Paris gezilecek yerler yazımızdaki ilk tavsiyemiz: Eğer planınız acele etmeden çevreyi dolaşmak ve birçok turistik yer görmek ise romantik ve huzur verici konumu ile Sen (Seine) Nehri mükemmel bir adres olacaktır. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak her yıl 30 milyondan fazla turist Paris’in ağız sulandıran mutfağını ve elbette heyecan veren modasını görmeye gelir. Bunun dışında tarihi yapıları, özellikle müzeleri ve birbirinden etkileyici meydanları ile Paris gezilecek yerler içinde birçok seçenek vardır. 
Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)
Paris gezilecek yerler listemizdeki ikinci yer: Paris’in sembolü olan bu demir kuledir ve her yıl yaklaşık 6 milyon turist tarafından ziyaret edilir. Kule, Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına düzenlenen 1889 Paris III. Evrensel Sergisi için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Yapımında 7.800 ton demir ve 18 bin ton çelik kullanılmıştır. Kulenin inşası 2 yıl 2 ay boyanması yaklaşık 4 yıl sürmüştür. Kulenin yapıldığı dönemlerde halk ve pek çok ünlü isim tarafından yapı onaylanmasa da 1898 Evrensel Sergisi için geçici olarak yapıldığı düşünülerek büyük tepkilere yol açmamış. Ancak sergi sonrası turistler tarafından ilgi gördüğü için yapı yıkılmadan günümüze kadar ayakta kalmıştır.
Kulede gerçekleşen en ilginç olay ise Parisli bir terzinin kendi üretimi olan pelerin ile buradan atlayıp ölmesi olmuştur. Bunun dışında kuleden atlayan paraşütçüler, kuleye tırmanan dağcılar da olmuştur. Kule 3 faklı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlere asansör veya yürüyerek çıkabilmektedir. İlk bölümde kulenin tanıtımının yapıldığı bir müze yer almaktadır, ikinci bölümde Le Jules Verne Restaurant ve son bölümde seyir terası bulunmaktadır.
Louvre Müzesi
Paris’te görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Louvre, dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Bünyesinde Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü sanat eserlerini ve Rembrandt, Vermeer, Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserlerini barındırır. Bahçesinde 21 metre yüksekliğinde bir cam piramit görünümüne sahip anıt bulunmaktadır. Fransız hükümeti son beş yüzyıl içerisinde 35.000 resim, heykel ve sanat eserini toplamıştır. Süryani, Etruscan, Yunan, Kıpti ve İslam sanatı alanlarında övgü dolu eserlere sahiptir ve kronolojik açıdan tarih öncesinden 19. yüzyıla kadar uzanan geniş bir koleksiyonu vardır. 
Louvre Müzesi’nde 3 adet kanat bulunmaktadır. Bunlar: Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı’dır. Bu kanatlarda her kat numaralanmış alanlar ile bölünmüştür ve katların planlarında renk kodlarıyla gösterilmiştir. Müze içinde Fransız Tabloları, Fransız Heykelleri, Antik Mısır, Antik Yunan, Doğu Sanatı, İtalyan Tabloları, İtalyan Heykelleri, Flemenk Resimleri, Objects d’Art ve İslam Sanatı gibi koleksiyonlar bulunmaktadır.
Müze tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Orta Çağ’dan günümüze kadar gelen, şuanda müze olarak kullanılan yapı o dönemlerde saldırılara karşı savunma amaçlı kale olarak yapılmış ve Napolyon’un etkisi ile daha sonradan müzeye dönüştürülmüştür.
Sacré-Cœur Bazilikası
Sacré-Cœur, Montmartre tepesinde yer alan bir Roma Katolik bazilikasıdır. Kilise 1914 yılında açılmış ve ardından İsa’nın Kutsal Kalbi (the Sacred Heart of Jesus) olarak isimlendirilmesine karar verilmiştir. Paris’in en ünlü kiliselerinden biridir. Kilise 500 den fazla heykel içerir ve sıklıkla filmlerine sahne olur. Kubbesine çıkılarak Paris şehir manzarası seyretmek mümkündür. Şehrin en yüksek 2. yeri olduğu için manzara severlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan biridir. Paris’in en turistik yerlerinden biridir. Beyaz travertenli kilise şehrin birçok noktasından görülebilmektedir.
Kilise tarihi ise oldukça eskidir, Fransa-Prusya Savaşı’na dayanmaktadır. 1870 yılında Almanya’yı ele geçiren Prusya Fransa’yı tehdit etmeye başlamasının ardından Paris’te iki iş adamı da eğer Fransa, Prusya saldırılarından kurtulabilirse bir kilise yaptırmayı vaat etmişlerdir. Uzun süren savaş ve kuşatmaya rağmen iş adamları şehrin istiladan kurtuluşunu ve Sacre Coeur Bazilikası’nın yapımına başlangıcını görürler. Savaş sırasında ölen 58.000 askerin anısını taşıyan kilisenin yapımı 1914 yılında tamamlanmıştır ve rahipler 1885 yılından bu yana 24 saat boyunca, ölenlerin ruhları için dua ederler.
