlığını arttırmak gibi bir işlevi bulunmaktadır. O yıldan beri Dünyadan birçok şehir de cittaslow dediğimiz şehirler seçilmekte olup ülkemizden de bazı şehirler unvana hak kazanmaktadır. Ayrıca bu unvanın alınmasının öyle kolay bir şey olmadığını da belirtmem gerekir ki zira o belediyenin 70 kriteri de sağlamış olması bulunmaktadır. Bunlar ise kısaca; çevre, alt yapı, kentsel yaşam ve turizm politikaları gibi unsurlardır. Bu unvanı almak isteyen kent başvuruda bulunuyor ve uygunluğu deneniyor uygunluk onayını aldıktan sonra ancak unvana hak kazanıyor. Ülkemizde Eğirdir, Akyaka, Halfeti, Perşembe, Şavşat gibi kentlerden sonra en son olarak da Sinop’un şirin ilçesi Gerze de bu unvana hak kazanmıştır.
Sinop Kalesi
Kesin bilgi olmamasına rağmen Sinop Kalesi‘nin tahmini olarak M.Ö. 7. yy.de yapıldığı söylenmektedir. Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları döneminde onarımlar görmüş olup İsfendiyaroğulları döneminde de aktif olarak kullanılmıştır. Sinop Merkezde sahile sıfır konumda olup üst katına çıktığınızda kafe de bulabilirsiniz. Kalenin merdivenlerinden direkt en üst kata çıkmış oluyorsunuz ve yukarıdaki gibi harika Sinop sahilinin manzarasını ve Sinop’u izleyebiliyorsunuz.
Tarihi Sinop Cezaevi
Dışarıda deli dalgalar, gelip duvarları yalar,
Seni bu sesler oyalar, aldırma gönül aldırma
Sinop’tan ve Sinop gezilecek yerler konusundan bahsedilince Tarihi Cezaevi‘nden bahsetmemek mümkün değildir. Cezaevi 3 tarafı denizle çevrilip olup içerisinde bulunan kalenin geçmişinin 4000 yıl önceye dayanmakta olduğu ve dönemin suçluları tarafından da korku salması ile meşhurdur.
Dönemimiz de ise Sabahattin Ali (Atatürk’ü yeren bir şiir söylediği sebebiyle) Refik Halit Karay (İttihat ve Terakki karşıtı olması sebebiyle İstanbul dışına sürgün yediği dönemde) Burhan Felek (kısa bir süre sürgün yemiştir) cezaevinde kalan ünlülerdendir.
Hapishaneden kaçmanın mümkün dahi olmadığı, rivayetlere göre kaçmaya çalışan 2 kişiden birinin boğularak öldüğü, diğerinin de kaçıp evine sığındığı kişinin polis çıkması ile tekrar cezaevine gönderildiği bilinmektedir. Bir dönem yayınlanan Parmaklıklar Ardında dizisi burada çekilmiş olup, bir oda tamamen o şekilde dekoru ile kalmıştır.
Cezaevi şu anda müze olarak hizmet vermektedir. Sinop’a bir gün yolunuz düşerse hatta düşürün mutlaka cezaevini gezmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zaten avludan içeriye girer girmez ne demek istediğimi anlamış olacaksınız. Koridorlarda dolaşıp koğuşlara girdiğinizde mahkûmların yattığı dönemde de aynı şekilde olduğuna emin olacaksınız. Öyle ki nem ve rutubetten kibritin bile çakmadığı bir yerden bahsediyorum sizlere.
Parmaklıklar Ardında dizisi burada çekilmekteydi ve final yaptıktan sonra dizide kullanılan koğuş ve müdire hanımın odası aynı şekilde muhafaza edilmektedir.
Hamsilos Koyu
Sinop merkeze 11 km uzaklıkta olan doğa harikası koy Türkiye’nin tek fiyordu özelliğine sahip ve muh te şem bir manzaraya hakim. Mutlaka gittiğinizde gün batımı keyfini sürmeniz gerektiği düşüncesindeyim.
Çok fazla bilinmeyen yerler olduğu için güzelliğini korumakta ve insan tahribatına uğramamıştır. Ve bu muhteşem manzara eşliğinde koyda çadırınızla kamp yapma keyfini de yaşayabilirsiniz.