Tasarımı Paul Abadie’ye ait olan Sacre Coeur Bazilikası’nda yer alan önemli noktalar; kilisenin iç bölümünde yer alan Muhteşem İsa Mozaiği, Kriptanın Tonozları, Bronz Kapılar, Kubbe, Atlı Heykeller, İsa Heykeli ve 19 ton ağırlığındaki dünyanın en ağır çanlarından biri olan Çan Kulesi’dir.
Zafer Takı (Arc de Triomphe)
Zafer Takı İmparator Napolyon tarafından 1806 yılında dikilmiştir. 50 metre uzunluğuna sahip bu tak Paris’in en ünlü anıtıdır. Charles de Gaulle meydanının merkezinde Şenzelize (Champs-Élysées) Caddesi’nin batı kısmında konumlanmaktadır. Anıt direnen ve hayatını kaybeden Fransız devrimcilerinin ve Napolyon Savaşlarının anısına dikilmiştir. Tak, dünyanın en büyük döner kavşaklarından birinde yer almaktadır. Takı’nın ön yüzü ise şehrin en önemli caddesi olan Şanzelize’ye bakmaktadır. Zafer Takı’nın yüksekliği 50 metre, boyu 45 metre, eni ise 22 metredir.
Tak’ın tam altında Meçhul Askerin Mezarı bölümü bulunmaktadır. I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerden birinin cenazesi bu bölüme gömülmüştür. Mezarın bulunduğu alanda “Burada, 1914-1918 yılları arasında babalarının toprakları için ölmüş olan Fransız askerleri yatmaktadır.” yazmaktadır. Mezarın en büyük özelliği ise bu alanda bulunan sönmeyen ateştir.  Meçhul askerinin defninden sonra yakılan ateş devamlı yanmaktadır. Ateş her akşam saat 18.30’da sembolik olarak canlandırılmaktadır. Ayrıca Seyir Terası adında bir bölümü de bulunmaktadır. Zafer Takı’nın en üst katına çıkılarak Paris manzarası seyredilebilmektedir. 284 basamaktan oluşan merdiven veya asansörle terasa çıkılabilmektedir.
Sen Nehri (La Seine)
Dünya üzerinde en çok bilinen nehirlerden biri olan Sen Nehri, 776 km. uzunluğundadır. Sen Nehri, Fransa ve Paris’i tekne ile dolaşmak için büyük bir fırsat sunar. Şehri ikiye bölen Sen Nehri, Fransa’nın en uzun ikinci nehri olma özelliğine sahiptir. Fransa’nın önemli su yollarından biridir. Nehir Avrupa ülkelerinin bazı önemli nehirlerine kanallar ile bağlanmıştır. Seine Beteaux Mouches’de usul usul ilerleyen benzersiz uzun teknelerle unutulmaz bir gezi yapmak mümkündür. Seçim için birçok operatör bulunuyor, tekne güzergâhları hepsinde aynı ve eserleri yorumlamak üzere birçok dilde anons sistemleriyle donatılmış tekneler mevcuttur.
Nehir Burgonya’dan doğarak Manş Denizi’ne dökülmektedir. Nehrin üzerinde 37 adet köprü yer almaktadır. Bu köprülerden en eski olanı Yeni Köprü (Pont Neuf) köprüsüdür. Etrafta Sen Nehri tekne turları düzenleyen pek çok turizm acentaları mevcuttur. Sen Nehri’nde yapılan tur boyunca Paris’te yer alan pek çok önemli binanın önünden geçilmektedir. Sen Nehri tekne turları yemekli ve yemeksiz olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Şehri ziyaret eden pek çok turist bu tura katılmaktadır. Sen Nehri kıyısı boyunca yürüyüş parkurları, banklar, tekne kafe ve restoranlar mevcuttur. 
Versay Sarayı (Château de Versailles)
Paris’in 20 km. dışında bulunan Versay kasabası zengin banliyösü ve belediyesidir. Versay Sarayı da bu kasabada bulunmaktadır. 11. yüzyılda Versay bir kalenin ve Saint-Julien kilisesinin olduğu bir köydü. Günümüzde çoğunlukla Roma Katolik katedrali ile bilinir. Fransız Kralı XIV. Louis ve Napolyon yazları vakitlerinin çoğunu burada geçirirmiş. Versay Tarih Antlaşması 1919 yılında burada imzalanmıştır.
Versay Sarayı’nın en ilginç özelliği ise Fransız Devrim’i öncesi yapımında tuvalet ve banyoya yer verilmemiş olmasıdır. Sebebi ise o dönemdeki asilik anlayışı ile ihtiyaçların istenilen yerde giderilmesidir  Devrim’den sonra durum normale dönüp, ilk başta kralların daha sonra çalışanların da kullanabileceği tuvalet ve banyolar yapılmaya başlanmıştır.
Halen Avrupa’nın en büyük sarayı unvanını koruyan Versay 6 hektarı aşan büyüklüğü ile, 2.300 odalıdır. Versay Sarayı 1 Ocak, 1 Mayıs, 15 Mayıs, 25 Aralık tarihlerinde kapalı, Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca saray Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının ilk pazar günü ücretsiz olarak gezilebilmektedir.
Notre Dame Katedrali (Notre-Dame de Paris)
170 yılda yapılan Paris’in en çok ziyaret edilen mekanı Notre Dame, her yıl 10 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Burası her zaman şehrin dini merkezi olmuştur; Keltler zamanında bu bölge kutsal kabul edilmiş ve Romalılar buraya bir tapınak inşa etmiştir, daha sonra bir Hristiyan bazilikası inşa edilmiştir. Bugünkü yapıdan önce Notre Dame Katedrali bir Romanesk kilisesiydi. Katedralin esas ününe kavuşturan eser, Victor Hugo’nun Notre Dame Kamburu’dur. 
Gotik bir başyapıt olan Notre Dame Katedrali 1345 yılında tamamlanmıştır. 128 metre boyutundaki ve 2 tane 69 metre yüksekliğinde kulesi bulunan Notre Dame Katedrali, Nisan 2019’da büyük bir yangın geçirmiştir. Bu yüzden şu anda ziyarete kapalıdır. Çıkan yangınla katedralin ana kulesi ve bütün çatısı çökmüştür. Yeniden inşası için şu anda 5 yıl hedeflenmiştir.
Katedral başta Paris olmak üzere Fransa’nın en önemli dini yapısıdır. Notre Dame’ın esas kapısının önünde yer alan “Orta Yol”, “Kilometre sıfır” olarak geçmektedir. Yani burası şehrin merkezi olarak kabul edilmektedir. Katedralin bir kulesinde 13 ton ağırlığındaki Emanuelle Çanı yer almaktadır.
Panthéon
Yapı 1764 yılında mimar Soufflot tarafından inşa edilmiştir ve 1791 de dekonstrüksiye edilmiştir. Paris’in Quartier Latin bölgesinde bulunan bir yapıdır. Roma’daki Pantheon’dan esinlenilmiş sütunlu ön yüzüyle neoklasik mimarinin en erken örneklerindendir. Eskiden kilise olarak kullanılan yapı şuanda birçok ünlü ismin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu isimler arasında Voltaire (1791), Jean-Jacques Rousseau (1794), Joseph-Louis Lagrange (1813), Jacques-Germain Soufflot, Panthéon’un mimarı (1829), Victor Hugo (1885), Émile Zola (1908), Pierre Curie (1995), Marie Curie (1995) ve Alexandre Dumas (2002) bulunmaktadır.
Paris’te kubbesi ile ünlenen şehir manzarasını seyredebileceğiniz noktalardan bir diğeridir. Yapının önemli bölümleri arasında; Foucault Sarkacı, Azize Genevieve’nin Freskleri ve Kripta yer almaktadır. Panthéon salı günleri hariç haftanın her günü saat 10.00’da açılmaktadır. Ekim-mart ayları arası 18.00’e, Nisan-eylül ayları arasında ise 18.30’a kadar gezilebilmektedir. Panthéon’ 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık günlerinde kapalıdır.
Orsay Müzesi (Musée d’Orsay)
Orsay Müzesi Orta Çağ’ın önemli sanat akımlarından biri olan İzlenimcilik (empresyonizm) akımının eserlerini çatısı altında saklamaktadır. Paris’in en önemli müzelerinden olan Orsay Müzesi başlarda Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak yapılmıştır son hali ile müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykelleri ve fotoğraflarını müzede görmek mümkündür. Günümüzde Orsay Müzesi şehrin en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Müzesi’nde, Edouard Manet, Claude Monet, Paul Cezanne ve Vincent van Gogh gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini inceleyebilme şansı vardır. Cehennem Kapıları (Rodin), Kırda Yemek (Manet), Moulin de la Galette’te Dans (Renoir), Mavi Nilüferler (Claude Monet) ve La Belle Angele (Paul Gauguin) müzede sergilenen en önemli eserlerdendir.
Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg)
Lüksemburg Bahçesi, Paris’in ünlü yeşil alanlarından biridir. Fransız senatosuna ait olmasıyla beraber Paris’in en büyük ikinci parkı olma özelliğini taşır.  Burası insanları seyretmenin en eğlenceli yerlerinden biridir, her tip insanı mutlaka bulacaksınız öyle ki; aileler, felsefe kitapları ile öğrenciler, koşucular, yürüyüş yapan politikacılar, satranç oynayanlar ve el ele tutuşan âşıklar…
Park 25 hektarlık bir alana sahiptir. 17. yüzyılda Kraliçe Marie de Medicis için yaptırılmıştır. Bahçenin köşesinde bugün Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapan Palais du Luxembourg bulunmaktadır. Bahçe ve saray Kraliçe tarafından Floransa mimarine uygun şekilde yaptırılmıştır. Lüksemburg Bahçesi’nin tam ortasında, sekizgen biçiminde bir göl bulunmaktadır. Ayrıca bu göl üzerinde kiralayıp kullanabileceğiniz model botlar bulunmaktadır. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.