Sinop Arkeoloji Müzesi
Sinop gezilecek yerler listesinin diğer sırasında merkezde bulunan Arkeoloji Müzesi yer almaktadır.  Müze, 1970 yılında halka açılmış olup 2001 yılında restorasyona alınmış ve nihayet 2006 yılında tekrar kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Gezeceğiniz bölümler ise başlıca; koridor, küçük buluntular sarayı, taş eserler salonu, amphora salonu, sikke bölümü, ikona salonu ve bahçe tesiri gibi yerlerden oluşmaktadır.
Etnografya Müzesi
Etnografya Müzesi bulunduğu yapı itibariyle bilindik 18. yy konaklarını anımsatmaktadır. Bodrum katıyla birlikte toplam 4 kattan oluşmakta olan konak; ahşap karkas-tuğla karışımından yapılmıştır. Binanın ön cephesi ana caddeye bakarken; yapıldığı zamanlarda asıl giriş olan arka cephesi de bahçe kısmına bakmaktadır. Genelde çok yoğun olarak ziyaretçi olmadığından içeride rahatlıkla dolaşıp görevlilerden bilgi alabilirsiniz. En son olarak müzeye giriş fiyatı 5 TL idi.
Erfelek Şelalesi
Erfelek Tatlıca Şelaleleri Sinop’a gidilip de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Sinop gezilecek yerler nerelerdir diye düşünürseniz bu liste size fazlasıyla yeterli olur. Merkeze 30 km uzaklıkta olan şelaleler irili ufaklı 28 adet şelaleden oluşmaktadır. Ve burası sadece 1997 yılında keşfedilmiştir. Evet, ilk duyduğumda ben de oldukça şaşırmıştım, orası hep var diye bilirdim. 1997 yılında Erfelek Barajı’nın yapılmasına başlandığı dönemde Devlet Su İşleri tarafından tesadüfen bulunmuştur.
Belediye tarafından belirli bir giriş ücreti vardır ve içerisinde piknik ve kamp yapabilirsiniz. Bölgenin önemli bir turizm kaynağı olan şelaleler merdiven şeklindedir. Merdivenlerden çıkarken dış Dünya ile bağlantınızı keseceksiniz sizi ilgilendiren tek şey kuş cıvıltıları ve su sesi olacaktır.
Diyojen Anıtı
Bir de sizlere Sinop’un girişindeki Diyojen’den bahsetmek isterim. Şehre girdiğinizde sizi Sinoplu olduğu bilinen ünlü filozof Diyojen’in heykeli karşılamaktadır.
Diyojen ile ilgili olan rivayetlerden birisi; medeniyete karşı çıkan Diyojen fıçı içerisinde yaşamaktadır ve mal varlığı olarak da sadece bir su kabı bulunmaktadır ve yine rivayete göre bir gün eli ile su içen bir çocuk görmüş ve o çanağın da fazla olduğuna inanıp onu da atmıştır. Felsefe aşığı olarak bilinen Makedonya Kralı Büyük İskender kendisinden bir isteğinin olup olmadığını sorduğunda“Gölge etme, başka ihsan istemem” cevabını vererek tarihe kazır sözlerini.
Akgöl
Sinop’un bir diğer doğa harikası ise Akgöl’dür. Sinop gezilecek yerler sıralamasında Akgöl; Sinop Ayancık ilçesi sınırlarında bulunmakta olup, Akgöl sapağından saptıktan sonra yaklaşık 5 km sonra ulaşılabilmektedir. Yol kenarında harika manzarayı da seyredebilir bir yandan da alabalık rastaurantlarında balık yiyebilir ya da göl kenarında piknik yapabilirsiniz.
Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte olan bu yaylada sizi sık ağaçlarla çevrili ormanlar karşılar ve yaban hayat olduğu gibi devam etmektedir.  Yani karşınıza her an yaban domuzu, ayı, kurt, çakal veya tavşan çıkabilmektedir. Göl yapay bir göl olup 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Akgöl Yaylası olarak bir turizm alanı ilan edilmiş olsa da göle giden yolların bozuk olması ve yine yeterince tanıtım yapılmaması sebebiyle çok popüler değildir.
İnaltı Mağarası
Ayancık ilçesine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan mağaranın içerisine zor ve eğimli köy yolundan giriş yapılmaktadır. Genişliği ortalama 5 m ve yüksekliği ise 5-15 m’dir. Toplamda mağara 700 m uzunluğa sahiptir. Mağara duvarları travertenlerle kaplı olup bazı bölümlerinde doğal oluşum olan sarkıtlarla çevrilidir. Mağaranın turizme kazandırılması epey meşakkatli olmuştur. 1995 yılında karar alınmış, ışıklandırılması, merdivenleri vs derken hizmete açılması 2004 yılını bulmuştur. Mağara doğu-batı yönünde S çizerek uzanmakta olup, 358 metrelik mağaranın ancak küçük bölümü tamamlanmıştır.
Şahin Tepesi
Gelelim Sinop gezilecek yerler listesi sıralamasının en yüksek manzaralı konumuna…
Şehrimi bir de kuş bakışı bakayım diye düşünürseniz ki bunu da düşünün gidin Şahin Tepesi’ne kafesinde güzel çayınızı yudumlayın ve sosyal medyanızda paylaşmak için harika fotoğraflarını çekin. Sonra o telefonu çantanın derinliklerine atıp manzaranın tadını doyasıya çıkartın. Kefevi Mahallesi’nde bulunan bu seyir alanı tatilcilerin oldukça fazla uğradığı alanlardandır. Tepe zamanında şehre hakimliğinden dolayı gözetleme kulesi olarak kullanılmış olup, daha sonra yangın gözetleme alanı ve Amerika’nın Rusya’yı (hemen karşısı Rusya’dır) gözetlediği bir üs olmuştur. En nihayetinde de dış güçlerin himayesinden tamamen çıkartılmış olup dev Türk bayrakları dalgalandırılmıştır.
İnceburun Feneri
İnceburun ülkemizin en kuzey noktasıdır. Karadeniz’de bulunan hırçın dalgalara meydan okuyan kayaçların yukarısında, denizin seviyesinden 38 m yükseklikte inşa edilmiş olan fener ziyaretçilerin uğradığı noktalardandır. 1863 yılında inşa edilmiş olup 12 m yüksekliğindedir. İl merkezine 20 km uzaklıkta olan Fener’e gelmek için Akliman yani Hamsilos yolunu takip ederek gelmeniz gerekmektedir. Hırçın dalgalar sürekli kayaları aşındırdığı için kışın neredeyse kulenin yüksekliği kadar dalgalar oluşmaktadır. Akliman’da piknik yaptıktan sonra burayı da ziyaret edebilirsiniz.
Aşıklar Caddesi
Sinop gezilecek yerler konusunda oldukça geniş imkan sunmaktadır. Bunlardan bir diğeri de Aşıklar Caddesi‘nde salına salına yürümektedir. Sahilin bulunduğu caddeye bu isim verilmiş olup, kaldırımlarda harika palmiyeler gölgelik sunmaktadır size. Sahilde yürürken çay bahçelerinde oturup, yazın tüm akşam kurulan stantlarda dondurma, patates cipsi, hediyelik eşya, kitap, dövmeci bulabilirsiniz. Barış Manço’da gençlerin uğrak noktası olup şehrin sembollerinden birisidir. Ve yine Aşıklar Caddesi’nde sahilde bulunmaktadır.
Sinop Plajları
Sinop’un plajları da doğası kadar güzeldir. Başlıca plajlar;
Güzelyalı Plajı
DSİ Plajı
Mobil Halk Plajı
Yuvam Plajı
Kumkapı Plajı
Öztürkler Aile Kampı
Sinop küçük bir şehir olduğundan dolayı aslında rahat rahat 2 günde yukarıdaki yerlerin hepsini gezebilirsiniz. Yani merkeze girdiğinizde yarım saat kaleye çıkıp manzarayı seyredip, 1-2 saatinizi cezaevinde geçirdikten sonra öğle yemeğinizi yiyebilir, plajında denizin ve güneşin tadını çıkartıp akşam üzeri Aşıklar Caddesi‘nde tur atıp dondurmanızı yiyebilir, sahilde turlayabilirsiniz. Tabii dilerseniz kamp mekanları da mevcut olup çadırınızla veya çadır kiralayarak da kalabilirsiniz. (Martı Camping gibi). Ulaşım açısından kısa olsun diyerek Sinop Havalimanı’na uçakla da gelebilirsiniz. Özel araçla İstanbul’dan 7-8 saat otobüsle ise 11 12 saat sürmektedir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV